Zamknij
REKLAMA

Kwadransowy zegar na Starówce znowu działa. Dołączono do niego instrukcję

11:43, 03.12.2021 | .
Skomentuj fot. UM BB. Kwadransowy zegar na Starówce znowu działa
REKLAMA

Na bielskiej Starówce znowu czas odmierza oryginalny zegar kwadransowy.

Od wielu lat na Rynku w Bielsku-Białej, na bocznej ścianie fontanny z Neptunem umiejscowiony jest dość nietypowy zegar kwadransowy. Jak nazwa wskazuje odmierza on czas co kwadrans, a jego mechanizm jest dość skomplikowany. Na domiar złego, narażony na działanie wilgości, często się psuje.

Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej dość długo szukał specjalisty, który podjąłby się analizy przyczyn wadliwego działania zegara i naprawy istniejącego układu elektronicznego sterującego pracą urządzenia.

- czytamy na stronie UM

Ponieważ istniejący mechanizm dość często ulegał awariom, postanowiono zaprojektować i zbudować praktycznie nowy mechanizm. Jego zaletą jest prostota w obsłudze i łatwiejsze ewentualne naprawy w przyszłości.

Zaprojektowanie nowego mechanizmu sterującego zegarem, zakup części, montaż, napisanie programu sterującego, podłączenie nowego układu do istniejących wyświetlaczy, testy działania i montaż całości w rozdzielni przy fontannie z Neptunem - trwały do końca listopada br. 29 listopada dokonano odbioru prac. Oprócz wykonania nowego – poprawnie działającego układu, wzmocniono także siłę świecenia wyświetlaczy LED, co poprawiło widoczność ich wskazań.

- informuje dalej wydział prasowy

Zegar kwadransowy znów działa poprawnie. Jednak odczytanie na nim godziny może niektórym sprawiać problem, dlatego obok zegara zamontowano instrukcję odczytu jego wskazań.

Zegar na Rynku ze względu na oryginalność wskazań może być kolejną ciekawostką turystyczną Bielska-Białej.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%