[FOTORELACJANOWA]457[/FOTORELACJANOWA]
Maria Koterbska, która właśnie dzisiaj obchodziłaby 100 lat (urodziła się 13 lipca 1924 r.) doczekała się w swoim rodzinnym mieście godnego upamiętnienia. Przy wejściu do Teatru Polskiego stanął długo wyczekiwany pomnik artystki, zaprojektowany przez inną utalentowaną bielską rzeźbiarkę Lidię Sztwiertnię. Odlew z brązu to dzieło Marka Żebrowskiego. Pomnik naturalnej wielkości przedstawia Koterbską w eleganckiej sukni z bukietem róż, jakby właśnie artystka zakończyła swój koncert i stała przed widownią. Taki właśnie moment chciała uchwycić autorka projektu. Zwiewna suknia, która podkreśla kobiece wdzięki artystki, ozdobiona została symbolami, nawiązującymi do jej niezapomnianych szlagierów: konik, pierścionek, tramwaj, słońce, rydz.
Pomnik Marii Koterbskiej stanął przy bielskim Teatrze nie przez przypadek, tam bowiem bielszczanka miała swój nieoficjalny debiut, kiedy to w czerwcu 1945 r. wystąpiła w pierwszym powojennym spektaklu Teatru Miejskiego w Bielsku, zrealizowanym przez Sekcję Dramatyczną Towarzystwa Teatru Polskiego. Byli to „Krakowiacy i Górale” Jana N. Kamińskiego w reżyserii Rudolfa Luszczaka, w oprawie scenograficznej Elwiry Czech-Kamińskiej i Kazimierza Meresa. Za oficjalny debiut estradowy bielszczanki ówczesna prasa uznała sylwestrowy występ w 1949 roku w Katowicach.
[FOTORELACJANOWA]450[/FOTORELACJANOWA]
Na deskach bielskiego Teatru odbywały się także uroczyste jubileusze związane z działalnością artystyczną Koterbskiej, jak choćby ten z roku 2014, kiedy to świętowała 50 lat twórczości estradowej. Z bielskim przybytkiem Melpomeny związani byli także rodzice piosenkarki - Władysław Koterbski, kompozytor i dyrygent i Janina, pianistka. Oboje byli aktywnymi członkami Towarzystwa Teatru Polskiego.
[ZT]13235[/ZT]
Maria Koterbska jest szczególnie docenianą w naszym mieście artystką, zaś odsłonięty 13 lipca pomnik, stanowi zwieńczenie wszystkich działań, jakie podjęło miasto w celu upamiętnienia swojej mieszkanki. Przypomnijmy, w roku 2019 jej imieniem nazwano Bielskie Centrum Kultury, gdzie znalazła swoje miejsce także kawiarnia CAFE MARIA, serwująca sernik pieczony wg receptury pani Marii. Jest także rondo nazwane jej imieniem.
[ZT]8011[/ZT]
Imię Marii Koterbskiej nosi także, działająca od ponad 10 lat Bielska Piwnica Artystyczna. To jej członkowie pod kierownictwem Agnieszki Szulakowskiej co roku upamiętniają swoją patronkę rocznicowymi koncertami. Od niedawna imienny patronat słynnej bielszczanki otrzymał także Festiwal Piosenek Bielsko-Bialskich Artystów, organizowany od 3 lat przez Fundację Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Włóczykije.
Obecny na uroczystości dyrektor Teatru Polskiego uchylił także rąbka tajemnicy w kwestii przygotowywanego na koniec roku musicalu poświęconego Marii Koterbskiej. Za reżyserię nowej teatralnej premiery odpowiedzialny będzie sam dyrektor, scenariusz pozostanie w gestii Romana Frankla, muzyczną oprawą zajmie się Jacek Obstarczyk, choreografią zajmie się Katarzyna Zielonka, zaś scenografia spektaklu powierzona zostanie Damianowi Styrnie. W muzycznym przedstawieniu obok umuzykalnionych aktorów teatru wystąpią dwie debiutujące "artystki" wyłonione w castingu. Wcielą się w postać głównej bohaterki z lat jej młodości.
Dwa lata temu postać Marii Koterbskiej upamiętnił także Augustów, który piosenkarka rozsławiała swego czasu w utworze 'Augustowskie noce". Nad jeziorem Necko powstał pomnik i grająca ławeczka.
[ZT]4249[/ZT]
0 0
Jak coś się pisze należy się do tego przyłożyć bo Pani Maria urodziła się w 1924 roku a nie jak piszecie w 1024 rok .
0 0
Ten pomnik jest okropny, karykatura jak wiele mu podobnych, które obecnie się stawia. Bez proporcji, fatalna linia. Kicz. Starzy mistrzowie przewracają się w grobach. Za fortunę, jaką zapewne kosztował, można było zrobić coś o wiele wartościowszego dla miasta.