Zamknij

Na zamku uhonorowano twórców i animatorów kultury z powiatu bielskiego

23:34, 27.01.2023 Bielskirynek.pl - Starostwo Powiatowe / MF/wydział promocji powiatu, kultury, sportu i turystyki Aktualizacja: 23:39, 27.01.2023
Skomentuj Twórcy i animatorzy kultury z powiatu bielskiego nagrodzeni Twórcy i animatorzy kultury z powiatu bielskiego nagrodzeni

„Kultura jest tym, co buduje naszą tożsamość. Aby te korzenie mogły istnieć bardzo potrzebujemy państwa, czyli artystów i animatorów” – mówił starosta bielski Andrzej Płonka podczas spotkania z ludźmi kultury na dziedzińcu Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej. 

Noworoczne Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury to pierwsze duże cykliczne wydarzenie, które „otwiera” kolejny rok w powiecie bielskim. "Spotykamy się w gronie ludzi kultury od 24 lat, czyli od początku istnienia naszego powiatu. Jako samorząd chcemy przede wszystkim podziękować. To okazja również do rozmów o tym co było, ale też o nowych pomysłach które być może uda się zrealizować w przyszłości"- mówi starosta bielski. 

Uroczystość rozpoczęła się od ministerialnego wyróżnienia. Dyplom honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznano Marianowi Wojtusiakowi, choreografowi i instruktorowi tańca Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Rybarzowice”. To uhonorowanie ponad półwiecznego związku z tańcem, śpiewem i folklorem!  

Starosta Andrzej Płonka i Józef Herzyk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu gratulowali Animatorom Kultury 2022. Oklaskiwali ich zaproszeni goście: poseł Przemysław Drabek, radna wojewódzka Ewa Żak, wójtowie i burmistrzowie, a także przedstawiciele władz powiatowych: Jan Borowski, przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Kamiński, wicestarosta bielski, Barbara Adamska, członek zarządu, Dorota Nikiel członek zarządu oraz radni powiatowi. Wśród uhonorowanych znaleźli się:

