Zamknij

Festiwal poezji słowiańskiej - Jastrun w Czechowicach

11.07, 27.10.2022 Zbigniew Lubowski Aktualizacja: 11.10, 27.10.2022
Skomentuj fot. Krzysztof Więcek / Tomasz Jastrun
REKLAMA

Po raz dziesiąty z rzędu zorganizowano doroczny Festiwal Poezji Słowiańskiej. Miejscem jesiennych spotkań miłośników literatury z ciekawymi poetami były – zgodnie z dotychczasową tradycją – szkoły i placówki kultury w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej. Swoje wiersze zaprezentowało w tym roku 80 twórców wywodzących się nie tylko z naszego regionu.

Niewątpliwą atrakcją trzydniowej imprezy październikowej był przyjazd do Czechowic znanego warszawskiego poety, prozaika i felietonisty – Tomasza Jastruna. W czasach PRL był on związany z opozycją demokratyczną. W okresie stanu wojennego – internowany w Białołęce przez sprawujących władzę w kraju komunistów. W następnych latach był bliskim współpracownikiem paryskiej „Kultury” Jerzego Giedroycia. Po przełomie ustrojowym został dyrektorem Instytutu Polskiego w Sztokholmie (1990-1994) oraz attaché kulturalnym RP w Szwecji. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W programie poetyckiego festiwalu znalazła się m.in. interesująca sesja literacka „Rola poezji w XXI wieku”. Zorganizowano ją w „Książnicy Beskidzkiej”. Jej uczestnicy zapoznali się m.in. z refleksjami i przemyśleniami Marka Bernackiego, profesora bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej oraz znanego poety Juliusza Wątroby. Organizatorem całego przedsięwzięcia był zwyczajowo czechowicki poeta Ryszard Grajek, przy aktywnym wsparciu Starostwa Powiatowego oraz lokalnych samorządów z Czechowic i Bielska.

(Zbigniew Lubowski )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%