Bielsko-Biała ogłosiło przetarg na zagospodarowanie dwóch terenów zielonych, które ma ograniczać efekt miejskiej wyspy ciepła. Chodzi o skwer przy ul. Bohaterów Warszawy (dawne ogrody Sułkowskich) oraz skwer u zbiegu ul. Wyspiańskiego i Piastowskiej.
Najważniejszy cel obu zadań jest ten sam: zwiększyć retencję wody opadowej i „odbetonować” część przestrzeni intensywnie używanej przez mieszkańców. Prace mają objąć m.in. wymianę nawierzchni ścieżek na przepuszczalne, montaż małej architektury i nowe nasadzenia.
Teren inwestycji to rejon skrzyżowania ul. Bohaterów Warszawy i Stefana Grota–Roweckiego.
Miasto planuje zmniejszyć powierzchnie utwardzone (płyty i kostka betonowa) i zastąpić je nawierzchniami w pełni przepuszczalnymi – mineralnymi. W zakres robót wpisano m.in.: rozbiórkę części istniejącej ścieżki, wykonanie nowych ciągów pieszych, budowę konstrukcji pod rośliny pnące, wymianę i montaż elementów małej architektury, nasadzenia drzew/krzewów/bylin oraz prace porządkowe.

Druga część dotyczy działek na Górnym Przedmieściu – terenu przy skrzyżowaniu ul. Wyspiańskiego i Piastowskiej.
Tu również chodzi o zwiększenie retencji. Dokument wskazuje, że ma zostać ograniczona powierzchnia utwardzona (w tym przypadku nawierzchnia żwirowa), a ciągi piesze mają otrzymać nawierzchnię w pełni przepuszczalną – mineralno-żywiczną. Zakres obejmuje m.in. rozbiórki istniejących ścieżek, wymianę nawierzchni, demontaż i montaż małej architektury, nasadzenia roślin oraz roboty wykończeniowe i porządkowe.
W dokumentach podkreślono też, że wykonawca ma prowadzić prace tak, by minimalizować uciążliwości dla okolicznych mieszkańców i na bieżąco informować o utrudnieniach.

To kolejna inwestycja realizowana w ostatnich miesiącach w Bielsku-Białej, w której miasto sięga po „zielone” rozwiązania zamiast kolejnych utwardzeń. Inwestycja wpisuje się w szerszy proces dostosowywania miejskich przestrzeni do zmian klimatu.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Skwer Bohdana Smolenia w Bielsku-Białej – hołd dla artysty i społecznika
Nowy skwer przy ul. Stefanii Sempołowskiej i Hugona Kołłątaja w Bielsku-Białej
Są pieniądze na "zazielenienie" Bielska-Białej - 15 lokalizacji
Czytaj także:
Zielone inwestycje w Bielsku-BiałejRewitalizacja obszarów zielonych, remonty parków i skwerów, inicjatywy ekologiczne
2026-06-26
Zakończyła się rewitalizacja parku przy Skarżyńskiego. Powstał ogród z pomostem i retencją
2026-05-12
Bielsko-Biała: remont parku Słowackiego zakończy się nie wcześniej niż w III kwartale 2027
2026-05-07
Trwa modernizacja Parku Skarżyńskiego w Bielsku-Białej. Fotki z placu budowy
2026-04-02
Nowy skwer przy ul. Stefanii Sempołowskiej i Hugona Kołłątaja w Bielsku-Białej oddany do użytku
2026-03-13
Modernizacja Skweru Pollaka w Bielsku-Białej. 7 firm zgłosiło się do przetargu
2026-03-03
Modernizacja Błoni w Bielsku-Białej. Miasto wyjaśnia zakres inwestycji
2026-03-03
Park Słowackiego częściowo udostępniony dla mieszkańców
2026-02-20
Przebudowa terenów zielonych przy ulicy Stawowej w Bielsku-Białej – wybrano ofertę
2026-01-21
Bielsko-Biała zrywa umowę na rewitalizację Parku Słowackiego. Ogłoszony zostanie nowy przetarg
2026-01-04
Naturalistyczny park na Stawowej – miasto ogłosiło przetarg
2026-01-03
Miasto ogłosiło przetarg na modernizację bielskich Błoni
2025-12-29
Dlaczego nic nie dzieje się w parku Słowackiego? Miasto wyjaśnia
2025-12-29
Skwer przy PCK i Sempołowskiej oddany przed terminem
2025-12-27
6 wielkich zmian, które czekają Bielsko-Białą – sprawdź, co się zmienia!
2025-12-22
Miasto ogłosiło przetarg na modernizację ogródka jordanowskiego przy ul. Wyzwolenia
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Skarga mieszkańców Placu Wojska Polskiego
Jest tyle innych miejsc w Bielsku gdzie mogłyby odbywać się koncerty . Stadion , Lotnisko , Błonia... Tam jest więcej miejsca i odpowiednie zaplecze. A nie w centrum miasta na małym placyku upychanie czasami tysiące ludzi... Ten plac pod względem imprez plenerowych to niewypał.
M
13:04, 2026-06-26
Skarga mieszkańców Placu Wojska Polskiego
Nigdy wszystkim się nie dogodzi, nie umrą z tego powodu. Nie myślą że w ten sposób też reklamuje się nasze kochane Bielsko-Biała oprócz tego zawsze jakieś pieniądze wpływają do miasta a fortepian to kpina właśnie jest wspaniały, pozdrawiam
January
12:51, 2026-06-26
Skarga mieszkańców Placu Wojska Polskiego
W lesie pewnie przeszkadzała by tym ludziom cisza. Jak człowiek mieszka w samym sercu miasta to z pełnymi tego konsekwencjami akceptuje to co w miescie się dzieje. Jak ktoś mieszka na wsi to musi liczyc się z faktem że bedzie pachnieć to gnojem to kiszonką a rano pieją koguty. Ja mieszkam za bramką boiska, więc mam krzyki a również festyny i koncerty. Cieszy mnie ludzka aktywność i zabawa na pełne głośniki. Takie jest życie. Jak będę starym, zgnuśniałym tetrykiem i będzie mi wszystko przeszkadzało to się wyprowadzę a nie będę przeszkadzał tym, którym hałas, zabawa i fortepian jest potrzebny. Ludziom od ich praw i tzw. "należymisie" *%#)!& sie w głowach. Dobrobyt, prawa i wygoda nie zawsze idzie w parze z logiką, tolerancją i szacunkiem do potrzeb innych (mieszkanców). Jak się imprezy przeniosą na Błonia to się odezwą obrońcy saren, żuków i dżdżownic. Miasto tworzą ludzie a chorzy ludzie tworzą chory świat...
KK
12:46, 2026-06-26
Skarga mieszkańców Placu Wojska Polskiego
Najbardziej zadziwiające to że nikomu parking przez lata nie przeszkadzał. Dymy, spaliny i hałas. Ale nagle miasto robi dobra rzecz i rewitalizuje plac na przestrzeń kultury... Jakie to polskie by wiecznie narzekać...
PP
08:11, 2026-06-26