  • Sebastian Frączek - za wyjątkową działalność artystyczną w zespole wokalno-instrumentalnym „Vocalis” z Janowic oraz edukację muzyczną wśród mieszkańców powiatu bielskiego, w szczególności z gminy Bestwina. Zespół działa przy parafii św. Józefa Robotnika w Janowicach od 2010 r.
  • Kacper Wójtowicz – za wyjątkową działalność artystyczną oraz edukację muzyczną wśród dzieci i młodzieży z powiatu bielskiego, w szczególności na terenie gminy Bestwina. To student Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 5 lat jest członkiem zespołu Allegro przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie, gdzie pełni rolę akompaniatora i realizatora dźwięku. Ponadto jako gitarzysta występuje w projekcie muzycznym „Trio” oraz zespole „Sempre Dolce”. Prowadzi Kameralne Studio Muzyczne, które mieści się w budynku bestwińskiego ośrodka kultury, gdzie realizuje nagrania studyjne.
  • Mateusz Dubiel – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki klasycznej oraz promocję powiatu na arenie międzynarodowej. Pochodzi z Buczkowic, obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Uczeń bielskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki. Laureat licznych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jednym z jego największych osiągnięć jest 1 miejsce w 51. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2022), II miejsca na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Jeune Chopin” w Lugano w Szwajcarii, a także I miejsca i nagrody specjalnej za wykonanie sonaty klasycznej na 52. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Virtuosi Per Musica di Pianoforte” w Czechach 
  • Dominika Paszek – za wieloletnią działalność artystyczną i edukację plastyczną dzieci i młodzieży powiatu bielskiego oraz długoletnią pracę zawodową w POPP ART w Czechowicach-Dziedzicach. Plastyk i ceramik z zamiłowania, na co dzień nauczyciel zajęć plastycznych i ceramicznych dla dzieci i młodzieży w Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej "ART".W wolnym czasie prowadzi autorską w pełni wyposażoną pracownię ceramiczną i malarską oraz galerię prac ceramicznych, malarskich i fusingu w Ligocie. W tamtejszym Domu Kultury we współpracy z MDK w Czechowicach-Dziedzicach prowadzi cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty ceramiki dla osób dorosłych oraz warsztaty dla grup szkolnych.
  • Romuald Romańczyk - za wieloletnią działalność artystyczną oraz rozwój sztuk plastycznych wśród dzieci, młodzieży i mieszkańców z powiatu bielskiego. Malarstwo uprawia od połowy lat 80-tych ub. wieku. Maluje akwarelą i zajmuje się rysunkiem. Jest laureatem wielu nagród konkursowych w dziedzinie akwareli. Jest członkiem „Pracowni Sztuk pięknych” w Bielsku-Białej i grupy artystycznej „Zdrzadełko” w Pszczynie. W tym roku będzie prowadził cykliczne comiesięczne pokazy akwarelowe w galerii „weranda” w Goczałkowicach Zdroju dla kuracjuszy i dla dzieci ze szkoły przysanantoryjnej „Stokrotka” w Goczałkowicach-Zdroju. W zeszłym roku uczestniczył w I Plenerze Malarskim „Barwy Beskidów”      organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.
  • Katarzyna Żaczek – za działalność artystyczną oraz rozwój sztuk plastycznych wśród dzieci i młodzieży z powiatu bielskiego (Jasienica). Mieszka w Rudzicy, ale pochodzi ze Szczyrku z artystycznej góralskiej rodziny. Ukończyła studia na kierunku edukacja artystyczna w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, studia podyplomowe na kierunku grafika komputerowa oraz arteterapia. Współpracuje z instytucjami kultury w całym regionie. „Artystyczni wychowankowie” pani Katarzyny zdobywają nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach plastycznych. Publikuje w „Kalendarzu Beskidzkim”. Równolegle do pracy zawodowej tworzy we własnej pracowni artystycznej. Główną techniką, którą posługuje się od wielu lat jest linoryt.
  • Krzysztof Przemyk – za działalność artystyczną w dziedzinie muzyki chóralnej oraz współorganizację imprez kulturalnych oraz warsztatów na terenie gminy i powiatu. Z wykształcenia muzyk i dyrygent. Związany z gminą Jasienica, gdzie prowadzi chór „Hejnał Mazańcowice” i od lat organizuje wiele wydarzeń artystycznych. Jest prezesem bielskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz dyrektorem wielu festiwali i przeglądów tj. Festiwal Kolęd i Pastorałek “Spotkania z Kolędą”, Spotkania z Pieśnią Wielkopostną “Adoramus te Christe“, Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych “Złota Trąbka”, Międzynarodowy Festiwal Chórów “Gaude Cantem”.
  • Dorota Gogler – za wieloletnią działalność artystyczną, rozwój sztuk plastycznych i rękodzieła wśród dzieci i młodzieży na terenie gminy Jaworze i powiatu. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Sztuki w Jaworzu, w Ośrodku Promocji Gminy Jaworze pracuje jako instruktor rękodzieła. Prowadzi warsztaty w Galerii Sztuki na Zdrojowej. Jest osobą kreatywną, charyzmatyczną, skupiającą wokół siebie twórcze osoby. Pani Dorota jest pomysłodawczynią Maratonu Sztuki, który od 11 lat jest organizowany w Jaworzu.  Na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy w  Beskidzkim Zespole Leczniczo-Rehabilitacyjnym - Szpitalu Opieki Długoterminowej w Jaworzu. Dla pacjentów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami prowadzi warsztaty arteterapii, muzykoterapii, tańca terapeutycznego oraz relaksacji.
