Ważne przypomnienie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zbliża się końcowa data rozliczenia składki zdrowotnej. Został tydzień, a dokładnie do 20 maja 2026 r. część płatników składek musi złożyć do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2025 r. oraz opłacić ewentualną niedopłatę.
Kogo dotyczy ten obowiązek?
- Roczne rozliczenia składki zdrowotnej za 2025 r. dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności i były opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, podatkiem liniowym albo w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Jak dodaje obowiązek ten dotyczy także przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą w 2026 r. i w styczniu rozliczali się na zasadach ogólnych.
Cel rozliczenia?
Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne pozwala ustalić kwotę składki należnej za dany rok na podstawie osiągniętych w nim przychodów lub dochodów. Rozliczenie należy uwzględnić w dokumentach za kwiecień, które płatnik zobowiązany jest przekazać do ZUS najpóźniej do 20 maja.
Co zrobić w przypadku niedopłaty?
Jeśli z wyliczeń wynika niedopłata, różnicę należy uregulować. Brakującą kwotę trzeba wpłacić razem ze składką bieżącą za kwiecień. Przelew musi trafić na indywidualny Numer Rachunku Składkowego (NRS) najpóźniej 20 maja.
Gdy jest nadpłata?
Jeśli z rocznego rozliczenia wynika nadpłata składki, czyli przedsiębiorca zapłacił więcej niż należało, wówczas może otrzymać nadpłaconą kwotę lub też zostanie ona zaliczona na poczet przyszłych płatności.
Jak to zrobić?
ZUS przeleje zwrot na konto bankowe najpóźniej do 3 sierpnia.
- Jeżeli płatnik zapomni i nie zwróci się w terminie o zwrot środków z nadpłaconej składki zdrowotnej, nie ma się co martwić, pieniądze nie przepadną, nadpłata zostanie automatycznie rozliczona na koncie płatnika do końca roku – dodaje rzeczniczka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Dziękuję, ale nie skorzystam. Ja rozumiem, że pociąg sezonowy jest na samym dole hierarchii, ale z takim rozkładem jazdy Wielkiej popularności mu nie wróżę. Przyjadę na miejsce i... w zasadzie mogę iść spać. W dniu powrotu nawet nie zjem w hotelu śniadania. Czyli jakby płacę za dodatkowe noclegi :/ Wolę podjechać do Katowic ok. 8 rano i "Zefirem" być w Ustce ok. 18. Wtedy zdążę i zameldować się, i pójść na kolację, i pospacerować po mieście. Z powrotem trzeba się trochę nakombinować, ale wyjadę po śniadaniu, na spokojnie, zrobię przerwę w Warszawie i wrócę "Ondraszkiem". Jeśli uda się ułożyć te bezpośrednie odwrotnie - rano z BB, a w południe z Ustki, na pewno skorzystam z tego połączenia:)
Blue5parkle
14:53, 2026-06-27
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Uważam że wyjazd powinien być w godzinach wieczornych.Tym sposobem zyskujemy jeden dzień.
Luska
13:35, 2026-06-27
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Szkoda że kursuje tylko do końca sierpnia, bardzo dużo ludzi spędza czas nad morzem do połowy września
Martyna
13:32, 2026-06-27
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Super że robią takie pociagi, ale kto wpadł na pomysł żeby Pendolino wyruszało z Bielsko koło 12-13 a na miejscu jest po 20, jak noclegi są przewaznie od 15. A powrotny jest rano, gdzie noclegi kończą się ok 11-12
Antysystemowy
12:51, 2026-06-27