Spacer bielskimi śladami Jerzego Trzanowskiego
Już 10 listopada o godz. 15:00 odbędzie się spacer po Bielsku-Białej, który poprowadzi Andrzej Czauderna. Uczestnicy wyruszą spod Studni Pastorów przy placu Marcina Lutra 12, by poznać miejsca związane z życiem i działalnością Jerzego Trzanowskiego. Spacer po Bielskim Syjonie Ewangelickim to okazja do zgłębienia lokalnej historii i zrozumienia, jak miasto wpisało się w życie tego wybitnego kaznodziei i autora pieśni duchowych.
„Muzyka w Zamku Niebios” – koncert w Kościele Zbawiciela
Tego samego dnia, o godz. 17:00 w Kościele Zbawiciela, odbędzie się wyjątkowy koncert zatytułowany „Muzyka w Zamku Niebios”. Wystąpi zespół Tubicinatores Gedanenses, który zaprezentuje Gdańską Tabulaturę i chorały w wykonaniu na trąbkach barokowych oraz instrumentach perkusyjnych. Koncert ten będzie podróżą przez dźwięki XVII-wiecznej muzyki sakralnej, przywołującą atmosferę dawnych świątyń.
„Muzyka w czasach Jerzego Trzanowskiego” – koncert w Kaplicy Zamkowej
14 listopada o godz. 17:30 w Kaplicy św. Anny na Zamku Sułkowskich odbędzie się kolejny koncert, zatytułowany „Muzyka w czasach Jerzego Trzanowskiego”. Zespół Capella Augustana wykona pieśni z „Cithary Sanctorum” – jednego z najważniejszych zbiorów pieśni duchowych tamtej epoki. W programie znajdą się utwory w tłumaczeniu Zbigniewa Macheja, które zostaną wykonane na historycznych instrumentach, takich jak viola da gamba, teorba czy cynk. Wydarzenie to jest częścią międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej historii rodu Sunneghów, który przez ponad wiek władał Bielskim Zamkiem.
Jak wziąć udział w wydarzeniach?
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na koncert w Kaplicy Zamkowej obowiązują wcześniejsze rezerwacje. Zapisy prowadzi Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, które jest współorganizatorem festiwalu. Kontakt: Dział Marketingu i Organizacji Wydarzeń, tel. 33 811 04 25, 508 358 823.
Czwarta edycja festiwalu Cithara Sanctorum Silesia
Festiwal Cithara Sanctorum Silesia odbywa się już po raz czwarty. Jego celem jest popularyzacja twórczości Jerzego Trzanowskiego oraz muzyki barokowej w regionie Śląska Cieszyńskiego. Wydarzenie przyciąga miłośników historii, muzyki i kultury, łącząc edukację z artystycznymi przeżyciami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz