Zamknij

Jesienna odsłona „Spektakli bez barier 2024” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

23:33, 24.10.2024 AR Aktualizacja: 00:39, 25.10.2024
Skomentuj SPEKTAKLE BEZ BARIER w Teatrze Polskim SPEKTAKLE BEZ BARIER w Teatrze Polskim

Teatr Polski w Bielsku-Białej od ponad dekady realizuje wyjątkowy projekt pod nazwą „Spektakle bez barier”. To już jedenasta edycja inicjatywy, która ma na celu udostępnienie kultury osobom z niepełnosprawnościami, zapewniając im pełen udział w wydarzeniach artystycznych. Projekt, który rozpoczął się w 2013 roku, z roku na rok zyskuje na popularności, poszerzając swoją ofertę i wprowadzając nowe rozwiązania, dzięki którym teatr staje się przestrzenią otwartą i dostępną dla wszystkich.

Cele projektu „Spektakle bez barier”

Głównym celem inicjatywy jest integracja społeczna oraz zapewnienie dostępu do kultury osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Działania w ramach projektu obejmują prezentację spektakli z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na język migowy, a także warsztaty tematyczne, oprowadzania oraz spotkania z artystami. Wszystko to ma na celu zwiększenie dostępności wydarzeń kulturalnych oraz zbudowanie mostu między światem sztuki a osobami z niepełnosprawnościami, które często mają utrudniony dostęp do takich wydarzeń.

Dzięki dofinansowaniu z programu „Kultura dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Polski może kontynuować rozwój projektu, dostosowując swoje spektakle i działalność do potrzeb szerszej grupy odbiorców. 

W wiosennej edycji projektu Teatr Polski wystawił spektakl „Sztukmistrz z miasta Lublina” wzbogacony o audiodeskrypcję, umożliwiającą osobom niewidomym śledzenie akcji na scenie. Spektakl ten poprzedziły warsztaty scenograficzne, podczas których uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak buduje się przestrzeń teatralną oraz jak powstają scenografie. Kolejnym wydarzeniem był czerwcowy spektakl „Hotel Westminster”, który przedstawiono z tłumaczeniem na język migowy, co pozwoliło na pełne zaangażowanie osób niesłyszących w fabułę sztuki. 

Jesienne wydarzenia w ramach projektu

Jesienna edycja „Spektakli bez barier” zapowiada się równie interesująco. 19 października na deskach teatru zaprezentowano spektakl pt. „Poszukiwany, poszukiwana” Stanisława Barei - sztuka z audiodeskrypcją, natomiast 26 października przedstawienie wzbogacone tłumaczone było na język migowy. Szczególną atrakcją było tłumaczenie piosenek w spektaklu na język migowy w wykonaniu Fundacji „Migawka” z Krakowa. Kolejny spektakl, który zostanie zaprezentowany z audiodeskrypcją, to „Skąpiec” Moliera – klasyka komedii, która zagości na scenie Teatru Polskiego 9 listopada.

Spektakle bez barier - akcja Współodczuj w teatrze- Anna Elwicka z psem asystującym

Jednak to nie tylko spektakle stanowią o wartości projektu. Ważnym wydarzeniem tej jesieni będzie także spotkanie z Anną Goc, autorką książki „Głusza”. To poruszający reportaż, który zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Spotkanie z pisarką, której książka dotyka tematów związanych z głuchotą i wykluczeniem, doskonale wpisuje się w ideę projektu „Spektakle bez barier”, łącząc sztukę z refleksją nad społecznymi barierami.

/fot. Dorota Koperska/

 

(AR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%