  • Stanisław Sojka – za wieloletnią działalność artystyczną w Orkiestrze Dętej Glorieta oraz rozwój edukacji muzycznej wśród mieszkańców powiatu bielskiego, w szczególności gminy Jaworze. Społecznik, czynnie uczestniczący w wielu kulturalno-społecznych inicjatywach. Z wykształcenia stolarz i muzyk instrumentalista, z zamiłowania pszczelarz i rolnik. Z muzyką związany jest od najmłodszych lat. Od roku 2003 związany jest na stałe z Orkiestrą Dętą Glorieta, działającą w Ośrodku Promocji Gminy Jaworze. Pałeczkę dyrygenta, przejął w 2005 r., mając zaledwie 23 lata.
  • Bartłomiej Jurzak - za podejmowanie szeregu inicjatyw kulturalnych w gminie Kozy oraz edukację historyczną  mieszkańców gminy i powiatu. Etnolog z pasji i wykształcenia, na co dzień dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozach. Podejmuje się działań daleko wykraczających poza codzienne obowiązki i realizuje działania związane z lokalna kulturą oraz historią. W ubiegłym roku doprowadził do finału projekt „Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego” doprowadzając do renowacji kilku eksponatów Izby Historycznej im. Adolfa Zubra w Kozach. Zrealizował projekt „Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość – Pamięć – Rzeczywistość”. Organizuje i prowadzi spotkania „Salonu przeszłości” oraz podejmuje się wykładów na Koziańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
  • Anna Czaplińska-Syjota – za wieloletnią działalność kulturalną, organizację imprez kulturalnych oraz rozwój muzyczny mieszkańców gminy Kozy i powiatu. ieloletni instruktor w Domu Kultury w Kozach. Założycielka i dyrygentka chóru koziańskiego DK, instruktorka grupy wokalnej, dyrygentka Chóru „Cantica” w Bystrej. Od wielu lat jest członkiem zarządu oddziału bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Stara się łączyć tradycyjne metody organizacji pracy w kulturze z nowoczesnością – jest autorką cyfrowej strategii Domu Kultury w Kozach.
  • Krystyna Mirocha – za całokształt pracy artystycznej oraz wieloletnią działalność na rzecz kultywowania tradycji i folkloru lachów koziańskich pośród mieszkańców powiatu bielskiego. Od 35 lat instruktor Zespołu Pieśni i Tańca „Kozianie”. Pracuje w Domu Kultury w Kozach. Jest autorką scenariuszy występów zespołu i osobą przygotowującą merytorycznie realizacje filmów z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Kozianie („Janicek żytko siece”, „Kolędowanie z ZPiT Kozianie”, „Przyszli my tu po śmierguście”). Jest choreografem, instruktorem i nieocenioną skarbnicą wiedzy dla młodzieży.
  • Lucyna Dwornik – za całokształt działalności zawodowej w sołectwie Czaniec oraz organizację życia kulturalnego mieszkańców gminy Porąbka i powiatu bielskiego. Kierownik Domu Kultury w Czańcu i instruktor działalności podstawowej świetlicy kulturalnej w tej miejscowości.
  • pastor Jan Byrt - za wieloletnią działalność kulturalną, organizację imprez charytatywnych oraz promowanie tradycji regionalnych wśród mieszkańców powiatu bielskiego. Ewangelicki ksiądz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrku Salmopolu. Profesjonalnie zajmuje się promocją nauk Chrystusa, z zamiłowania promuje walory turystyczne Beskidów. Niewielka szczyrkowska parafia gościła na przestrzeni lat największe sławy sportu, kultury, polityki i dziennikarstwa. Powszechnie znany jest ze swojej dobroci i organizowania akcji charytatywnych. Od lat jest członkiem Towarzystwa Miłośników Szczyrku. 
  • Mieczysław Stec – za wieloletnią działalność kulturalną, kultywowanie tradycji góralskich oraz edukację muzyczną dzieci i młodzieży w powiecie bielskim, w szczególności w gminie Szczyrk. Mieczysław Stec muzykę ma we krwi. Związany był z wieloma zespołami m.in.  Zespołem Muzycznym „Conglomerat”, zespołem „Juhas kwartet”, Zespołem Regionalnym ”Jodły”, Zespołem „Pilsko” z Żywca, czy Regionalnym Zespołem „Klimczok”. Nauczyciel i wychowawca. To spod jego ręki wychodzą kolejne pokolenia młodych śpiewaków i instrumentalistów,
  • Janusz Korczyk - za całokształt pracy artystycznej oraz wieloletnią działalność na rzecz kultywowania tradycji i folkloru gminy Wilamowice wśród mieszkańców powiatu bielskiego. Wieloletni instruktor działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wilamowicach. Kierownik muzyczny Zespołu Regionalnego „Zasolanie” oraz akompaniator Zespołu Regionalnego Cepelia Fil Wilamowice. Muzyk, wirtuoz akordeonu. Współzałożyciel zespołów muzycznych Tyroli Band,  Holeviaters oraz Art  Music Trio.
  • Maciej Derbin – za współorganizację imprez kulturalnych oraz działalność charytatywną wspierającą dzieci i osoby niepełnosprawne z gminy Wilamowic. Założyciel i prezes fundacji Krzyż Dziecka. Organizator wydarzenia  kulturalnego „Biesiada Krzyż Dziecka”. Członek Rady Sołeckiej w Pisarzowicach i Klubu Sportowego Pionier, jak również członek grupy muzycznej Replay, w której gra na instrumentach klawiszowych.
  • Adam Adamczyk - za wieloletnią działalność artystyczną w Gminnej Młodzieżowej Orkiestrze Dętej oraz rozwój edukacji muzycznej wśród mieszkańców powiatu bielskiego, w szczególności w gminie Wilkowice. Kapelmistrz Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, nauczyciel muzyki, autorytet dla młodzieży.
  • Barbara Adamiec - za wieloletnią działalność artystyczną, kulturalną oraz edukację plastyczną dzieci i młodzieży powiatu bielskiego, w szczególności w gminie Wilkowice. Malarka oraz członkini Stowarzyszenia Plastyków „Ondraszek”, Honorowa Obywatelka Gminy Wilkowice. W roku 2022 obchodziła 40-lecie swojej twórczości, na którą składa się ponad 1000 obrazów olejnych. Ulubioną techniką pani Barbary jest olej na płótnie, ale korzysta również z pasteli, akwareli, uprawia rysunek i korzystała z linorytu. Do Stowarzyszenia Plastyków „Ondraszek” należy od 1987 roku.

