Zamknij
REKLAMA

Festiwal Ekodzieło w Willi Sixta

14:09, 28.05.2021 | źródło: Galeria Bielska BWA
Skomentuj Inauguracja Festiwalu Ekodzieło w Willi Sixta
REKLAMA

4 czerwca w Willi Sixta odbędzie się inauguracja 7. Festiwalu Ekodzieło. Festiwal nawiązuje do historii miasta, jego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które wpisują się w 70-lecie połączenia Bielska i Białej.

Inspiracją do wydarzeń 7. Festiwalu Ekodzieło organizowanego przez Klub Gaja jest Tajemniczy Ogród, który powstaje na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. Inicjatywa łączy edukację ekologiczną z kulturą, historią i sztuką.

Na wydarzenia festiwalowe Klub Gaja zaprasza do Willi Sixta w piątek, 4 czerwca br. o godz. 17.00.

W programie:

  • wykład „Pogranicze i sztuka pamięci” Krzysztofa Czyżewskiego z Fundacji Pogranicze 
  • czytania performatywne „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz” Małgorzaty Czyżewskiej z Fundacji Pogranicze i „Ścieżki opowieści” Jacka Bożka z Klubu Gaja.
  • Gościnnie wystąpi Apostolis Anthimos, kompozytor i multiinstrumentalista.

W programie Festiwalu Ekodzieło odbędą się także warsztaty pszczelarskie i ogrodnicze dla szkół oraz spacery dendrologiczne w Tajemniczym Ogrodzie.

Wydarzenia Festiwalu Ekodzieło nawiązują do historii miasta, jego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które wpisują się w 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Inspiracją festiwalu jest zabytkowy cmentarz żydowski i jego dzieje złączone z mieszkańcami miasta, a także ostoja dzikiej przyrody, która za murami kirkutu tworzy unikalną przestrzeń.

Dzięki inicjatywie Klubu Gaja, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Miasta Bielsko-Biała w części niegrzebalnej cmentarza powstaje Tajemniczy Ogród. 

To my jesteśmy częścią przyrody. Wokół nas, w mieście, mieszkają niezliczone nieludzkie istoty. Często zapominamy, że to nasi sąsiedzi, nasi przyjaciele i dobroczyńcy, od których jesteśmy zależni. Edukacja i sztuka mają za zadanie przypominać i uczyć nas o naszej wspólnocie ziemskich stworzeń. Tajemniczy Ogród jest pograniczem, które łączy życie i przemijanie w sposób wyjątkowy i ukazuje system współzależności człowieka i jego kultury oraz natury i jej nieustających cykli.

- mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja

Kolejnym działaniem Klub Gaja w trakcie Festiwalu Ekodzieło będą warsztaty pszczelarskie i ogrodnicze dla uczniów bielskich szkół oraz spacery dendrologiczne dla mieszkańców, które odbędą się 18 czerwca br. w Tajemniczym Ogrodzie.

Festiwal Ekodzieło objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Realizowany jest z funduszy Miasta Bielska-Białej we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.
Organizatorzy: Klub Gaja, Fundacja Pogranicze, Galeria Bielska BWA

(źródło: Galeria Bielska BWA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%