Zamknij

Oficjalne kąpieliska w okolicy Bielska-Białej. Lista

08:10, 07.06.2021 M.Ś. Aktualizacja: 08:17, 07.06.2021
Skomentuj Fot. Gmina Bestwina Fot. Gmina Bestwina

Tylko oficjalne kąpieliska są bezpieczne. To te, które zostały ustanowione na mocy uchwały rady gminy i podlegają nadzorowi Sanepidu. Główny Inspektor Sanitarny, by ułatwić nam odnalezienie takich kąpielisk, uruchomił serwis kąpieliskowy. Które obiekty w naszych okolicach tam się znalazły?

By rozwiać wszelkie wątpliwości, czym dokładnie jest kąpielisko, trzeba sięgnąć do Ustawy z 20 lipca 2017 roku "Prawo wodne", gdzie w artykule czytamy:

kąpielisko – rozumie się przez to wyznaczony przez radę gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, pod warunkiem że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli; kąpieliskiem nie jest: pływalnia, basen pływacki lub uzdrowiskowy, zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystywaniu w celach terapeutycznych, sztuczny, zamknięty zbiornik wodny, oddzielony od wód powierzchniowych i wód podziemnych.”

Próbki wody regularnie badane są przez laboratorium, a o bezpieczeństwo kąpiących się dbają ratownicy. Serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazuje na dwa kąpieliska w pobliżu Bielska-Białej, przy czym żaden z nich nie znajduje się w mieście.

Kąpielisko Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie

Inauguracja sezonu zaplanowana jest na 12 czerwca. Potrwa do 5 września. Godziny otwarcia: 10.00 - 20.00. Na terenie kąpieliska znajduje się m.in. ogrodzenie, wyznaczona strefa w wodzie, strefa na plaży do rekreacji i sportu, pomost, molo, możliwość cumowania sprzętu wodnego, punkt czerpania wody. Są też toaleta, natryski, przebieralnie - wszystko dostosowane też dla osób niepełnosprawnych. Są tam miejsca do kąpieli i na plaży dla dzieci. Wszystko pod okiem ratowników.

Administratorem obiektu jest Urząd Gminy Bestwina Referat Sportu i Promocji. Kąpielisko jest o głębokości do około 2,5 metra. Kąpielisko posiada plażę piaszczystą o długości linii brzegowej około 70 metrów. Na terenie obiektu można korzystać też z miejsc sanitarno-gastronomicznych i rekreacyjnych: plac zabaw, siłownia zewnętrzna, dwa boiska do siatkówki plażowej, dwa boiska do uprawiania dyscypliny sportowej kajak – polo. Jest również widownia na około 200 miejsc siedzących, pole namiotowe, część komunikacja, zieleń. Należy mieć na uwadze, że wejście na obiekt w sezonie kąpielowym jest odpłatne. Stacja nadzorująca: PSSE w Bielsku-Białej.

Ośrodek Sportów Wodnych w Łące

Otwarty już od miesiąca do 30 września. Kasa otwarta jest codziennie od godziny 7.00 do 19.00, a w wakacje - do 22.00 (strzeżone od godziny 9.00 do 19.00). Czynna jest tu wypożyczalnia sprzętu pływającego. Można wypożyczyć rower wodny, kajak czy też deskę SUP. W ofercie Ośrodka znajduje się również możliwość czarteru łodzi oraz postój jachtów.

Ośrodek Sportów Wodnych w Łące

Na terenie kąpieliska znajduje się m.in. ogrodzenie, wyznaczona strefa w wodzie, strefa na plaży do rekreacji i sportu, pomost, molo, punkt czerpania wody. Są też toaleta, natryski, przebieralnie - wszystko dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Są tam miejsca do kąpieli i na plaży dla dzieci. Wszystko pod okiem ratowników. Znajdziemy również wydzielone miejsca na grill czy ognisko. Obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt. Stacja nadzorująca: PSSE w Tychach.

(M.Ś.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%