Zamknij

Fundacja "ZBBanUJ" chce pomóc kolejnym zdolnym uczniom z Bielska-Białej

09:56, 20.06.2022 | A.R.
Skomentuj Fundacja "ZBBanUJ" chce pomóc kolejnym zdolnym uczniom z Bielska-Białej
REKLAMA

Fundacja „Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński” chce pomóc kolejnym zdolnym uczniom z Bielska-Białej. Głównym cel fundacji to wspieranie studentów I roku Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ubiegłym roku udało się zapewnić dobry start trzem stypendystom z naszego miasta. 

W chwili obecnej Fundacja jest w trakcie organizowania II edycji stypendiów dla nowych podopiecznych. Być może uda się zwiększyć pulę środków na stypendia, a tym samym zwiększyć liczbę uczniów, którzy skorzystają z pomocy finansowej podczas pierwszego roku studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Funacja "ZBBaUJ" opiera się głównie na wpłatach darczyńców. Istotną zmianą w funkcjonowaniu Fundacji jest zatwierdzenie jej regulaminu przyznawania stypendiów w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Dzięki temu darczyńcy mogą skorzystać z tzw. ulgi sponsoringowej (na podstawie art. 26ha ust. 5 pkt. 1) lit. a) ustawy o PIT lub art. 18ee ust. 5 pkt. 1) lit. a) ustawy o CIT). Daje to możliwość rozliczenia w kosztach podatkowych 150% wartości dofinansowania!

******

Fundacja „Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński” powstała jako owoc pozytywnych doświadczeń i historii osób, które łączą dwie idee – Bielsko-Białą (i okolice) oraz Uniwersytet Jagielloński. Obie w znacznej mierze nas ukształtowały (wykształciły), pozwoliły poznać ludzi, którzy mieli istotny wpływ na nasze historie. Ponieważ dla nas ten związek, między rodzinnym miastem a najstarszym uniwersytetem w Polsce, przyniósł dobre skutki, wierzymy, że warto wspierać także inne osoby, które chciałby podążać tą drogą - czytamy na stronie Fundacji

W radzie Fundacji zasiadają znane i cenione nie tylko w naszym mieście, osoby ze świata kultury i nauki:

Agata Smalcerz – absolwentka historii sztuki na UJ. Od 1992 roku związana z Galerią Bielską BWA, początkowo jako kurator programowy, a od 1 czerwca 2003 roku jako dyrektor. Zajmuje się kuratorstwem wystaw w Galerii Bielskiej BWA, a także poza nią, w Polsce i za granicą; pisze i redaguje teksty do katalogów sztuki, publikuje teksty o sztuce w pismach artystycznych.

Artur Pałyga – zamieszkały w Bielsku-Białej – polski dramaturg, scenarzysta, pisarz, poeta, dziennikarz i pedagog. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i wychowania muzycznego w Studium Nauczycielskim w Bielsku-Białej. Jest autorem kilkudziesięciu sztuk wystawianych w Polsce i na świecie. W latach 2010–2012 konsultant programowy w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej następnie w latach 2012–2014 zatrudniony na stanowisku dramaturga w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Od 2014 dramaturg w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Sławomir Kołodziej – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Bielsku-Białej. Jako student matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zaangażował się w działalność opozycyjną. Na tej uczelni rozpoczął pracę naukową zdobywając kolejne awanse akademickie. Specjalizuje się w analizie zespolonej i matematyce teoretycznej. Profesor zwyczajny Katedry Analizy Matematycznej Instytutu Matematyki Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Należy do Polskiego Towarzystwa Matematycznego; członek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów w kadencji 2017–2020. W 2014 został uhonorowany Nagrodą Stefana Bergmana.

Jerzy Stuhr – znany, ceniony i wielokrotnie nagradzany polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, profesor sztuk teatralnych, polonista, pisarz i pedagog. W młodości mieszkaniec Bielska-Białej (ul. Ratuszowa), tu ukończył szkołę podstawową (Szkoła Ćwiczeń przy Liceum Pedagogicznym przy ul. Komorowickiej i liceum (III Liceum Ogólnokształcące im. St. Żeromskiego). Następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W 1994 uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. Był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

Założycielami Fundacji są: Aleksandra i Grzegorz Pacek

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%