Zamknij

21 czerwca obchodzimy Dzień Przedsiębiorcy

15:06, 21.06.2021 | A.R
Skomentuj Gośćmi konferencji byli: prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, Janina Seredyńska-Targosz - właścicielka firmy Jantar oraz członek zarządu Inicjatywy Firm Rodzinnych, Katarzyna Konarska - Błaszczyk, Wiceprezes Zarządu Global Talents Center, oraz Janusz Szymura, założyciel i Prezes Grupy Rekord.
REKLAMA

21 czerwca z okazji Dnia Przedsiębiorcy w biurze poselskim Mirosławy Nykiel odbyła się konferencja prasowa "Firmy rodzinne siłą polskiej i lokalnej gospodarki". Gośćmi konferencji byli: prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, Janina Seredyńska-Targosz - właścicielka firmy Jantar oraz członek zarządu Inicjatywy Firm Rodzinnych, Katarzyna Konarska - Błaszczyk, Wiceprezes Zarządu Global Talents Center, oraz Janusz Szymura, założyciel i Prezes Grupy Rekord.

21 czerwca obchodzimy Dzień Przedsiębiorcy. Data została ustanowiona przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwałą z dnia 9 czerwca 2016 roku. Dzień Przedsiębiorcy ma przyczynić się do wzmacniania świadomości i wiedzy społeczeństwa o procesach gospodarczych oraz o przedsiębiorczości.

  • 11 proc. mieszkańców Bielska-Białej to właściciele przedsiębiorstw.
  • Odprowadzają oni aż 38 proc. podatku PIT w naszym mieście.
  • W Bielsku-Białej 96 proc. pracodawców to małe i średnie przedsiębiorstwa.
  • Stworzyły one aż 57 proc. wszystkich miejsc pracy w mieście.

Podczas dzisiejszego spotkania posłanka Mirosława Nykiel odczytała list gratulacyjny, jaki z okazji przypadającego święta, skierowała do bielskich przedsiębiorców Wicemarszałek M. Kidawa-Błońska. Posłanka przypomniała również, że to właśnie polskim przedsiębiorcom Polska zawdzięcza sukces gospodarczy i tak udaną transformację kraju.

W takim dniu, jak dzisiejszy - Dzień Przedsiębiorcy - warto powiedzieć o polskich przedsiębiorcach, a szczególnie przedsiębiorcach rodzinnych, których firmy są solą polskiej gospodarki. To właśnie dzięki ich ogromnej kreatywności, odwadze i pracowitości dokonała się w Polsce tak szybka transformacja gospodarki. W naszym kraju działa ponad 2 miliony firm rodzinnych. Według GUS wypracowują one 63-72 proc. PKB. Zapewniają łącznie około 8 milionów miejsc pracy. Aż 60 procent firm rodzinnych wysyła swoje produkty za granicę. Jeżeli dziś Polska może by dumna ze swojego rozwoju gospodarczego, to jest to zasługą polskich przedsiębiorców rodzinnych.

- podkreśliła posłanka Mirosława Nykiel.

Prezydent miasta Bielsko-Biała Jarosław Klimaszewski zapewnił, że bielscy przedsiębiorcy zawsze mogą liczyć na wsparcie magistratu. Miasto Bielsko-Biała może być dumne z rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Nawet w trudnym czasie pandemii nie zmienił trendu wzrostowego - w roku ubiegłym wzrosła znacznie ilość prywatnych firm.

Mimo pandemii w naszym mieście przybyło firm, w tym rodzinnych, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Przez najtrudniejszy okres trwania pandemii miasto wyszło na przeciw firmom najbardziej pokrzywdzonym obniżając opłaty za wynajmowany lokal do 1 złotówki.  bielskie firmy rodzinne mają często długą tradycję, sięgającą jeszcze okresu tworzenia firm polonijnych. Świadomość społeczna właścicieli tych firm jest bardzo wysoka, wiele z nich udziela się charytatywnie i jest otwarta na kwestie lokalnej społeczności. Bez was, szanowni przedsiębiorcy, nie byłoby pieniędzy w samorządzie, ludzie nie mieli by pracy.

.- powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski.

Janina Seredyńska-Targosz mówiła o działalności ogólnopolskiego stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Stowarzyszenie za swój główny cel uznaje przedstawienie osiągnięć polskich przedsiębiorców, którzy swoją energią i wolą tworzenia kreują nasz dochód narodowy.

Janusz Szymura przypominał o ogromnym znaczeniu działań charytatywnych polskiego biznesu.

Wszyscy rozmówcy zgodnie podkreślali, że wciąż zbyt mała jest świadomość społeczna roli przedsiębiorców dla rozwoju kraju i małych lokalnych społeczności. Zgodzono się, że należy rozszerzyć działalność propagującą polską przedsiębiorczość i jej znaczenia po przez szereg częstych akcji i inicjatyw, nie ograniczając się jedynie do obchodów jednodniowych.

Polskie firmy rodzinne są naszym skarbem narodowym. Tu na Podbeskidziu wiemy o tym doskonale. Tworzą polską gospodarkę, tworzą nowe miejsca pracy, a przy tym wspierają lokalne społeczności, czyniąc nasze małe ojczyzny lepszym miejscem do życia. Jako wiceprzewodnicząca Komisji Gospodarki i Rozwoju w dniu ich święta chcę im serdecznie podziękować i życzyć samych sukcesów i zapewnić, że tak jak dotąd, będę wspierała przedsiębiorców rodzinnych i walczyła w ich imieniu w Sejmie.

- zapewniła bielskich przedsiębiorców Mirosława Nykiel.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%