Zamknij

Kalendarz Beskidzki 2022 już w sprzedaży

16:18, 09.12.2021 A.R. Aktualizacja: 08:38, 10.12.2021
Skomentuj Kalendarz Beskidzki 2022 Kalendarz Beskidzki 2022

9 grudnia w Domu Kultury im. W. Kubisz miała miejsce promocja Kalendarza Beskdzkiego na rok 2022. Wydawcy - Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia wraz z redaktorem naczelnym Janem Pichetą, zaprezentowali autorów tekstów tegorocznej publikacji. Niestety, nie wszyscy mogli stawić się osobiście.

Okładkę tegorocznego Kalendarza zdobi rzeźba Bronisława Krzysztofa pt. Muzyka wg projektu Piotra Wisły, zaś we wnętrzu, obok kalendarium znaleźć możemy reprodukcje prac malarskich: Kariny Czernek. Agnieszki Nowińskiej, Dariusza Marszałka i Ernesta Zawady. Obok kalendarium i retrospekcji wydarzeń z ostatnich 700 lat, rzecz w tym numerze najistotniejsza, czyli ponad 40 tekstów lokalnych (i nie tylko) publicystów - felietony, reportaże, wspomnienia i opowiadania - a więc to, na co zawsze czekają wierni czytelnicy.

Aby nie zdradzić zbyt wiele, lecz jedynie zachęcić do nabycia tej pozycji, powiemy tylko, iż lektura z pewnością przyniesie wiele ciekawych informacji o naszych lokalnych, wybitnych ludziach kultury, nauki i życia społecznego. W publikacji pojawią się między innymi takie nazwiska jak: Ernest Zawada, Bronisław Krzysztof, Karina Czernek, Dariusz Marszałek, Agnieszka Nowińska, Michał Kliś, Ryszard Sroczyński, Ernest Kunce, a nawet Stanisław Ignacy Witkiewicz– w kontekście jego domniemanego romansu z poetką z Białej Kazimierą Alberti.

Przeczytamy wywiady i reportaże poświęcone wybitnym profesorom Akademii Techniczno-Humanistycznej – Markowi Trombskiemu, Annie Węgrzyniak, Markowi Bernackiemu i Ernestowi Zawadzie. Świetną okazją ku temu jest dwudziestolecie istnienia uczelni przekształconej z Filii Politechniki Łódzkiej w 2001 r.

Nie zabraknie jak zawsze tekstów o niezwykłych postaciach czy rodach szczególnie zasłużonych dla ziemi między Sołą a Ostrawicą. Przykładami mogą być rodziny Adama i Anny Myrczków z Czechowic-Dziedzic, Doroty i Henryka Kłuszyńskich ze Śląska Cieszyńskiego, ród Wałachów z Bystrzycy lub Milieskich z Rychwałdu.

Zachęcamy do lektury o tragicznych losach 97-letniej dziś bielszczanki Gerdy Weissmann-Klein, która przeżyła Holokaust. Jej żywot stanowił kanwę filmu, który otrzymał Oscara. W Kalendarzu sporo miejsca poświęcono zapomnianym nieco ludziom, którzy zginęli w czasie ostatniej wojny – pilocie Stanisławie Krawczyku z Komorowic Krakowskich czy działaczu społecznym Edwardzie Zajączku z Lasu k. Ślemienia.

Bohaterami tekstów są również takie postacie, jak: wywieziony do łagru w Workucie Ignacy Piznal z Kóz czy więzień KL Auschwitz Tadeusz Teddy Pietrzykowski, przyjaciel rotmistrza Witolda Pileckiego, mieszkający w ostatnich latach życia w Bielsku-Białej. Słynnego pięściarza wspomina jego uczeń Bogdan Dubiel. Długi tekst poświęcony został także słynnemu piosenkarzowi Jackowi Lechowi z Mikuszowic Krakowskich – nie tylko z okazji 75 rocznicy urodzin i 15-lecia śmierci, ale także z powodu renesansu jego piosenek.

Miło nam poinformować, że od wydania 2022, portal Bielski Rynek i gazeta Senior BB stały się oficjalnymi partnerami Kalendarza Beskidzkiego.

Kalendarz Beskidzki tradycyjnie już do nabycia w Księgarni Klimczok  Zapraszamy do lektury!

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%