Zamknij
REKLAMA

Zawsze w naszej pamięci. Roman Nehrebecki zmarł po długiej chorobie

07:52, 07.06.2021 | M.Ś.
Skomentuj
REKLAMA

Znany bielszczanom, życzliwy i sympatyczny Roman Nehrebecki zmarł wieczorem 4 czerwca w wieku 69 lat. W 2002 r. był radnym i wiceprzewodniczącym Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, ale to z postacią Lolka z bajki wszechczasów "Bolek i Lolek" jest kojarzony najbardziej.

O śmierci Romana Nehrebeckiego poinformowała rodzina. O jego odejściu napisało na Facebooku również Studio Filmów Rysunkowych:

i Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej:

Był synem Władysława Nehrebeckiego, reżysera i twórcy filmów animowanych, pomysłodawcy i współautora postaci Bolka i Lolka. Pierwowzorami najbardziej znanych bajkowych chłopców byli jego synowie: wówczas 12-letni Jan (Bolek) i 10-letni Romek (Lolek). Starszy z braci zmarł niecałe 8 lat temu w wieku 62 lat, nie doczekawszy w 2013 roku 50-lecia jubileuszowej gali z okazji 50-lecia powstania serialu o przygodach Bolka i Lolka.

Byliśmy bardzo żywotnym rodzeństwem, czasem skonfliktowanym ze sobą, bo różniliśmy się nie tylko wiekiem, ale i charakterem. Tata nas obserwował. Niektóre sytuacje znalazły się na ekranie – mówił wówczas o relacjach z bratem Roman Nehrebecki, dodając: - Mentalnie jestem dużym chłopcem, który chciałby się wciąż pobawić. Najchętniej z Bolkiem, ale to już jest niemożliwe.

Roman Nehrebecki kierował spółką Sol-Anima, która zajmowała się produkcją filmową. Udzielał się również w życiu społecznym i politycznym. W 2002 roku, startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Unii Pracy został radnym w Bielsku-Białej. W 2005 roku i dwa lata później kandydował do Sejmu, początkowo z listy Partii Demokratycznej demokraci.pl, następnie koalicji Lewica i Demokraci. 2 lata temu ubiegał się z partii Wiosna Roberta Biedronia o miejsce w europarlamencie, ale bez powodzenia.

Z jego inicjatywy w 2011 roku powstał pomnik Bolka i Lolka w Bielsku-Białej. Dodajmy, że 22 maja tego roku rondo na skrzyżowaniu ulicy Cieszyńskiej z Lompy nazwano Rondem Bolka i Lolka.

Przypomnijmy, że wszystkie bajki z Bolkiem i Lolkiem powstały w Studio Filmów Rysunkowych, a przez 23 lata nakręcono ponad 180 filmów krótkometrażowych i dwa pełnometrażowe. Jak mówią statystyki, bajki z dwoma urwisami obejrzało około miliarda ludzi na całym świecie. Lolek i Bolek to najbardziej znani animowani bohaterowie z Polski, którzy sławę zdobyli również poza granicami naszego kraju. A w 1997 roku bajka ta w polskim plebiscycie zdobyła tytuł "dobranocki wszech czasów".

Redakcja składa rodzinie, bliskim i przyjaciołom Romana Nehrebeckiego szczere wyrazy współczucia. Śmierć tak wspaniałej osoby jest ogromnym ciosem. Łączymy się w bólu.

[ZT]643[/ZT]

 

(M.Ś.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%