Wyróżnienia bibliotekarzy na wniosek Książnicy Beskidzkiej, pełniącej funkcje biblioteki powiatowej:

  • Monika Wantoła – za wyjątkowy wkład w rozwój czytelnictwa, edukację dzieci i młodzieży oraz podejmowanie innowacyjnych inicjatyw w Gminnej Bibliotece Publicznej w Buczkowicach. W bibliotece pracuje od 2014 r. Czynnie uczestniczyła w powstawaniu nowej strony internetowej, prowadzi Facebooka. Prowadzi lekcje biblioteczne i spotkania edukacyjne. Realizuje projekt: „Popołudnia Eko-Załogi”, to cykl piątkowych spotkań z młodzieżą, która uczestniczy w zabawach, warsztatach, grach ekologicznych. Realizuje także projekt Ekoeksperymentarium pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska.
  • Grażyna Szlagor – za upowszechnianie i rozwój czytelnictwa wśród mieszkańców powiatu bielskiego oraz wieloletnią pracę zawodową oraz kreowanie pozytywnego wizerunku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Porąbce. Od 25 lat kieruje placówką. Jej poczucie obowiązku, otwartość i potrzeba zmian sprawiły, że zarządzana przez nią biblioteka stała się nowoczesną, wielofunkcyjną i wielozadaniowa placówką kultury.
  • Marta Mańdok-Bury – za wieloletnią pracę zawodową, realizację wielu kreatywnych inicjatyw edukacyjnych w zakresie zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz kreowanie pozytywnego wizerunku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie. Bibliotekarz z 17-letnim stażem pracy, obecnie pracuje w filii bibliotecznej w Bestwince. Realizuje szereg projektów m.in. Projekt edukacyjno-profilaktyczny „Bestwińskim śladem”, cykl wystaw promujących twórczość ludową Beskidów, cykl spotkań pt. „Poznajemy nasze Małe Ojczyzny” wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich oraz Zespołem Regionalnym „Bestwina”. 
  • Joanna Wrońska – za wyjątkowe zaangażowanie w pracę bibliotekarską, prowadzenie warsztatów, bloga czytelniczego oraz podejmowanie szeregu inicjatyw rozwijających Miejską Bibliotekę Publiczną w Czechowicach-Dziedzicach. W placówce od 2011 r. , prowadzi czytelnię. Jest pomysłodawcą i realizatorem wielu działań: redagowanie bloga „Niewypożyczalne”, prowadzenie cyklicznych i okazjonalnych lekcji i warsztatów bibliotecznych dla starszych dzieci i młodzieży, realizacja projektów zewnętrznych np.: Akcja „O mowie nienawiści i hejcie”, prowadzenie w funkcji moderatora Dyskusyjnego  Klubu Książki pod nazwą „Drugie dno”, organizowanie cyklicznych pokazów filmowych pn.: ”X Muza poleca” adresowanych do osób dorosłych oraz prowadzenie letniej czytelni.

Na dziedzińcu zamku podziękowano za pomoc w organizacji imprez w minionym roku:

  • Józef Stec oraz Jerzy Foltyniak – za organizację Zjazdu Towarzystw Regionalnych w Buczkowicach
  • Bolesław Folek – dyrektor MDK w Czechowicach-Dziedzicach - współpraca podczas organizacji Święta Powiatu Bielskiego w Czechowicach-Dziedzicach
  • Grzegorz Wąsik – naczelnik Wydziału Promocji UM w Czechowicach-Dziedzicach - współpraca podczas organizacji Święta Powiatu Bielskiego w Czechowicach-Dziedzicach
  • Sabina Bugaj – współorganizacja I Beskidzkiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Szczyrku
  • dyrekcji i pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach za współorganizację Dożynek Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych

Spotkanie ze środowiskiem kultury było okazją do podziękowań także dla członków kapituły Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina: Aliny Świeży-Sobel, Bogdana Kocurka, Danuty Kożusznik i ks. Ignacego Czadera. 

O artystyczną stronę uroczystości zadbali: Zespół Regionalny "Porąbczanie"  oraz trio "The Threex". Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i dziękujemy za nieocenioną pracę.

 

(Bielskirynek.pl - Starostwo Powiatowe / MF/wydział promocji powiatu, kultury, sportu i turystyki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%