Zamknij

Powódź w powiecie bielskim – skala zniszczeń i działania strażaków. Spotkanie sztabu kryzysowego

14:08, 16.09.2024 Bielskirynek.pl: Starostwo Powiatowe Aktualizacja: 14:24, 16.09.2024
Skomentuj Rano w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej zebrał się Powiatowy Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego Rano w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej zebrał się Powiatowy Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego

Trwające od soboty intensywne opady deszczu doprowadziły do poważnej sytuacji powodziowej w powiecie bielskim. W ciągu zaledwie kilku dni strażacy interweniowali ponad 1800 razy, co stanowi najwyższą liczbę zdarzeń związanych z powodzią w całym województwie śląskim. Na poniedziałkowym spotkaniu Powiatowego Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej, omówiono skalę zniszczeń oraz trwające działania ratunkowe.

Skala zniszczeń i reakcja służb

Jak relacjonował Roman Marekwica, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, sytuacja była szczególnie poważna w północnej części powiatu. Wszystko zaczęło się w sobotę od gwałtownej ulewy nad Czechowicami-Dziedzicami, a następnie, po północy, intensywne opady objęły cały powiat. Strażacy musieli natychmiast reagować, gdy woda zaczęła zalewać budynki i rozlewać się wzdłuż mniejszych potoków.

Największe zagrożenie pojawiło się jednak w niedzielę rano, kiedy poziom wód na rzekach w: Iłownicy, Wapienicy, Jasienicy i Wiśle znacząco wzrósł. Na szczęście nie doszło do przerwania wałów, lecz ich przelewanie stworzyło dodatkowe ryzyko. Priorytetem dla strażaków było zabezpieczenie przepompowni ścieków przy ul. Waryńskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Jak podkreślał komendant Marekwica, obecnie wciąż trwają prace związane z wypompowywaniem wody z zalanych dróg i domów, a strażacy używają łodzi, by dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Czechowice-Dziedzice najbardziej dotknięte

W Czechowicach-Dziedzicach, zwłaszcza w rejonie ulic: Wierzbowej, Wodnej oraz Waryńskiego, strażacy wciąż walczą z powodzią przy użyciu pomp o dużej wydajności. Burmistrz Marian Błachut zwrócił uwagę na dramatyczną skalę zniszczeń, zauważając, że tegoroczna powódź, choć trwała krócej niż ta z 2010 roku, przyniosła bardziej dotkliwe skutki. Zalanych zostało 350 posesji, a około 45 mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Błachut apelował o wyciągnięcie wniosków z obecnej sytuacji, w tym o potrzebę wzmocnienia wałów oraz budowy zbiorników retencyjnych. Zwrócił także uwagę, że bez istniejących zbiorników o pojemności 50 tys. m³ skutki powodzi mogłyby być jeszcze gorsze.

Wilamowice i Dankowice – prace trwają

W gminie Wilamowice, gdzie strażacy nadal wypompowują wodę, sytuacja również była bardzo poważna. W Dankowicach działają dwa zestawy pompowe o dużej wydajności oraz mniejsze pompy z OSP Zabrzeg i OSP Kaniów. Jak informował burmistrz Kazimierz Cebrat, mimo że kilka rodzin ewakuowało się samodzielnie, nie było konieczności organizowania dla nich schronienia, ponieważ znaleźli pomoc u swoich krewnych. Teraz mieszkańcy mogą zgłaszać szkody do gminy, a pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zajmują się szacowaniem strat w terenie.

Krytyczna sytuacja w Jasienicy

Krzysztof Wieczerzak, zastępca wójta gminy Jasienica, podkreślał, że poziom wody podczas tej powodzi przewyższył nawet ten z powodzi tysiąclecia w 1997 roku. Wszystkie potoki w gminie wylały, zalewając setki nieruchomości. Ponad 200 strażaków brało udział w akcji ratunkowej. Obecnie na terenie gminy wciąż są nieprzejezdne dwie drogi: Międzyrzecze-Jasienica oraz Rudzica-Iłownica. Wieczerzak zwrócił uwagę na długoletnie zaniedbania w kwestii budowy zbiornika retencyjnego w Międzyrzeczu, co mogłoby zapobiec takim tragediom.

Apel samorządowców

Wszyscy samorządowcy zgodnie dziękowali za nieocenione wsparcie strażakom, zarówno zawodowym, jak i ochotnikom, oraz mieszkańcom, którzy pomagali sobie nawzajem w tych trudnych chwilach. Jednocześnie apelowali o pilne podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie regionu przed kolejnymi powodziami, w tym przegląd wałów rzek oraz rozbudowę infrastruktury wodnej.

(Bielskirynek.pl: Starostwo Powiatowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%