Zamknij
REKLAMA

Projekcja filmu Zamach w bielskim kinie Helios

11:25, 09.06.2021 | Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała
Skomentuj fot. TVP
REKLAMA

17 czerwca br. o godz. 17.00 w Kinie Helios odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Zamach w reżyserii Piotra Litki. Kto stał za zbrodniczym atakiem na Jana Pawła II? W jaki sposób komunistyczne służby specjalne prowadziły akcje dezinformacyjne? Do jakich wniosków doszli polscy prokuratorzy prowadzący w tej sprawie śledztwo?

W filmie - poza tymi wątkami - zostały pokazane również m.in. rozległe powiązania tureckiego zamachowca, tzw. bułgarski ślad oraz działania polskich i sowieckich wywiadów.

Reżyserowi udało się również dotrzeć do unikalnych materiałów NRD-owskiej Stasi. Co z nich wynika? Zamach Piotra Litki ujawnia wiele nieznanych faktów i wątków dotyczących dramatycznych wydarzeń z 1981 roku, od których upłynęło 40 lat.

Po projekcji filmu zaplanowano rozmowę reżysera filmu z dr Andrzejem Grajewskim, współautorem wydanej w 2011 roku książki Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy, w której wraz z prokuratorem Michałem Skwarą zaprezentował wyniki badań dokumentów dotyczących procesu w sprawie zamachu na życie Jana Pawła II w prowadzonym od 2006 roku przez Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach śledztwie.

Wstęp na pokaz jest wolny. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność przyjścia. Ze względów epidemicznych wszystkich widzów obowiązuje konieczność założenia maseczki.

(Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%