Bielsko-Biała jest jednym z nielicznych miast o tak dużej liczbie mieszkańców, które nie posiada zawodowego zespołu muzycznego, mogącego realizować ambitne dzieła muzyczne, począwszy od muzyki barokowej do muzyki XXI wieku - czytamy dalej w petycji.
W naszym mieście istnieje co prawda Bielska Orkiestra Kameralna - zauważają autorzy, lecz mimo, że występuję w niej wybitni muzycy, nie ma ona przed sobą zbyt dużych perspektyw dalszego rozwoju i doskonalenia swojego warsztatu muzycznego.
Brak stałego składu jak i wykonywany repertuar stwarzają pozory profesjonalnej orkiestry, ale jej brak uwydatnia się szczególnie w porównaniu z ofertą kulturalną w innych miastach, gdzie koncerty orkiestr kameralnych lub symfonicznych stanowią ważny składnik kultury - podkreślają wnioskodawcy i apelują: My mieszkańcy miasta i okolic, takiej oferty kulturalnej jesteśmy pozbawieni.
Koncerty orkiestr symfonicznych i kameralnych zdarzają się niezwykle rzadko i stanowią raczej epizodyczne wydarzenie, a zapotrzebowanie bielskich melomanów na tego rodzaju muzykę potwierdza ostatnio wypełniona po brzegi sala Cavatina Hall w czasie koncertów, w których wykonawcami były orkiestry symfoniczne lub kameralne - czytamy w dalszej części petycji.
Bielska szkoła muzyczna wykształciła dużą grupę muzyków, którzy doskonalili swe umiejętności zawodowe w najlepszych uczelniach muzycznych w Polsce za granicą i wykorzystanie tego potencjału jest obowiązkiem miasta - podkreślają autorzy pomysłu.
Z wyliczeń wynika, że powołanie takiej orkiestry w Bielsku-Białej w typowym składzie 20 - 25 osobowym stanowiłoby wydatek dla budżetu Miasta na poziomie ok. 2 milionów złotych, zaś obsługę finansową mogłaby świadczyć jedna z placówek kulturalnych miasta np. BCK. Po wybudowaniu Cavatina Hall w Bielsku-Białej znajdują się obecnie dwie sale nadające się do takiej działalności kulturalnej - Cavatina Hall i sala koncertowa bielskiej szkoły muzycznej. To sale, w których koncerty orkiestry kameralnej stanowiłyby ważną ofertę kulturalną z zakresu muzyki poważnej.
Wnosimy o pilne rozpoczęcie prac i powołanie zespołu roboczego, składającego się z przedstawiciela Wydziału Kultury Urzędu Miasta, przedstawiciela skarbnika miasta, przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miasta, inicjatora powołania zawodowej orkiestry kameralnej oraz przedstawiciela działającej przy BCK orkiestry festiwalowej , a więc osób znających potrzeby przyszłego zespołu muzycznego, aby właściwie przygotować proces powołania takiej orkiestry. Na przewodniczącego zespołu roboczego proponujemy wiceprezydenta Miasta odpowiedzialnego za kulturę. To zadanie dla obecnych władz miasta powinno stanowić priorytet, aby właściwie zbilansować ofertę kulturalną i uwzględnić w niej nie tylko muzykę rozrywkową, amatorską, ale także muzykę prezentującą dorobek kompozytorów polskich i zagranicznych obejmujących barok, klasycyzm, romantyzm i muzykę XX i XXI wieku - apelują na koniec składający petycję jej autorzy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz