Zamknij
REKLAMA

Małe, niepozorne, lecz ich obecność może uprzykrzyć nam życie

11:23, 15.08.2021 | amakuz
Skomentuj Skuteczne sposoby na mole. Jak walczyć z kuchennymi szkodnikami
REKLAMA

Mole lubią ciepło, więc ich aktywność przypada na okres wiosny i lata. Mole spożywcze zazwyczaj trafiają do nas jako larwy w produktach spożywczych, które przynosimy ze sklepu (mąka, ryż, kasza, kawa, herbata, suszone owoce). Jeżeli zobaczymy chociaż jednego osobnika, oznacza to, że z pewnością jest ich więcej. 

Walkę z tymi natrętnymi "stworzeniami" musimy rozpocząć od gruntownego przeglądu naszych szafek kuchennych, wyrzucenia wszystkich produktów, na których znajdziemy choćby ślad bytności mola (kokon, nici, oprzędy) i wymycia szafek.

  • Sposoby na mole spożywcze - pozbądź się zainfekowanych produktów

Ulubionym  miejscem żerowania moli są sypkie i suche produkty spożywcze, takie jak mąka, kasza, ryż, bułka tarta itd. Dorosłe owady składają jaja na opakowaniach, a ich larwy są w stanie przegryźć nawet folię opakowania i przecisnąć się nawet przez najmniejszą szczelinę. Jeśli widzisz w żywności nici i oprzędy, oznacza to, że mole spożywcze opanowały kuchnię. Jeśli znajdziesz w produktach spożywczych ślad mola, wyrzuć wszystko do worka na śmieci, pamiętając, aby go szczelnie zawiązać, i natychmiast wyrzuć. Profilaktycznie dobrze wyrzucić nie tylko produkty, w których są obecne mole i ich larwy, lecz także wszystkie inne, z którymi mogły mieć kontakt.

  • Sposoby na mole spożywcze - umyj dokładnie szafki

Kolejnym krokiem jest dokładne umycie kuchennych szafek, zwłaszcza w rogach, w których mole lubią się ukrywać. Znajdują się tam resztki jedzenia, którymi się żywią. W tym celu użyj ciepłej wody z mydłem. Dla pewności należy odkurzyć też tyły szaf, a także podłogi i ściany kuchni.

Tak przygotowani możemy teraz przystąpić do wytępienia kuchennych szkodników. Aby to zrobić, dobrze jest wiedzieć, czego nie lubią mole i wykorzystać te produkty

  • wnętrza szafek kuchennych przecieramy octem winnym lub roztworem wody z octem 1:1, z dodatkiem olejku cytrusowego lub goździkowego,
  • ustawiamy na półce kuchennej miseczkę z gorącym octem i pozostawimy ją w szafce do wystygnięcia,
  • nabijamy w ususzoną pomarańczę goździki i pozostawiamy ją na półce kuchennej. Alternatywą jest skórka pomarańczy lub cytryny
  • postawiamy w szafce gorący napar goździkowy aż do wystygnięcia
  • pozostawiamy na półce kuchennej aromat waniliowy

Jak więc widzimy, broń, która pomoże nam skutecznie pozbyć się moli, jest w zasięgu naszej ręki. 

Jeżeli udało ci się skutecznie pozbyć niechcianych przybyszów, musisz zabezpieczyć się przed powtórnym najazdem. Jak to zrobić?

  • Sposoby na mole spożywcze - przetrzymywanie produktów spożywczych

Wszystkie produkty spożywcze (z zwłaszcza te sypkie) powinniśmy przechowywać w pojemnikach, najlepiej w szklanych (nie plastikowych), ponieważ stanowią one najlepszą barierę przed szkodnikami. Słoiki należy przetrzeć z zewnątrz octem winnym, z kolei do środka można włożyć liść laurowy lub ziele angielskie, które odstraszają te owady.

Uwaga! Nie przechowuj produktów spożywczych, np. przypraw, w torebkach foliowych. Stwarzasz wtedy idealne warunki do rozwoju moli.

  • Sposoby na mole spożywcze - mole nie lubią zimna

Często zdarza się, że mole spożywcze trafiają do naszego domu wraz z zakupionym produktem. Aby nie dopuścić do ich dalszego rozmnożenia warto przed włożeniem kaszy czy ryżu do szklanego słoika, wstaw je na kilka dni do zamrażalnika. Znajdujące się w nich larwy z pewnością zginą.

  • Sposoby na mole spożywcze - mole od sąsiada

Jeżeli nie chcemy, aby mole dostały się do naszego mieszkania od sąsiada, dobrze jest zamontować w oknach moskitiery, a przy wylocie wentylacji siateczki. 

Gdyby zdarzyło się, że nasze domowe, sprawdzone sposoby na mole zawiodą, możemy wypróbować dostępne chemiczne preparaty do spryskiwania podłóg, ścian i sufitu. W ostateczności można także skorzystać z usługi dezynsekcji za około 150-200 zł. 

(amakuz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

GrażynaGrażyna

0 0

Walczę z tym dziadostwem od kilku miesięcy. Ktoś poradził mi kule na mole. Okazuje się że nie jest łatwo trafić kulą w takiego małego zasrańca. 12:13, 15.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%