15 stycznia w Teatrze Polskim odbyła się uroczystość rozdania Ikarów - Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki. Laureatami Ikarów 2023 zostali: Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i filmowiec Tomasz Walczak.
Rolę gospodarzy XXXI edycji wydarzenia pełnili: Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski, którzy nie tak dawno gościli w naszym mieście na Bielskiej Scenie Kabaretowej. Zgodnie z przyjętą od kilku edycji konwencją, spotkanie rozpoczęło się rozmową z prezydentem miasta Jarosławem Klimaszewskim. Pytania dotyczyły głównie sfery kultury i jej roli w rozwoju miasta.
W trakcie tej miłej pogawędki Jarosław Klimaszewski ujawnił, że miasto ogłosiło konkurs architektoniczny na nową siedzibę Banialuki i zapowiedział, że w marcu odbędzie się w naszym mieście europejski kongres kultury, na który zostaną zaproszone wszystkie miasta ubiegające się o tytuł ESK 2029.
Część oficjalną uroczystości, związaną z wręczaniem statuetek Ikara przeprowadził Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Przemysław Smyczek.
Dyplom honorowy trafił do Bielskiego Chóru Gospel, działającego w Domu Kultury w Olszówce. W imieniu zespołu odebrał go założyciel i kierownik Michał Czulak. Tytuł dobrodzieja kultury otrzymały firmy: Davis Fabrics i Spółka AQUA S.A. Na ręce prezesów firm przekazano także obrazy lokalnych artystów: Kariny Czernek i Ernesta Zawady.
Pośród nominowanych do nagrody prezydenta za szczególne osiągnięcia kulturalne w roku 2023 roku znaleźli się:
- Radosław Sadowski
- Tomasz Walczak
- Bożena i Bogusław Chorąży
- Karina Czernek
- Ada Piekarska
Statuetka w tej kategorii przypadła w udziale Tomaszowi Walczakowi - twórcy filmów promocyjnych o Bielsku-Białej. Jego ostatnia produkcja "Bielsko-Biała - Miasto od zawsze dla ludzi" nagrodzona została na kilku międzynarodowych festiwalach.
Za wybitną dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki nominowani zostali:
- Maria Dyczek
- Dorota Wiewióra
- Andrzej Rubinkiewicz
- Krystyna Stec
- Inez Baturo
Statuetka w tej kategorii trafiła do przewodniczącej Gminy Żydowskiej Wyznaniowej Doroty Wiewióry.
Specjalną nagrodę Ikara za wszechstronną popularyzację dziedzictwa Bielska-Białej wręczono Ewie Chojeckiej, wybitnej specjalistce w dziedzinie historii sztuki.
Podczas uroczystości głos zabrali także przedstawiciele duchowieństwa: biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego Piotr Greger, ksiądz radca diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemar Szajthauer oraz proboszcz bielskiej Parafii Prawosławnej ks. Michał Kuryło.
Artystycznym zwieńczeniem Gali był koncert klasyki polskiej piosenki w którym wystąpili: Iwona Loranc, Anna Ozner, Daniel Cebula-Orynicz i Czesław Jakubiec. Solistom akompaniowała Bielska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jacka Obstarczyka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz