Zamknij

Od Jana do Iwana na bielskiej Starówce

00:13, 25.06.2022 | A.R.
Skomentuj Od Jana do Iwana
REKLAMA

24 czerwca na bielskiej Starówce rozpoczęły się obchody święta "Od jana do Iwana'.

Inicjatywa ta, zapoczątkowana przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia pod przewodnictwem Grażyny Staniszewskiej oraz Ośrodek Integracji Obcokrajowców MyB, wpisała się już na stałe w kalendarz letnich imprez kulturalnych naszego miasta.

[FOTORELACJA]133[/FOTORELACJA]

Wspólne świętowanie czasu letniego przesilenia, to okazja do integracji i poznania kultury obu narodów: polskiego i ukraińskiego. Duży wkład w organizację tego wydarzenia ma Grażyna Staniszewska, przewodnicząca Towarzystwa i Ula Worobec, Ukrainka, mieszkająca od wielu lat w Polsce.

W piątek, na rynku Starego Miasta odbył się koncert zespołu Kosy, który tworzą cztery charyzmatyczne kobiety. Zespół śpiewa muzykę w klimatach słowiańskich i zaprezentował utwory z plenerowego spekatklu "Słowianie".

W przestrzeni Rynku otwarta została także wystawa fotografii przedstawiająca sylwetki kobiet i dzieci - uchodźców ukraińskich, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście. Autorką zdjęć jest Julia Ogińska.

Na zakończenie wieczoru w wykonaniu Teatru Ognia Tesserakt odbył się fireshow przy akompaniamencie klimatycznej muzyki słowiańskiej.

A oto co jeszcze przygotowali organizatorzy tegorocznej imprezy:

  • W sobotę 25 czerwca w godz. od 15-19 w Parku Słowackiego odbędzie się piknik współorganizowany ze Szkołą Asystentów Międzykulturowych. W programie między innymi możliwość poznania się w międzynarodowym gronie, zrobienia origami, malowania koszulek, zjedzenia potraw narodowych, pokazy tańców, ćwiczenia jogi i relaksacji. Warto zabrać ze sobą maty do ćwiczeń i koce.
  • Z kolei w poniedziałek 27 czerwca o godz. 18.30 w ośrodku myBB przy ulicy Krasińskiego 5a zaplanowane zostały warsztaty fotograficzne „Moje miejsce”. Poprowadzą je Datura Studio i Leszek Buzderewicz. Organizatorzy zachęcają do zabrania swoich aparatów w smartfonach i przypominają, że za każdym narzędziem stoi twórca – nie liczy się tylko sprzęt, ale także otwarta głowa.
  • We wtorek 28 czerwca o godz. 16.30 na Rynku odbędą się zabawy i animacje dla dzieci. Od 18.30 w ośrodku myBB zajęcia relaksacyjno-oddechowe, które poprowadzi studentka fizjoterapii, Emilia Bizoń. Pokaże ona, jak ruch, nawet niewielki, może zmienić wiele, szczególnie w połączeniu z oddechem. Warto zabrać matę do ćwiczeń.
  • W czwartek 30 czerwca o godz. 16.30 na Rynku początek gry miejskiej dla dzieci. Również tego samego dnia o godz. 18.30 w ośrodku myBB odbędą się warsztaty zielarskie „Robimy macerat z dziurawca” (składka 5 zł za materiały). Warsztaty poprowadzi edukatorka, trenerka, animatorka i działaczka społeczna Maria Rózga. W fundacji współtworzy ona warsztaty edukacji ekologicznej.
  • W piątek 1 lipca o godz. 18.30 w ośrodku myBB odbędzie się jam session wspólnie z World Cafe, czyli granie i śpiewanie z całego świata.
  • Ostatniego dnia, w sobotę 2 lipca, od godz. 18.30 na Rynku impreza „Do Iwana” – koncerty z muzyką i śpiewem ukraińskim, wspólne tańce, robienie lalek-motanek i wianków. Na zakończenie pokaz Teatru Ognia Tesserakt.

 

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%