Niewątpliwą zaletą konferencji popularnonaukowych jest to, że o rzeczach niekiedy skomplikowanych mówi się językiem prostym i zrozumiałym. Mam nadzieję, iż dzisiejsze spotkanie dostarczy państwu wielu cennych informacji - stwierdził już na początku moderator piątkowego spotkania, prof. dr hab nauk medycznych Jerzy Stojko. Zanim jednak głos zabrali prelegenci, zaproszonych gości powitały organizatorki wydarzenia: Agnieszka Nowak - prezes Fundacji Strefa Kobiet i przewodnicząca Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia wraz z Ewą Madoń - rektorką Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza.
Konferencję zaszczyciła swoją obecnością para prezydencka - Jarosław Klimaszewski z małżonką. Obecna była także posłanka na Sejm RP, patronka honorowa Kongresu Kobiet, Mirosława Nykiel. Nie zabrakło również przewodniczącej Rady Seniorów Elżbiety Rosińskiej, Ewy Szymanek-Płaskiej, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu oraz licznego grona pań od lat aktywnie wspierających działania kongresowe.
Podczas konferencji poruszone zostały tematy z zakresu profilaktyki onkologicznej, chorób ginekologicznych, medycyny estetycznej i rekonstrukcyjnej oraz emocji i harmonii wewnętrznej. Wszystkie omawiane kwestie miały jeden wspólny mianownik - konieczność holistycznego podejścia różnych dziedzin medycyny do pacjentki (ta).
- Holistyczne podejście do tematu zdrowia kobiety wydaje się być naturalne, gdyż kobieta jest jednością: mamy fizis i psyche. Każdy aspekt chorobowy musi być więc przedstawiany właśnie w takim ogólnym, holistycznym aspekcie - twierdzi Ewa Madoń, zaś Agnieszka Nowak podkreśla, że tematyka zdrowia była od początku oczkiem w głowie organizatorów poprzednich dziesięciu Regionalnych Kongresów Kobiet i nadal tak będzie. - Dzisiaj zaledwie dotknęliśmy kilku niezmiernie ważnych, nie tylko dla kobiety, tematów. Dlatego będziemy takie konferencje organizować częściej - powiedziała w podsumowaniu wieczoru zalożycielka Fundacji Strefa Kobiet.
Jako pierwsza głos zabrała dr Katarzyna Stachowicz, zalożycielka fundacji "Pokonaj raka", która w oparciu o własne doświadczenia - sama jest pacentką onkologiczną - poruszyła ważki temat profilaktyki raka piersi. To właśnie dzięki jej staraniom, udalo się przekonać polityków i media o konieczności zmiany prawa w odniesieniu do profilaktycznej mastektomii. Zabieg ten wpisany został w Polsce na listę zabiegów refundowanych w 2019 r. Zdaniem prelegentki konieczne jest także zrównianie polskich standadów zapobiegania i leczenia raka ze standardami światowymi. Katarzyna Stachowicz stara się również dotrzeć do młodzieży szkół średnich. Dzięki swojej fundacji organizuje tam warsztaty, które mają zachęcić mlode dziewczyny do profilaktyki raka piersi. Z jej inicjatywy w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu powstały dla murale, przypominające kobietom o konieczności badań. Z podobnymi inicjatywami Stachowicz chce wyjść dalej, jest więc szansa, że i w bielskich szkołach pojawią się podobne inicjatywy.
Dr n. med. Janusz Sirek - właściciel kliniki chirurgii plastycznej MedCosmetic w Bielsku-Białej, powołując się na liczne przykłady, opowiedział o cienkiej granicy między chirurgią estetyczną a rekonstrukcyjną i ogromnym wpływie takich operacji na poprawę stanu psychiki pacjentek. Widoczne to jest szczególnie w przypadku kobiet dokonujących rekonstrukcji piersi po zabiegach mastektomii.
