Zamknij

"Gwiazda Kopernika" w toruńskim Europejskim Centrum Filmowym. Produkcja Studia Filmów Rysunkowych w rocznicę urodzin astronoma

18:18, 16.02.2022 A.R. Aktualizacja: 18:37, 16.02.2022
Skomentuj "Gwiazda Kopernika" w toruńskim Europejskim Centrum Filmowym. Produkcja Studia Filmów Rysunkowych w rocznicę urodzin astronoma "Gwiazda Kopernika" w toruńskim Europejskim Centrum Filmowym. Produkcja Studia Filmów Rysunkowych w rocznicę urodzin astronoma

Gwiazda Kopernika - produkcja bielskiego Studia Filmów Rysunkowych z 2009 roku, wyświetlana będzie w Europejskim Centrum Filmowym w Toruniu. Okazja ku temu będzie 549. rocznica urodzin polskiego astronoma. Emisja filmu odbędzie się w piątek 18 lutego. Dzieci i ich rodzice obejrzą go bezpłatnie.

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE (ECFC) jest państwową instytucją kultury założoną pod koniec 2019 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Torunia i Fundację Tumult, której celem jest wybudowanie w Toruniu stałej siedziby Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE. 

W piątkowe popołudnie młodzi podopieczni Fundacji Pomocy Samotnym Matkom oraz Oratorium w Toruniu, zobaczą na kinowym ekranie film animowany „Gwiazda Kopernika”, stworzony przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Film miał swoją oficjalną premierę w 2009 w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii, a do jego produkcji zaangażowano największe gwiazdy polskiego kina - między innymi Jerzego Stuhra, Piotra Adamczyka, Jana Peszka czy Andrzeja Grabowskiego. Muzykę do filmu napisał Abel Korzeniowski, wielokrotnie nagradzany polski kompozytor, na co dzień mieszkający w Los Angeles. 94 minutowa produkcja powstała w reżyserii i scenografii Zdzisława Kudły i Andrzeja Orzechowskiego.

Gwiazda Kopernika to opowieść o człowieku, który zatrzymał słońce i ruszył ziemię. Gdy Mikołaj ma dziesięć lat w jego domu w Toruniu pojawia się niderlandzki astrolog Paul van de Volder i przepowiada mu wielką przyszłość. Chłopiec, by poznać szczegóły, zaczyna interesować się gwiazdami. Kibicuje mu w tym jego ojciec. Po jego śmierci Mikołaj nie załamuje się. Po jakimś czasie rozpoczyna studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. I tu ponownie pojawia się Paul van de Volder. Rozpoczyna się walka o duszę Mikołaja. Z jednej strony jest szarlatan astrolog, z drugiej Wojciech z Brudzewa i inni profesorowie Uniwersytetu Krakowskiego. Młody Mikołaj poznaje tajniki nieba. Astrologia walczy z astronomią. Z wątpliwości i pytań rodzi się odkrycie, odkrycie zrazu niepewne, ale po studiach we Włoszech nie pozostawiające żadnych wątpliwości. Zanim jednak to nastąpi w Rzymie młody Mikołaj po raz ostatni będzie musiał zmierzyć się ze swym antagonistą. Wiara i nauka, cuda i rzeczywistość, złudy i marzenia, a to wszystko to w epoce, w której astronomia mieszała się z astrologią, w której alchemicy szukali filozoficznego kamienia, w niezwykłej epoce wielkich odkryć i rozkwitającego Renesansu.

- tak napisali o filmie jego twórcy - Studio Filmów Rysunkowych

 

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%