Zamknij

Rozsławiła augustowskie noce. Nad jeziorem Necko odsłonięto jej ławeczkę i rzeźbę

11:20, 14.07.2022 Aktualizacja: 11:00, 17.07.2022 ok. 1 min. czytania
1 9 lipca na tarasie widokowym nad jeziorem Necko w Augustowie odsłonięto ławeczkę i rzeźbę Marii Koterbskiej. W ten sposób miasto uczciło bielską artystkę, pamiętając o tym, jak rozsławiła to miejsce swoim szlagierem "Augustowskie noce". 9 lipca na tarasie widokowym nad jeziorem Necko w Augustowie odsłonięto ławeczkę i rzeźbę Marii Koterbskiej. W ten sposób miasto uczciło bielską artystkę, pamiętając o tym, jak rozsławiła to miejsce swoim szlagierem "Augustowskie noce".

9 lipca na tarasie widokowym nad jeziorem Necko w Augustowie odsłonięto ławeczkę i rzeźbę Marii Koterbskiej. W ten sposób miasto uczciło bielską artystkę, pamiętając o tym, jak rozsławiła to miejsce swoim szlagierem "Augustowskie noce".

Nie trzeba chyba nikomu mówić, że Augustowskie noce to przebój, który rozsławia Augustów. Znają go zarówno starsi, jak i młodsi. Nasze miasto jest wdzięczne za ten przebój i chce za niego podziękować. Zrobiliśmy to już, nadając Marii Koterbskiej medal za zasługi dla Augustowa, a teraz robimy, odsłaniając to miejsce i upamiętniając tym artystkę. Będziemy mogli przypomnieć sobie, jak pięknie przekazała uroki Augustowa, śpiewając tę piosenkę – powiedział podczas odsłonięcia burmistrz Augusowa Mirosław Karolczuk

Na uroczystości, która zgromadziła tłumy augustowian i turystów, nie zabrakło bielskich akcentów. Podczas wydarzenia nasze miasto reprezentował naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek.

Rzeżba i grająca ławeczka poświęcona Marii Koterbskiej w Augustowie
Rzeżba i grająca ławeczka poświęcona Marii Koterbskiej w Augustowie

******

Słowa piosenki Augustowskie noce napisali Andrzej Tylczyński i Zbigniew Zapert, muzykę skomponowała Franciszka Leszczyńska. W 1959 roku Maria Koterbska nagrała Augustowskie noce z orkiestrą Edwarda Czernego, a radiowi redaktorzy zrobili z niej przebój wakacji. Cieszył się takim powodzeniem, że prawie równolegle pojawiła się w wykonaniu Hanny Rek. A już współcześnie włączyli ją do swojego repertuaru między innymi Kora i Czarno-Czarni.

Piosenek damy polskiej sceny będzie można posłuchać również 13 lipca – zresztą w dniu jej urodzin - w Bielsku-Białej. A to za sprawą Bielskiej Piwnicy Artystycznej im. Marii Koterbskiej i Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej i spektaklu Maria, Marysia na podstawie wspomnień Marii Koterbskiej Karuzela mojego życia. Spektakl odbył się w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej o godzinie 18.00. Przedstawienie wyreżyserowała Agnieszka Szulakowska, w rolach głównych zobaczymy Angelikę Moczyłę i Elenę Karatnik.

[ZT]4244[/ZT]

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje prezydent miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

13 lipcam w rocznicę urodzin Marii Koterbskiej, zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak i naczelnik Wydziału Kultury i Promocji złożyli kwiaty na grobie artystki na cmentarzu parafii św. Mikołaja przy ulicy Grunwaldzkiej.

Delegacja UM na grobie Marii Koterbskiej
Delegacja UM na grobie Marii Koterbskiej

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

BielszczankaBielszczanka

0 0

Miło się czyta, że inne miasta doceniają naszych artystów. Z pewnością pani Marysia doczeka się i w Bielsku--Białej takiej ławeczki. Podobno ma być przy teatrze.

20:27, 16.07.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%