Otwarcie wystawy sekcji malarskiej w galerii ATH (czerwiec 2023) dr H. Moszyńska - pierwsza z lewej
16 października 2023 roku pożegnaliśmy dr Halinę Moszyńską. W wieku 87 lat odeszła kobieta, która była nie tylko założycielką, ale i pierwszym duchowym przewodnikiem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bielsku-Białej, Dzięki nieustępliwości i wizji dr Moszyńskiej, Uniwersytet Trzeciego Wieku od samego początku miał silne związki z lokalnym środowiskiem akademickim. Początkowo współpracował z Filią Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej, potem z Akademią Techniczno-Humanistyczną. Teraz działa w ramach Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.
Dr Halina Moszyńska, specjalistka w dziedzinie rehabilitacji, stworzyła Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bielsku-Białej po przejściu na emeryturę w 1996 r. Jej bogate doświadczenie zawodowe, w tym praca w Zakładzie Rehabilitacji w Bytomiu oraz liczne kontakty w śląskim środowisku medycznym, pozwoliły jej na stworzenie atrakcyjnego programu dla seniorów.
Program ten skupiał się głównie na zdrowiu i aktywności fizycznej. Pani Moszyńska często zapraszała znane osobistości ze świata medycyny, takie jak prof. Zbigniew Religa czy prof. Andrzej Bochenek. Była również osobą o szerokich zainteresowaniach - od nauki po sztukę. Dzięki temu nawiązała współpracę z wieloma naukowcami i artystami. Jednym z jej osiągnięć było uruchomienie sekcji malarskiej pod kierownictwem prof. Ernesta Zawady.
Nie tylko swoją działalnością, ale i postawą życiową, dr Halina Moszyńska była inspirującym przykładem dla wielu seniorów. Aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta, miała pasje, takie jak gra w brydża i zawsze była obecna podczas ważnych wydarzeń Uniwersytetu.
Ostatnie pożegnanie
Ostatnie spotkanie z dr Haliną Moszyńską miało miejsce w maju i czerwcu 2023 roku Planowaliśmy zobaczyć się ponownie podczas inauguracji roku akademickiego 2023/2024. Niestety, los chciał inaczej. Dr Halina Moszyńska zostawiła po sobie trwały ślad w historii Bielska-Białej.
Jej wkład w edukację seniorów jest nieoceniony i będzie pamiętany przez wiele kolejnych pokoleń.
Założycielka UTW pochowana została 21 października na Cmentarzu Komunalnym w Kamienicy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Bielsko i Biała niczym kochankowie...
Dlaczego nie został ustanowiony konkurs na pomnik? Może projekt o większej wartości artystycznej miałby szansę być zrealizowany a nie "po kolesiostwu", plus wizualnie kiepsko.
Zaniepokojona
22:20, 2026-02-08
Bielsko-Biała: klient „przemetkował” elektronarzędzia
Bracia zawsze są puszczani wolno, gdyby był Polakiem siedziałby od razu.
Bb
04:38, 2026-02-05
Bielsko-Biała po raz kolejny zagrało z WOŚP
Przyjechałem do Bielska za chłopakami z Guitar experience! Co za impreza! Co za dźwięki! chłopaki są niesamowici aż się przypominają lata młodzieńcze i chce się za nimi jeździć. Zagrali moim rodzinnym Raciborzu i cieszę się, że mogłem znów posłuchać ich wspaniałych wykonań... Gratuluję pozostałym wykonawcom choć nie umniejszając - Tomek byliście chyba gwiazdą tego wieczoru! Pozdrawiam!!!!
Radomir
09:56, 2026-02-02
Polska Stolica Kultury 2026: wydarzenia w lutym
To logo jest słabe. Bardzo.
Adam Borkowski - gra
23:55, 2026-02-01