Zamknij

Targi książki - dlaczego warto je odwiedzać

23:01, 26.04.2024 Iwona Krynicka - Silver Oficyna Wydawnicza Aktualizacja: 23:11, 26.04.2024
Skomentuj Hanna Bilińska-Stecyszyn na targach książki we Wrocławiu Hanna Bilińska-Stecyszyn na targach książki we Wrocławiu

Targi książki są ucztą dla osób, których pasją jest czytanie. Zachęcają bogatą ofertą różnorodnych pozycji lekturowych w dobrych cenach, kuszą możliwością spotkania uwielbianych pisarzy i przekonują atrakcyjnymi programami dyskusji i warsztatów literackich. Cóż, takiej argumentacji trudno nie ulec. 

Bogata oferta
Który z miłośników książek nie uśmiechnie się na widok przepełnionych nimi stoisk? Oferta na takich wydarzeniach jest naprawdę bogata – dziesiątki wystawców prezentują książki różnego rodzaju: powieści, reportaże, biografie, tomy poezji, zarówno uwielbiane klasyki, jak i dopiero wchodzące na półki sklepowe nowości. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Oczywiście klientów mają zachęcić zniżki. Jednak czy to jest najważniejsza korzyść z odwiedzenia targowych stoisk? W naszej ocenie nie. Najważniejsza wydaje się możliwość porozmawiania z osobami, które naprawdę książki znają i kochają, umieją podpowiedzieć, doradzić, dobrać najlepszą na dany moment lekturę. W przypadku dzieci – dobiorą książkę do wieku i zainteresowań. W przypadku dorosłych, a szczególnie silverów, będzie podobnie. Jeśli szukamy książki z dużym drukiem, to warto otworzyć proponowany tom i sprawdzić, czy faktycznie wielkość litery zaspokoi nasze potrzeby. A może znajdziemy tematykę, po którą dotąd nie sięgaliśmy, bo ktoś z wydawnictwa lub sam autor będzie umiał nas przekonać do sięgnięcia po coś nowego? 

Spotkania z ulubionymi autorami
Jak można się domyślać, na targi książki chętnie ściągają nie tylko zagorzali czytelnicy, ale także autorzy. Dlatego wydarzenia tego rodzaju są doskonałą okazją do spotkania z ulubionym pisarzem. Na pewno niejednej osobie szybciej zabije serce na myśl o perspektywie rozmowy z literackim idolem, z którym będzie można podzielić się swoimi przeżyciami z lektury lub zapytać o jego inspiracje. Oczywiście zwykle pojawia się także możliwość uzyskania autografu, a niekiedy nawet wpisu z dedykacją.

Warto pamiętać też o tym, że targi książki są dużym wydarzeniem dla samych autorów. Mają oni okazję poznać swoich fanów, dowiedzieć się, które książki czy powieściowe wątki cieszyły się ich największym zainteresowaniem. Miło im jest również słyszeć liczne podziękowania, gratulacje czy słowa uznania dla swojego talentu. Dzięki nim czują się dowartościowani, a ponadto mają szansę przekonać się o znaczeniu własnej pracy i jej wpływie na innych. Dlatego też – choć niektórzy mogą być onieśmieleni interakcją z twórcą – nie należy się tego obawiać. Trzeba pamiętać, że pisarze są ludźmi z krwi i kości – nierzadko przeżywają wydanie nowej książki, obawiają się recenzji czytelników. Chętnie więc wysłuchają miłych słów.

Wydarzenia towarzyszące
Targi książki są oczywiście miejscem na lekturowe poszukiwania, ale nie tylko – w programach tego rodzaju wydarzeń znajduje się moc atrakcji, które przy-padną do gustu wielbicielom literatury. Są to m. in. prelekcje, warsztaty pisarskie, dyskusje literackie czy spotkania autorskie. Uczestnictwo w nich zapewnia jednocześnie dobrą zabawę i poszerzenie własnych horyzontów. Przyznać trzeba, że trudno o lepsze połączenie.

Co więcej, podczas targów książki można poczuć przynależność do wspólnoty czytelniczej. Odwiedzający, którzy tworzą gwarny tłum, mają świadomość, że łączy ich zamiłowanie do literatury. Wspólne uczestnictwo w programach wydarzenia tym bardziej zachęca ich do integracji. Podsumowując, targi książki to prawdziwe święto literatury – są szczególnym czasem zarówno dla czytelników, jak i pisarzy. Tworzą przestrzeń do spotkań pomiędzy obiema tymi grupami, dają możliwość przeglądu bogatej oferty wydawniczej, a także sposobność do miłej zabawy intelektualnej. Na tego rodzaju wydarzeniach bardzo często pojawia się oficyna wydawnicza Silver, publikująca tchnące nadzieją powieści oraz poradniki dla osób w dojrzałym wieku. Wypatrujcie więc jej stoisk – będą się wyróżniały akcentami w kolorze ciemnego różu. Bardzo często czekają przy nich autorki, niestroniące od rozmów z czytelnikami. Do zobaczenia na targach! 

Nasze polecajki na wiosenny czas:

Powieść Pauliny Płatkowskiej "To, czego szukasz, szuka także Ciebie". Jej główną bohaterką jest Barbara Berło-Dobrzyniecka – polska królowa romansów. Sława i uznanie są dla niej bezcenne, a popychana motywacją do ich zdobywania, wciąż wydaje nowe książki, które szybko trafiają na listy bestsellerów. Niestety, kiedy dowiaduje się, że jej proza bywa przez niektórych uważana za podrzędną, doświadcza blokady pisarskiej. Sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją ma być wyjazd do domu pracy twórczej w Górach Sowich. Tam Barbara spotyka pięć kobiet, z których każda reprezentuje inne podejście do świata. Obcowanie z nimi pozwoli Barbarze nie tylko na ukojenie nerwów, ale także na spojrzenie na własne wyzwania z innej perspektywy i zauważenie w nich pewnej szansy na zmianę swojego życia na lepsze.

Powieść Hanny Bilińskiej-Stecyszyn "Serce nie siwieje". Autorka zadebiutowała na emeryturze jako powieściopisarka – od tego czasu wydała właśnie trzecią powieść. Inspiracją do niej były słowa Urszuli Dudziak o związku z młodszym mężczyzną. Wokalistka powiedziała wtedy, że serce nie siwieje – ciało może się starzeć, ale nie oznacza to, że nie tracimy zdolność kochania. Jaki rodzaj miłości znalazła Dominika, bohaterka książki, dowiecie się z lektury. 

 

(Iwona Krynicka - Silver Oficyna Wydawnicza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%