Zamknij

Kolejny Międzynarodowy Dzień Teatru bez widowni

09:51, 26.03.2021 | A.R
Skomentuj Międzynarodowy Dzień Teatru - Teatr Polski w Bielsku-Białej
REKLAMA

27 marca obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku, podobnie zresztą jak i w ubiegłym, dzień ten nie będzie okazją do spotkania z widzami. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami wszystkie placówki teatralne zostały zamknięte. 

Prezydent miasta Jarosław Klimaszewski skierował do ludzi teatru specjalny list:

Na całym świecie od 1961 roku 27 marca obchodzony jest uroczyście Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku – po raz kolejny – nie jest nam dane spotkać się w teatrze i świętować tego ważnego wydarzenia razem. W związku z pandemią bielskie teatry musiały ponownie zawiesić swoją działalność, zrezygnować z prezentacji spektakli i spotkań z publicznością. W tym dniu, tak ważnym dla Ludzi Teatru, pragnę wyrazić swoje uznanie dla Państwa talentu, zaangażowania i poświęcenia w tworzeniu wizji scenicznych oraz niezapomnianych artystycznych dokonań. Gorąco dziękuję za wysokiej próby sztukę teatru, którą możemy podziwiać na bielskich scenach. Dziękuję za wspaniałe widowiska, inspirujące wizje plastyczne i niezwykłe kreacje aktorskie. Pragnę również podziękować animatorom amatorskiego ruchu teatralnego w naszym mieście oraz adeptom sztuki scenicznej, którzy dzielą się swą pasją z bielską publicznością kształtując kolejne pokolenia twórców, odbiorców i miłośników teatru. Mając w pamięci wszystkie wzruszenia i niezwykłe przeżycia, które dzięki Wam stały się naszym udziałem życzę dyrekcjom i pracownikom Teatrów, twórcom teatralnym i animatorom oraz wszystkim Ludziom Teatru kolejnych udanych sezonów, ważnych premier, scenicznych sukcesów, dalszych oczarowań teatralną magią oraz rychłego powrotu na deski sceniczne i radości z tradycyjnego kontaktu z publicznością.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu w Międzynarodowym Instytucie Teatralnym w Helsinkach – działającym pod auspicjami UNESCO. Na datę obchodów święta teatru wybrano 27 marca – na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu 27 marca, międzynarodowego festiwalu teatralnego. Co roku przygotowywane jest orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku jego autorką jest Helen Mirren, brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.

Oto tekst orędzia Helen Mirren w tłumaczeniu Pawła Paszty

To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki. Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą. Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu. Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi. Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata. Nie mogę się doczekać.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%