Zamknij

Gdy tylko otworzą muzea... Muzeum na Zamku zaprasza na nową wystawę archeologiczną

11:51, 02.04.2021 amakuz Aktualizacja: 11:51, 02.04.2021
Skomentuj Odnowiona wystaw stała na Zamku w Bielsku-Białej Odnowiona wystaw stała na Zamku w Bielsku-Białej
reo

W Muzeum Historycznym na Zamku w Bielsku-Białej po 15 latach odnowiono stałą wystawę - Dzieje archeologiczno-historyczne Bielska-Białej i okolic. Prace nad nową wystawą trwały półtora roku.

Na bielszczan i odwiedzających nasze miasto turystów na Zamku czekają nowe atrakcje. Po półtorarocznej pracy oddano odnowioną wystawę stałą pod nazwą "Dzieje archeologiczno-historyczne Bielska-Białej i okolic".

Na ekspozycji można podziwiać ponad 1.100 obiektów, prawie w całości pochodzących ze zbiorów muzeum. Wszystko rozlokowane jest w kilku salach na piętrze zamku. Wystawa archeologiczno-historyczna przedstawia historię regionu, miasta i zamku od czasów najdawniejszych po rok 1989. Ekspozycja jest podzielona na sześć tematów:

  • zabytki prehistoryczne, średniowieczne i nowożytne z terenu Podbeskidzia,
  • dzieje Bielska i Białej od XVI wieku do Wielkiej Wojny,
  • historia miast i okolic do 1989 r.,
  • etnografia i wyznania,
  • saloniki książąt Sułkowskich,
  • sala z Rycerzem – rezerwat archeologiczno-architektoniczny.

Znajdziemy na niej m.in. kolekcje wyrobów kamiennych - toporów, siekier, naczyń glinianych, prehistorycznych wyrobów z brązu i z żelaza, paciorków szklanych i bursztynowych, oraz monet rzymskich. Zobaczymy też późnogotyckie i renesansowe unikalne kafle z terenów miasta z przedstawieniami figuralnymi postaci królewskiej z rybami oraz dudziarza, czy pierścionek renesansowy z ok. 1600 roku.

żródło: Muzeum Historyczne na Zamku - Bielsko-Biała

Uzupełnieniem informacji zawartych w gablotach są teksty i materiały ilustracyjne oraz filmowe w pulpicie multimedialnym. W jednym z pomieszczeń znajduje się duża kolekcja monet od XIII do XVIII wieku, w innej zabytkowy mechanizm zegarowy z wieży ratusza w Białej, czy ogromne nożyce do postrzygania sukna, makiety rekonstrukcyjne bielskiego kasztelu w odsłonie gotyckiej i renesansowej oraz unikalny, ekskluzywny zdobny puchar o charakterystycznej chropowatej powierzchni, wyprodukowany w słynnym ośrodku garncarskim w Lošticach w północnych Morawach w XV lub XVI wieku. Wystawa prezentuje również bogatą kolekcję eksponatów współczesnych ukazujących historię aż do 1989 roku. 

Muzeum Historyczne na Zamku -  Bielsko-Biała

Odnowiona kaplica św. Anny - mauzoleum rodu Sułkowskich

W marcu zakończył się także remont kaplicy św. Anny przy Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Prace sfinansowano z funduszy pierwszego Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na 2020 rok. Remont kosztował ponad 1.200.000 zł, z czego 964.000 to kwota dofinansowania. Kuratorem kaplicy jest kierownik Działu Historii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej dr Grzegorz Madej.

Dzięki remontowi przywróciliśmy świątyni charakter mauzoleum, jaki miała ona do 1945 roku. Założeniem było też przywrócenie w miarę możliwości wystroju wnętrza z tamtego czasu, bez rekonstrukcji ołtarza głównego. Natomiast w jego miejscu – na południowej ścianie kaplicy umieściliśmy zachowany obraz ze św. Anną

– powiedział dr G. Madej.

Ściany kaplicy zyskały pierwotną białą barwę, wymieniono też okna. Obecnie kontynuowane są prace w otoczeniu zamku i kaplicy. Trwa zagospodarowanie terenu, budowa kanalizacji deszczowej, instalacji elektrycznej, renowacji murów i murków. Prace potrwają do końca roku. W rezultacie plac przy kaplicy będzie miał nawierzchnię kamiennego bruku.

Oczywiście kaplica będzie również otwarta dla zwiedzających na tych samych zasadach, co pozostała część muzeum, ale dopiero na koniec roku – z uwagi na prace porządkowe wokół obiektu i jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Ze względu na remont otoczenia zamku kaplicę – w momencie ponownego otwarcia muzeum będzie można oglądać z empory od strony ekspozycji stałej.

Odnowiona kaplica św. Anny -

(amakuz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%