Zamknij
REKLAMA

5 najpopularniejszych sportowców w historii Polski

17.03, 17.10.2022 materiał nadesłany Aktualizacja: 20.42, 17.10.2022
Skomentuj

Sport jest częścią polskiej kultury już od lat. Praktycznie, od kiedy telewizja znajduje się pod polskimi strzechami, Polacy są fanami różnych sportów. Oczywiście od lat najpopularniejszym sportem w Polsce jest piłka nożna, ale w wyniku olśniewających sukcesów wybitnych polskich sportowców Polacy gorąco zainteresowali się też innymi, często nieco nietypowymi dyscyplinami. W dzisiejszym zestawieniu zaprezentujemy sylwetki pięciu polskich atletów, którzy na przestrzeni lat byli w Polsce najpopularniejsi. Nasz ranking bazujemy na podstawie plebiscytu Przeglądu Sportowego na polskiego sportowca roku.

Justyna Kowalczyk – 5 razy pierwsze miejsce

To urodzona w Limanowej (województwo małopolskie) biegaczka narciarska. Szczyt jej kariery przypadł na lata 2006-2014. W tym czasie udało się jej zdobyć niewidziane do tej pory w Polsce sukcesy w narciarstwie biegowym. Trudno byłby je wszystkie wymienić w tym krótkim artykule, dlatego postaramy się skupić tylko na tych najistotniejszych.

Zacznijmy od najważniejszej imprezy dla każdego sportowca, czyli od Igrzysk Olimpijskich. Justyna Kowalczyk została mistrzynią olimpijską dwukrotnie – pierwszy raz w Vancouver w 2010 roku na dystansie 30 kilometrów w stylu klasycznym ze startu masowego. Drugi raz Justyna została mistrzynią olimpijską już na kolejnych igrzyskach rozgrywanych w Soczi. Tym razem okazała się najlepsza w biegu na 10 kilometrów w stylu klasycznym. Dwa złote medale to jednak nie wszystkie jej osiągnięcia na tej największej sportowej imprezie. Nasza mistrzyni dwukrotnie zajmowała też trzecie miejsce. W sumie dla Polski zdobyła cztery medale: dwa złote i dwa brązowe.

Justyna Kowalczyk doskonale radziła sobie też na mistrzostwach świata. W 2009 roku okazała się najlepsza w dwóch dyscyplinach: biegu łączonym na 15 kilometrów i biegu na 30 kilometrów stylem dowolnym ze startu masowego. Z mistrzostw świata Justyna przywiozła też 3 drugie miejsca i 3 trzecie.

Sukcesem naszej najlepszej biegaczki narciarskiej, którego nie możemy pominąć, jest aż czterokrotne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej pucharu świata, z czego trzy z tych zwycięstw są wygranymi z rzędu, a czwarte jest oddzielone od pozostałych zajęciem drugiego miejsca.

Irena Szewińska – 4 razy pierwsze i 4 razy drugie miejsce

To wybitna polska lekkoatletka specjalizująca się w sprincie i skoku w dal. Irena zdobyła dla Polski medale na Igrzyskach olimpijskich aż siedem razy. Trzykrotnie udało jej się zdobyć złoto, a dwukrotnie drugie i trzecie miejsce. O skali jej osiągnięć może też sporo powiedzieć fakt, że aż 10 razy poprawiała rekord świata. W latach 60. i 70. XX wieku, kiedy odnosiła największe sukcesy, była dla Polaków symbolem doskonałego atlety i przykładem dla młodzieży.

Stanisława Walasiewicz – 4 razy pierwsze i 4 razy trzecie miejsce

Dziś jest to już mniej znana w Polsce postać, ponieważ występowała jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Jej kariera przypomina nieco karierę opisanej wcześniej Ireny Szewińskiej. Stanisława Walasiewicz również była lekkoatletką i specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Była jednak bardziej wszechstronna. Sukcesy odnosiła również w rzucie dyskiem i oszczepem.

Adam Małysz – 4 razy pierwsze i 2 razy trzecie miejsce

To człowiek, który pokazał Polakom, że istnieje taki sport jak skoki narciarskie. Jego sukcesy na początku XX wieku i całkowita dominacja w klasyfikacji pucharu świata w 2001, 2002 i 2003 rozbudziła w Polakach miłość do tej dyscypliny. Doprowadziło to wręcz do jego masowego uwielbienia i zachowania społecznego określanego mianem małyszomanii. Całe rodziny spotykały się przed telewizorami, kiedy skakał Małysz, a na ulicach można było z każdej strony słyszeć komentarze odnoszące się do ostatniego sukcesu skoczka z Wisły.

Robert Lewandowski – 3 razy pierwsze i 3 razy drugie miejsce

Robert Lewandowski to obecnie najbardziej rozpoznawalny polski sportowiec i jeden z najpopularniejszych piłkarzy na świecie. Jest to więc gwiazda nie tylko na skalę polską, ale wręcz światową. Nasz najlepszy piłkarz cieszy się jeszcze większą popularnością po niedawnym transferze do najpopularniejszego klubu piłkarskiego na świecie, czyli Barcelony. W momencie powstawania tego artykułu kariera Roberta jest jeszcze w rozkwicie. Nie wiemy, czy jego popularność nie prześcignie innych świetnych sportowców z tego zestawienia.

Jak na ten moment brakuje mu jeszcze dwóch wygranych w plebiscycie na najlepszego polskiego sportowca, aby znaleźć się na szczycie naszej listy. Bardzo możliwe, że kiedy podobny artykuł będzie powstawał za dwa lata, to nasze zestawienie będzie wyglądało nieco inaczej. Taka sytuacja ma jednak swoje zalety. Dzięki temu, że kariera Roberta Lewandowskiego wciąż trwa, wciąż masz możliwość obstawiać mecze, w których bierze on udział i zarabiać na jego sukcesach. Jeśli jest to coś, co Cię pociąga, to mamy dla Ciebie rekomendację. Jest nią recenzja wirtualnego legalnego bukmachera, który naszym zdaniem jest godny uwagi. Jeśli ta konkretna strona nie przypadnie Ci do gustu, to na polecanej stronie znajdziesz też recenzje innych bukmacherów i porównania promocji i bonusów, które oferują.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%