Kolejny trudny temat podjął dr n. med. Bogdan Szymala z bielskiej Kliniki Galena, specjalizujący się w ginekologii onkologicznej. Jak podkreślił kilka razy podczas swojej prelekcji, medycyna polska posiada możliwości i środki, aby skutecznie leczyć raka szyjki macicy i to może napawać optymizmem. Niestety musi być jeszcze spełniony jeden konieczny warunek - w gabinecie lekarza musi pojawić się pacjentka. Jak się okazuje profilaktyka, a co za tym idzie możliwość wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, nie plasuje Polski na wysokich pozycjach. Aby to zmienić konieczne byloby wprowadzenie systemu zmuszającego kobiety do badań, tak jak zrobiły to inne kraje europejskie.
Po trzech niezwykle trudnych temtach, nadszedł czas na prelekcję poświęconą naszym emocjom. Sposoby radzenia sobie z negatywnymi uczuciami omówiły mgr Magdalena Drapich i mgr Agata Rosowska. Emocje towarzyszą nam od urodzenia i wraz z okresem dorastania katalog naszych odczuć sukcesywnie się powiększa. Niestety, nie ze wszystkimi emocjami potrafimy sobie radzić, co może wynikać między innymi z naszego wychowania i pewnych stereotypów narzucanych nam przez środowisko, w jakim żyjemy. Autorki referatu pokazały słuchaczom kilka prostych sposobów na to, aby poczuć się lepiej. Po resztę porad odesłały do swojej publikacji, która w formie e-booka dostępna jest bezpłatnie na stronie Darmowe materiały – Mind Body Joy
W przerwach pomiędzy prelekcjami, panie miały okazję do konsultacji z ekspertami firmy TOP Beauty w zakresie modelowania sylwetki, zaś przedstawicielka Akademii Piękna Maromi przeprowadzała dla chętnych pań badania stanu skóry głowy i włosów, udzielając przy tym cennych porad.
Podczas konferencji nie zabrakło także akcentów artystycznych. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć fragment wystawy prac Magdaleny Kapeli - bielskiej artystki. O wernisażu „Czułość” opowiedziała w imieniu nieobecnej malarki, jej przyjaciółka Magda Gordoń. Jeden z obrazów artystki zatytułowany "Sanitariuszka" był tłem dla występujących mówców. Obraz ten namalowany został dla Funfacji Profesora Religi i wkrótce wystawiony zostanie na aukcję charytatywną. Dwa pozostałe prezentowały nową kolekcję Magdaleny Kapeli malowaną złotym akrylem na szmaragdowo-czarnym płótnie.
Na zakończenie piątkowej konferencji, organizatorki przygotowały muzyczną niespodziankę - pożegnalny bankiet odbył się przy dźwiękach harfy. Artystką, która zaprezentowała się tego wieczoru była Amelia Tokarska, absolwentka Royal Conservatory of Brussels, laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, aktualnie harfistka Opery Narodowej w Brnie oraz pierwsza harfistka Filharmonii Bohuslava Martinuw Zlinie.
Jak wynikało z kuluarowych rozmów uczestniczek konferencji, usłyszane prelekcje na wielu z nich wywarły duże wrażenie i jednocześnie uświadomiły im, jak ważna jest profilaktyka i dbanie o własne zdrowie. Jeżeli efektem tego kobiecego spotkania będzie kilka wizyt kontrolnych u lekarzy specjalistów, to oznacza, że cel został osiągnięty. Jak zapewnia organizatorka konferencji Agnieszka Nowak, dzisiaj jedynie dotknęliśmy tak ważnego tematu, jakim jest nasze zdrowie, dlatego z pewnością będziemy chcieli w przyszłości organizować więcej tego typu spotkań i wykładów. Mamy także nadzieję, iż wynikiem dzisiejszego spotkania, rozpoczną się w naszym mieście działania nastawione na jak najszerszą profilaktykę zarówno wśród młodzieży, jak i kobiet dojrzałych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz