Kolumbijska artystka Gleo kończy rezydencję artystyczną „Off-Road” w Bielsku-Białej. 24 czerwca o godz. 17.00 w Willi Sixta opowiedziała o swojej twórczości, inspiracjach i muralu przygotowanym specjalnie dla miasta. Po spotkaniu uczestnicy przeszli pod nową realizację przy placu Opatrzności Bożej 20.

W Willi Sixta odbyło się spotkanie z Gleo, kolumbijską artystką uczestniczącą w rezydencjach artystycznych „Off-Road”. Było ono uroczystym zwieńczeniem jej pobytu w Bielsku-Białej oraz okazją do rozmowy o twórczości, inspiracjach i muralu powstającym przy placu Opatrzności Bożej 20.
Podczas spotkania artystka opowiedziała o swoich realizacjach, kulturowych źródłach języka artystycznego oraz o ideach, które stoją za jej pracą. Wśród nich ważne miejsce zajmują odniesienia do kultury prekolumbijskiej Ameryki Południowej, natury, wspólnoty, pamięci i szacunku dla życia.
Gleo przybliżyła również pojęcie Sumak Kawsay, pochodzące z języka keczua i tłumaczone jako „życie w pełni” lub „dobre życie”. To filozofia wywodząca się z tradycji rdzennych ludów Andów, oparta na harmonii między człowiekiem, wspólnotą i naturą. Zakłada, że dobrobyt nie polega wyłącznie na posiadaniu, ale na równowadze, współpracy i odpowiedzialnym współistnieniu z otaczającym światem.

Ważnym kontekstem była także minga, czyli wspólna praca podejmowana na rzecz społeczności. W tym rozumieniu mural nie jest wyłącznie dekoracją miejskiej ściany. Staje się narzędziem odbudowy więzi społecznych, podtrzymywania pamięci i mówienia o doświadczeniu przemocy oraz niesprawiedliwości.
Artystka zwracała uwagę, że w jej kraju przemoc i niesprawiedliwość pozostawiły głębokie ślady. Mural może być odpowiedzią na te doświadczenia: formą pamięci o osobach zaginionych i zamordowanych, sposobem ujawniania krzywdy oraz przypomnieniem, że szacunek dla życia jest podstawowym, naturalnym prawem każdego człowieka.
Po spotkaniu uczestnicy przeszli pod mural powstający przy placu Opatrzności Bożej 20. Realizacja wymaga jeszcze drobnych prac wykończeniowych, które zostały opóźnione ze względów technicznych. Mimo to można już zobaczyć główny zamysł pracy Gleo: intensywne kolory, organiczne formy i symbolikę odsyłającą do prekolumbijskiej kultury Ameryki Południowej.
Hasło „Unity is the future” — „Jedność jest przyszłością” dobrze oddaje sens tej realizacji. Bielski mural Gleo można czytać jako barwną, symboliczną opowieść o wspólnocie, pamięci i potrzebie odbudowy więzi tam, gdzie zostały one naruszone przez przemoc, obojętność albo zapomnienie.

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Bielsko-B
U mnie aktualnie pokazuje 35 :) Pawłowice
Kinga
17:51, 2026-06-20
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Bielsko-B
Normalna temperatura
Pablo
15:45, 2026-06-20
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Bielsko-B
Normalna temperatura. W końcu lato się rozpoczyna. Za chwilę Nawrocki *%#)!& Uwaga!!!będą oszczegać?
Aisule
12:19, 2026-06-20
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Bielsko-B
Macie tam obsrane mózgi
Grzegorz
07:26, 2026-06-20