Zamknij

Jest potencjał i zapotrzebowanie, są ludzie, czy znajdą się pieniądze?

17:12, 02.08.2022 | materiał prasowy
Skomentuj Bielska Orkiestra Kameralna fot. FB
REKLAMA

Bielsko-Biała jest miastem o dużym potencjale kulturalnym i zapotrzebowaniu mieszkańców na tzw. wysoką kulturę - tak brzmi początek petycji, jaka trafiła na ręce prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego. Przesłane pismo dotyczy utworzenia w naszym mieście zawodowej Bielskiej Orkiestry Kameralnej. Pod petycją podpisało się kilkaset osób. Ich nazwiska oraz dane osoby składającej petycję nie zostały podane do publicznej wiadomości.

Bielsko-Biała jest jednym z nielicznych miast o tak dużej liczbie mieszkańców, które nie posiada zawodowego zespołu muzycznego, mogącego realizować ambitne dzieła muzyczne, począwszy od muzyki barokowej do muzyki XXI wieku - czytamy dalej w petycji.

W naszym mieście istnieje co prawda Bielska Orkiestra Kameralna - zauważają autorzy, lecz mimo, że występuję w niej wybitni muzycy, nie ma ona przed sobą zbyt dużych perspektyw dalszego rozwoju i doskonalenia swojego warsztatu muzycznego.

Brak stałego składu jak i wykonywany repertuar stwarzają pozory profesjonalnej orkiestry, ale jej brak uwydatnia się szczególnie w porównaniu z ofertą kulturalną w innych miastach, gdzie koncerty orkiestr kameralnych lub symfonicznych stanowią ważny składnik kultury - podkreślają wnioskodawcy i apelują: My mieszkańcy miasta i okolic, takiej oferty kulturalnej jesteśmy pozbawieni.

W Bielsku-Białej jest zapotrzebowanie na ten rodzaj muzyki

Koncerty orkiestr symfonicznych i kameralnych zdarzają się niezwykle rzadko i stanowią raczej epizodyczne wydarzenie, a zapotrzebowanie bielskich melomanów na tego rodzaju muzykę potwierdza ostatnio wypełniona po brzegi sala Cavatina Hall w czasie koncertów, w których wykonawcami były orkiestry symfoniczne lub kameralne - czytamy w dalszej części petycji.

Szkoda nie wykorzystać potencjału ludzkiego

Bielska szkoła muzyczna wykształciła dużą grupę muzyków, którzy doskonalili swe umiejętności zawodowe w najlepszych uczelniach muzycznych w Polsce za granicą i wykorzystanie tego potencjału jest obowiązkiem miasta - podkreślają autorzy pomysłu.

Z wyliczeń wynika, że powołanie takiej orkiestry w Bielsku-Białej w typowym składzie 20 - 25 osobowym stanowiłoby wydatek dla budżetu Miasta na poziomie ok. 2 milionów złotych, zaś obsługę finansową mogłaby świadczyć jedna z placówek kulturalnych miasta np. BCK. Po wybudowaniu Cavatina Hall w Bielsku-Białej znajdują się obecnie dwie sale nadające się do takiej działalności kulturalnej - Cavatina Hall i sala koncertowa bielskiej szkoły muzycznej. To sale, w których koncerty orkiestry kameralnej stanowiłyby ważną ofertę kulturalną z zakresu muzyki poważnej.

Sprawa nie może czekać zbyt długo

Wnosimy o pilne rozpoczęcie prac i powołanie zespołu roboczego, składającego się z przedstawiciela Wydziału Kultury Urzędu Miasta, przedstawiciela skarbnika miasta, przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miasta, inicjatora powołania zawodowej orkiestry kameralnej oraz przedstawiciela działającej przy BCK orkiestry festiwalowej , a więc osób znających potrzeby przyszłego zespołu muzycznego, aby właściwie przygotować proces powołania takiej orkiestry. Na przewodniczącego zespołu roboczego proponujemy wiceprezydenta Miasta odpowiedzialnego za kulturę. To zadanie dla obecnych władz miasta powinno stanowić priorytet, aby właściwie zbilansować ofertę kulturalną i uwzględnić w niej nie tylko muzykę rozrywkową, amatorską, ale także muzykę prezentującą dorobek kompozytorów polskich i zagranicznych obejmujących barok, klasycyzm, romantyzm i muzykę XX i XXI wieku - apelują na koniec składający petycję jej autorzy.

 

 

 

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%