Zamknij
REKLAMA

126Hooligans w 12 maluchach na trasie z Bielska-Białej do Turynu. Z numerem siedem załoga Sobiesława Zasady i Longina Bielaka

20:15, 05.07.2022 | materiał prasowy /Gospodarkamorska.pl/
Skomentuj 126Hooligans w 12 maluchach na trasie z Bielska-Białej do Turynu. Z numerem siedem załoga Sobiesława Zasady i Longina Bielaka
REKLAMA

Przed laty z Portu Gdynia tysiące tzw. polskich fiatów, czyli fiatów 126p – popularnych maluchów – wyruszało w świat, by jeździć po drogach m.in. Kuby czy Chin. W tym roku gdyński port znów wspiera maluchy, ale tym razem w Wielkiej Wyprawie Fiatów, w ramach której dwanaście takich aut pokona trasę z Bielska-Białej do Turynu - czytamy na portalu GospodarkaMorska.

To jest Fiat 126p z 1975 roku w kolorze Rosso Coralo Scuro 165 – opowiada Artur Pocian z grupy 126Hooligans, siedząc w pięknym czerwonym maluchu. Jeden rzut oka na kierowcę i od razu widać, że dla Pociana Fiat 126p to coś więcej niż tylko wspomnienie poprzedniej epoki – zdradza to tatuaż na przedramieniu.

Artur Pocian wraz z kolegami przyjechał do Portu Gdynia swoim gustownym maluchem by na własne oczy zobaczyć, gdzie zaczynała się historia wielu tych aut.

Port Gdynia miał bardzo ważne zadanie w rozwoju polskiej motoryzacji, w tym fiata. Auta stąd wysyłane były na cały świat: na Kubę, do Chin, gdzie kilka tysięcy fiatów 126p jeździło jako taksówki – mówi, kręcąc kółka na Nabrzeżu Francuskim. – Port Gdynia ma więc bardzo duży udział w tym, że ten samochód stał się bardzo popularny na świecie. Port jest także naszym sponsorem i partnerem wyprawy.

Wyprawa, o której wspomina Artur Pocian to nie lada gratka. 12 pięknych egzemplarzy polskiego fiata, w tym m.in. egzemplarz ze składanym dachem z 1988 roku, maluch w wersji wyścigowej, tzw. szynszyl, czyli maluch z 2000 roku, czy w końcu najprawdziwszy maluch cabrio z 1994 roku, wyruszają w sentymentalną wakacyjną trasę z Bielska-Białej, gdzie przez lata montowano te pojazdy, do fabryki Fiata w Turynie. Za kierownicami pasjonaci i zapaleńcy m.in. z grupy 126Hooligans, która całą imprezę organizuje. Ale nie tylko.

– Jedzie z nami Sobiesław Zasada z Longinem Bielakiem, którzy w 1975 roku na kołach pojechali dokładnie tą samą trasą do Turynu. Trasa ma dokładnie 3126 kilometrów. Jadą z numerem 7. Podążamy tą samą trasą, żeby zrobić ukłon w tę stronę. Jesteśmy zapaleńcami, kochamy tego fiata. Oni też go kochają, dlatego jadą z nami – mówi Artur Pocian.

Fot. GospodarkaMorska.pl

Sobiesław Zasada i Longin Bielak jeszcze w latach 70-tych pokonywali fiatem 126p setki kilometrów – na koncie mają m.in. trasę rajdu Monte Carlo. Z Bielska-Białej do Turynu pojadą fabrycznie nowym maluchem w żółtym kolorze, o przebiegu 230 kilometrów, własnością samego Sobiesława Zasady – jednym z dwóch maluchów, jakie słynny kierowca posiada. Zasada i Bielak będą najstarszą załogą, jaka pokona Maluchem ponad trzy tysiące kilometrów – mają odpowiednio 92 i 96 lat.

Skąd pomysł na Wielką Wyprawę Fiatów? Wszystko zaczęło się od wakacji

Nasz kolega Grzegorz Sztobryn wpadł na pomysł wyjazdu wakacyjnego, a że jest pozytywnie zakręcony na punkcie Fiata 126p, ma ich ileśdziesiąt sztuk, wpadł na pomysł, żeby przejechać się na wakacje z rodziną do Turynu, odwiedzić fabrykę Fiata – tłumaczy Pocian. Dodaje, że pomysł został podchwycony przez zapaleńców z 126Hooligans, a wkrótce potem dołączyli inni fascynaci oraz wspierające instytucje, m.in. Port Gdynia, Ministerstwo Infrastruktury i miasto Bielsko-Biała, które zostały partnerami akcji.

Wielka Wyprawa Fiatów startuje z Bielska-Białej 9 lipca

Pierwszego dnia po pokonaniu 363 kilometrów maluchy dotrą do Wiednia, w ciągu następnych dni odwiedzą m.in. Salzburg, Weronę i Bergamo, by 13 lipca dotrzeć do Turynu. Na miejscu fiaty przejadą słynnym fabrycznym torem, a kierowcy i załogi zwiedzą fabrykę. Tego też dnia władze Fiata spotkają się z Sobiesławem Zasadą, kierowcą rajdowym Kajetanem Kajetanowiczem i członkami wyprawy. W drodze powrotnej Wielka Wyprawa Fiatów zahaczy jeszcze o wystawę aut w Jesolo koło Wenecji, by ruszyć w drogę powrotną wiodącą przez Klagenfurt i Graz. Do Bielska-Białej Maluchy wrócą 16 lipca.

[fot.GospodarkaMorska]
(materiał prasowy /Gospodarkamorska.pl/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%