Zamknij

Żabka nie będzie handlować w niedzielę? Istotne zmiany w przepisach

23:25, 19.10.2021 | materiał prasowy
Skomentuj Uszczelnienie ustawy o zakazie handlu w niedziele
REKLAMA

Prezydent podpisał nowelizację uszczelniającą zakaz handlu w niedziele. Zgodnie ze zmianami placówka handlowa, która włączyła w zakres swojej działalności usługi pocztowe, będzie musiała wykazać, że przychód z tych usług stanowi conajmniej 40% obrotu.

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 lutego 2022 roku, a ograniczyć mają przede wszystkim otwieranie sklepu metodą "na placówkę pocztową". Do tego czasu sieci handlowe, które otwarte są w każdą niedzielę, będą pracować jak dotychczas. Przypomnijmy są to między innymi: Żabka, Lewiatan, dołaczyły do nich placówki sieci LIDL. W niedzielę handlują także niektóre sklepy sieci Kaufland, a z ostatnich informacji wynika, że już wkrótce dołączy do nich Liroy Merlin. 

Sytuacja zmieni się dość radykalnie 1 lutego, gdy w życie wejdą nowe przepisy. Czy zamknięcie grozi także sklepom sieci Żabka?

Klienci mogą spać spokojnie - Żabka należy do sieci sklepów we franczyzie, a jak wiadomo w tym przypadku przedsiębiorcy podpisują umowę franczyzową z siecią handlową, a więc w uproszczeniu są właścicielami sklepu, którym zarządzają. Jeżeli więc staną sami za ladą w niedzielę, to punkt będą mogli otworzyć. 

Kto stanie za ladą z właścicielem sklepu?

Poszerzono nieco katalog osób spokrewnionych z właścicielem sklepu, które będą mogły pomóc mu za ladą. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie. Nie będzie rozszerzenia na uczniów i studentów do 26. roku życia, czy emerytów i rencistów nie spokrewnionych z właścicielem, o co w zgłoszonych poprawkach wnosił Senat.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%