Wraz z nadejściem wiosny, kiedy wszystko wokół zaczyna budzić się do życia, Bielsko-Biała przygotowuje się do radosnego tanecznego wydarzenia. Jest ono częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca, przypadającego corocznie 29 kwietnia z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Tańca (CID) – organizacji pozarządowej działającej przy UNESCO.
Święto to ma na celu promowanie sztuki tańca na całym świecie a w Bielsku-Białej zostało zapoczątkowane przez Aleksandrę Farynę. Jego ostatnia edycja miała miejsce w 2016 roku. W tym roku, z inicjatywy Szkoły Tańca Cubana, powraca do miasta i po raz pierwszy odbędzie się przed Galerią SFERA, która została partnerem strategicznym wydarzenia. Organizacją zajmuje się Fundacja Rozwoju i Promocji Tańca „Świat Tańca” we współpracy z Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Uroczystość poprowadzą Michał J. Sandecki i Dawid Falędysz – Alien BSC. Start zaplanowany jest na godzinę 16.00.

Podczas imprezy na plenerowej scenie o wymiarach 8 × 8 m, zlokalizowanej na parkingu zewnętrznym przy Galerii SFERA, 500 uczestników, 50 zespołów, zaprezentuje swoje umiejętności taneczne w występach przez maksymalnie 3 minuty. To pierwszy raz, kiedy Dzień Tańca organizowany jest na taką skalę w Bielsku-Białej. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił na scenie lub po prostu podziwiać i dopingować uczestników. Zgłosić się można przez formularz dostępny na stronie wydarzenia w serwisie Facebook: https://bit.ly/DzieńTańcaBielsko.
– Nie ma znaczenia, jaki styl tańca preferujemy: czy jest to klasyka baletu, hip-hop, taniec ludowy, czy dancehall. Najważniejsza jest miłość do tańca. Wspólne świętowanie pozwoli na integrację różnych formacji tańczących, a także na pokazanie, że taniec łączy ludzi, niezależnie od pochodzenia, kultury czy wieku. Wydarzeniu będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje: DJ oraz strefa food truck – mówi Radosław Michalak ze Szkoły Tańca Cubana w Bielsku-Białej.
– Trudno o lepsze rozpoczęcie długiego majowego weekendu niż popołudnie z muzyką i tańcem. Cieszymy się, że możemy być częścią tak wyjątkowego wydarzenia i przyczynić się do jego promocji. Zawsze staramy się, aby nasza oferta była atrakcyjna dla różnych grup wiekowych i osób o rozmaitych zainteresowaniach, dlatego ta inicjatywa doskonale wpisuje się w naszą strategię działań. Już dziś zapraszamy wszystkich, do wspólnego świętowania – mówi Dagmara Gąsiorek, Marketing Manager Galerii SFERA.
Wydarzenie jest częścią akcji tańczMY, organizowanej przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, która zrzesza środowisko taneczne wokół ważnej idei obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zmiana organizacji ruchu na ulicy 1 Maja
Czas na remont wybrali sobie idealnie, w roku Polskiej Stolicy Kultury rozkopać ulicę przy Teatrze, to mistrzostwo i antypatent!
Pablo
18:22, 2026-04-01
Ile będzie kosztować nowy pomnik w Bielsku-Białej?
Z kim to było konsultowane bo nie z mieszkańcami
Krzysztof
14:18, 2026-04-01
Ile będzie kosztować nowy pomnik w Bielsku-Białej?
Koszty to jedno, ale sam projekt – w moim odczuciu – nie jest szczególnie wybitny. Trudno też dostrzec w nim wyraźne nawiązanie do idei połączenia miast. Dodatkowo ta nagość sprawia, że już teraz można przewidzieć, iż pomnik prędzej czy później będzie „ubierany” w sweterki, i to nie tylko zimą. Widziałam również inne propozycje, w tym projekt wygenerowany przez AI, który pojawił się w komentarzach pod jednym z postów na Facebook dotyczących tego pomnika. Szczerze mówiąc, w mojej ocenie wypadł on zdecydowanie lepiej niż obecna koncepcja.
MieszkankaBB
09:25, 2026-04-01
Zadaszenie deptaka w Bielsku-Białej? Nowy pomysł miasta
Brawo Bielsko . Niewiem tylko dlaczego nie piszecie o wiszącej kolejce z dworca PKP do centrum Szczyrku .
Walenty
09:14, 2026-04-01