Walkę z tymi natrętnymi "stworzeniami" musimy rozpocząć od gruntownego przeglądu naszych szafek kuchennych, wyrzucenia wszystkich produktów, na których znajdziemy choćby ślad bytności mola (kokon, nici, oprzędy) i wymycia szafek.
Ulubionym miejscem żerowania moli są sypkie i suche produkty spożywcze, takie jak mąka, kasza, ryż, bułka tarta itd. Dorosłe owady składają jaja na opakowaniach, a ich larwy są w stanie przegryźć nawet folię opakowania i przecisnąć się nawet przez najmniejszą szczelinę. Jeśli widzisz w żywności nici i oprzędy, oznacza to, że mole spożywcze opanowały kuchnię. Jeśli znajdziesz w produktach spożywczych ślad mola, wyrzuć wszystko do worka na śmieci, pamiętając, aby go szczelnie zawiązać, i natychmiast wyrzuć. Profilaktycznie dobrze wyrzucić nie tylko produkty, w których są obecne mole i ich larwy, lecz także wszystkie inne, z którymi mogły mieć kontakt.
Kolejnym krokiem jest dokładne umycie kuchennych szafek, zwłaszcza w rogach, w których mole lubią się ukrywać. Znajdują się tam resztki jedzenia, którymi się żywią. W tym celu użyj ciepłej wody z mydłem. Dla pewności należy odkurzyć też tyły szaf, a także podłogi i ściany kuchni.
Jak więc widzimy, broń, która pomoże nam skutecznie pozbyć się moli, jest w zasięgu naszej ręki.
Wszystkie produkty spożywcze (z zwłaszcza te sypkie) powinniśmy przechowywać w pojemnikach, najlepiej w szklanych (nie plastikowych), ponieważ stanowią one najlepszą barierę przed szkodnikami. Słoiki należy przetrzeć z zewnątrz octem winnym, z kolei do środka można włożyć liść laurowy lub ziele angielskie, które odstraszają te owady.
Często zdarza się, że mole spożywcze trafiają do naszego domu wraz z zakupionym produktem. Aby nie dopuścić do ich dalszego rozmnożenia warto przed włożeniem kaszy czy ryżu do szklanego słoika, wstaw je na kilka dni do zamrażalnika. Znajdujące się w nich larwy z pewnością zginą.
Jeżeli nie chcemy, aby mole dostały się do naszego mieszkania od sąsiada, dobrze jest zamontować w oknach moskitiery, a przy wylocie wentylacji siateczki.
Gdyby zdarzyło się, że nasze domowe, sprawdzone sposoby na mole zawiodą, możemy wypróbować dostępne chemiczne preparaty do spryskiwania podłóg, ścian i sufitu. W ostateczności można także skorzystać z usługi dezynsekcji za około 150-200 zł.
0 0
Walczę z tym dziadostwem od kilku miesięcy. Ktoś poradził mi kule na mole. Okazuje się że nie jest łatwo trafić kulą w takiego małego zasrańca.