Zamknij

Katarzyna Figura odwołuje stan wojenny! Dla rodziny zrobi wszystko...

09:45, 13.12.2021 | mat. nadesłany
Skomentuj Katarzyna Figura odwołuje stan wojenny!
REKLAMA

Dziś przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, na tle którego rozgrywa się akcja nowego filmu z udziałem Katarzyny Figury „Chrzciny”. Jak wyglądałby ten dzień, gdyby…stan wojenny został wstrzymany? Będzie się można o tym przekonać w kinach już w 2022 roku.

ZWIASTUN

Stan wojenny to mroczna część naszej najnowszej historii. Jednak wielu ludzi, pamiętających 13 grudnia 1981 roku przywołuje z uśmiechem dziwny fakt – nie było "Teleranka". Zawsze fascynowało mnie to tragikomiczne podejście Polaków do wydarzeń historycznych. Można odnaleźć je w wielu polskich filmach. Szara rzeczywistość zostaje w nich zderzona z elementami komizmu. Ta dwoistość stała się kluczem do pomysłu na film "Chrzciny

- mówi reżyser Jakub Skoczeń.

"Chrzciny” nie są tylko historyczną opowieścią, przywołującą czasy PRL. To ważny głos w dyskusji o teraźniejszości w Polsce i na świecie. Wszędzie dochodzi do przemocy i opresji

- podkreśla Katarzyna Figura.

13 grudnia 1981 roku. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

W rolach głównych: Katarzyna Figura („Żurek”, „Kiler”), Maciej Musiałowski („Sala samobójców. Hejter”), Tomasz Schuchardt („Jesteś Bogiem”, „Karbala”), Michał Żurawski („Karbala”, „Król”), Agata Bykowska („Kamerdyner”), Marta Chyczewska („Planeta Singli 3”), Marianna Gierszewska („Nina”), Andrzej Konopka („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Tomasz Włosok („Jak zostałem gangsterem”, „Diablo. Wyścig o wszystko”) i Piotr Ligienza („Planeta Singli”). Film Jakuba Skoczenia („Żuławski o Żuławskim”, „Barwy szczęścia”) jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentką obrazu jest Bożena Krakówka - Andersa Street Art & Media. Koproducenci: Robert Ziółek - Mushchelka Production i Telewizja Polska. Dystrybucja w Polsce - Galapagos Films.

(mat. nadesłany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%