Zamknij

Będzie solanka na kolejne lata. Rekonstrukcja otworu wydobywczego w Uzdrowisku Ustroń

09.10, 13.10.2022 materiał prasowy Aktualizacja: 09.28, 13.10.2022
Skomentuj Prace przy wydobywaniu solanki w Uzdrowisku Ustroń (Fot. Mat. prasowe)Prace przy wydobywaniu solanki w Uzdrowisku Ustroń (Fot. Mat. prasowe)
REKLAMA

W Uzdrowisku Ustroń zakończyła się rekonstrukcja otworu wydobywczego miejscowej solanki. Tego typu prace przeprowadzono tam pierwszy raz od 50 lat. Dzięki inwestycji zapotrzebowanie ustrońskich kuracjuszy na te cenny surowiec ma być zaspokojone na kolejne lata.

Uzdrowisko Ustroń znane jest między innymi z solanki, która dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym posiada szerokie zastosowanie lecznicze. Wydobywanie tego cennego surowca wymaga jednak skomplikowanych procesów technologicznych. Uzdrowisko posiada nawet swój Zakład Górniczy, który takie prace nadzoruje.

Pierwsza taka rekonstrukcja od 50 lat

- W Uzdrowisku Ustroń po raz pierwszy od 50 lat przeprowadzono właśnie jeden z nich - rekonstrukcję otworu wydobywczego - informuje Jan Waligóra, kierownik Zakładu Górniczego w Uzdrowisku Ustroń.

Swoje dobroczynne właściwości solanka zawdzięcza bogatemu składowi, w którym znajdziemy wapń, magnez, sód, potas, kwas metaborowy, kwas meta krzemowy, chlorki, siarczany, wodorowęglany, bromki i jodki.

W Uzdrowisku Ustroń solanka jest wykorzystywana przede wszystkim w balneoterapii. Kąpiele w solance działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Są cennym wsparciem w leczeniu alergii, łagodzeniu bólów mięśni i stawów oraz normalizacji ciśnienia krwi.

Skomplikowany proces rekonstrukcji odwiertu

- Dla zachowania najwyższych standardów solanki, jest ona regularnie badana zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego. Prowadzony jest również jej ścisły monitoring ilościowy i jakościowy - podkreśla Jan Waligóra.

Aby jednak dostawy tego cenna surowca utrzymywały się na wymaganym poziomie, niezbędne są prace nad zachowaniem odpowiedniej wydajności odwiertu, z którego jest ona pobierana. Dlatego Uzdrowisko Ustroń przeprowadziło w tym celu skomplikowany proces rekonstrukcji odwiertu.

- W wyniku wieloletniej pracy odwiertu ujęcie zostało zatkane przez czop powstały na kilku odcinkach tego prawie 2-kilometrowego otworu. Jego utworzenie to naturalny proces w trakcie eksploatacji, wynikający prawdopodobnie z osadzania się tlenku żelaza - tłumaczy Waligóra.

Przywrócenie drożności odwiertu

Na skutek zaczopowania zmniejszyła się drożność odwiertu, przez co z otworu można było wypompowywać mniej uzdrowiskowej wody. Taki proces w tym odwiercie wykonywany był po raz pierwszy od 1972 roku i wiązał się z rozbudowanymi pracami technologicznymi.

- Proces rekonstrukcji odwiertu trwał około dwóch tygodni. Polegał przede wszystkim na rozwierceniu powstałego czopa. Wykonuje się to wiertnicą o uciągu głowicy 80 ton. Przewierca się przeszkodę za pomocą świdra trójosiowego, wprowadzając go w obrót pod naciskiem ok 300-400 kg - wyjaśnia kierownik Zakładu Górniczego w Ustroniu.

Rekonstrukcja otworu przywróciła mu pierwotną sprawność. Oznacza to, że potrzeby kuracjuszy Uzdrowiska Ustroń powinny być w pełni zaspokojone na kolejne lata.

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%