Zamknij

Festiwal "Ludzkie gadanie" - w hołdzie Agnieszce Osieckiej

14:28, 12.10.2024 A.R Aktualizacja: 14:44, 12.10.2024
Skomentuj LUDZKIE GADANIE - konkurs zorganizowany przez Bielską Szkołę Aktorską im. A. Osieckiej LUDZKIE GADANIE - konkurs zorganizowany przez Bielską Szkołę Aktorską im. A. Osieckiej

9 października 2024 roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu „Ludzkie gadanie", która przyciągnęła miłośników twórczości Agnieszki Osieckiej. Festiwal zorganizowano w Bielskiej Szkole Aktorskiej im. A. Osieckiej, w dniu urodzin poetki, co uczyniło wydarzenie jeszcze bardziej symbolicznym. Impreza rozpoczęła obchody jubileuszu 10-lecia szkoły, która od lat pielęgnuje dziedzictwo literackie Osieckiej.

W konkursie "Ludzkie gadanie" wzięło udział 27 uczestników, którzy zaprezentowali zarówno wiersze, fragmenty prozy, jak i nowe, kreatywne interpretacje piosenek poetki. Jednym z ciekawszych momentów przesłuchań było wykonanie „Małgośki" w języku czeskim, a także mini-spektakl oparty na tekście „Gonić króliczka". Publiczność miała także okazję poznać mniej znane fragmenty z życia Osieckiej, dzięki prezentowanym scenom z jej dzieciństwa i młodości, które sama barwnie opisała w swoich „Dziennikach".

Przesłuchania konkursowe przeplatały fragmenty spektaklu „Agnieszki", opartego na wspomnianych dziennikach, które Osiecka zaczęła pisać w wieku zaledwie 9 lat. Widowisko to wprowadziło publiczność w intymny świat młodej poetki, ukazując jej rozwijający się talent literacki oraz wrażliwość, która z czasem zaowocowała setkami utworów piosenkowych, wierszy i tekstów literackich.

Laureaci pierwszej edycji Festiwalu

Jury, składające się z osobistości ze świata kultury oraz gości specjalnych, miało trudne zadanie. Ostatecznie Grand Prix Festiwalu – nagroda ufundowana przez Fundację Strefa Kobiet w wysokości 1000 zł – trafiła do Teresy Cieniewskiej z Bielska-Białej. Pierwsze trzy miejsca przypadły kolejno Jagnie Giernackiej, Krzysztofowi Okarmie oraz Emilii Czech. Wyróżnienie publiczności również zdobyła Teresa Cieniewska oraz Teodor Naturski. Jury postanowiło także przyznać 11 nagród specjalnych, co podkreśla wysoki poziom artystyczny konkursu.

Wyjątkowi goście i patroni wydarzenia

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością goście specjalni, m.in. Krystyna Kwiatkowska oraz Ryszard Jabłoński. Krystyna Kwiatkowska to polska kompozytorka, autorka przebojów dla dzieci i młodzieży, a także opiekunka artystycznej spuścizny swojej cioci, Ireny Kwiatkowskiej. Jej fundacja – Fundacja Ireny Kwiatkowskiej FIK – od lat patronuje Bielskiej Szkole Aktorskiej, wspierając inicjatywy kulturalne związane z Agnieszką Osiecką.

Obecny na festiwalu Ryszard Jabłoński, prezes polskiego oddziału Towarzystwa Wymiany Kulturalnej POLJA, bacznie przyglądał się występom młodych artystów, a jego obecność dodała wydarzeniu międzynarodowego wymiaru. W jury zasiadła także Hanna Konarowska-Nowińska, polska aktorka teatralna i filmowa, która przyjechała do Bielska-Białej z Warszawy i wyraziła swoje uznanie dla talentu uczestników festiwalu.

Festiwal w sercu Bielska-Białej

Festiwal odbył się w siedzibie Bielskiej Szkoły Aktorskiej przy ulicy 11 Listopada 46a, a obrady jury miały miejsce w pobliskim Punkcie 11. Mimo że była to pierwsza edycja wydarzenia, już teraz można powiedzieć, że festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem i z pewnością na stałe wpisze się w kulturalny kalendarz miasta.

Patronat nad Festiwalem objęły ważne instytucje związane z Agnieszką Osiecką, m.in. Fundacja Okularnicy, prowadzona przez córkę poetki Agatę Passent, oraz Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. 

Pierwsza edycja Festiwalu „Ludzkie gadanie 2024" była nie tylko hołdem dla Agnieszki Osieckiej, ale także okazją do świętowania jubileuszu 10-lecia Bielskiej Szkoły Aktorskiej. Wydarzenie to zgromadziło utalentowanych młodych ludzi, którzy na nowo odkrywali twórczość Osieckiej, inspirując się jej literacką spuścizną.

Nad pierwszą edycją festiwalu patronat medialny objęła także redakcja Bielskiego Rynku.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%