Zamknij

W Bielsku-Białej rozdano IKARY 2024. Wśród nagrodzonych aż pięciu artystów związanych z Teatrem Polskim

Agata RucińskaAgata Rucińska 22:19, 13.01.2025 Aktualizacja: 08:56, 14.01.2025
Skomentuj W Bielsku-Białej rozdano IKARY 2024 W Bielsku-Białej rozdano IKARY 2024

13 stycznia w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość rozdania IKARÓW - nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Laureatami tegorocznej nagrody zostali: Sławomir Miska - aktor teatralny i Teresa Dudek-Bujarek kuratorka wystaw w Muzeum Historycznym na zamku Sułkowskich. W 32. edycji konkursu przyznano także dyplomy honorowe i specjalne, tytuł Dobrodzieja Kultury i nagrodę specjalną.

[FOTORELACJANOWA]563[/FOTORELACJANOWA]

W poniedziałkowy wieczór, 13 stycznia w Bielsku-Białej odbyła się XXXII edycja wręczenia prestiżowych statuetek IKARA – nagród przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości, w tym przedstawicieli władz, środowisk artystycznych, duchowieństwa i organizacji społecznych. Gospodarzami uroczystości byli Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Przemysław Smyczek oraz Ada Piekarska, kuratorka wystaw w Galerii Bielskiej BWA.

Przemysław Smyczek i Ada Piekarska

Uroczystość rozpoczęła się od rozmowy z prezydentem Bielska-Białej, Jarosławem Klimaszewskim. Jednym z głównych tematów było przygotowanie miasta do roli Polskiej Stolicy Kultury 2026. Prezydent podkreślił, jak ważna jest kultura w budowaniu tożsamości miasta i jego pozycji na arenie europejskiej. Wskazał także na zwiększone nakłady finansowe na rozwój i promocję kultury w ostatnich latach.

„Kultura to nie tylko sztuka i wydarzenia, ale również inwestycja w naszą przyszłość i budowanie wspólnoty. Bielsko-Biała ma wszelkie atuty, by stać się symbolem artystycznego rozwoju w Polsce” – mówił prezydent.

Kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie statuetek IKARA, które od lat symbolizują prestiż i uznanie w środowisku artystycznym. Autorem wyjątkowych statuetek jest bielski artysta Bronisław Krzysztof, znany z tworzenia dzieł o niezwykłej precyzji i symbolice.

Laureaci nagrody IKARA 2024

W kategorii za szczególne osiągnięcia w kategorii kultury nagrodę otrzymał Sławomir Miska, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, który w 2024 roku kreował postać Walusia w dramacie Różewicza "Do piachu" w reż. Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego.

Sławomir Miska - laureat IKARA 2024

Za wybitne dokonania w dziedzinie kultury i sztuki statuetką IKARA uhonorowano Teresę Dudek-Bujarek, kuratorkę i znawczynię historii sztuki, której praca przy organizacji wystaw muzealnych jest doceniana w kraju i za granicą.

Specjalną nagrodę IKARA 2024 otrzymał Michał Dziuda, twórca i właściciel Cavatina Hall, który przyczynił się do wzbogacenia kulturalnego krajobrazu miasta.

Nominowani do nagród IKARA

W kategorii za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury w roku 2024 nominowano także:

  • Orianę Soikę, aktorkę Teatru Polskiego,
  • Katarzynę Zielonkę, tancerkę i choreografkę, współpracującą z Teatrem Polskim przy realizacji wielu spektakli

W kategorii za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki nominacje otrzymali:

  • Adam Myrczek, aktor Teatru Polskiego,
  • Mirosław Baca, grafik i animator kultury, autor między innymi szaty graficznej kwartalnika Relacje-Interpretacje, współorganizatora Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Dyplomami honorowymi nagrodzono:

  • Zespół Pieśni i Tańca BESKID, za promocję kultury regionalnej i wkład w rozwój folkloru,
  • Aleksandra Pestyka, aktora od lat współpracującego z bielskim teatrem

Dyplom specjalny otrzymała Spółdzielnia Mieszkaniowa ZŁOTE ŁANY, za wspieranie działalności Klubu BEST, organizującego m.in. konkurs literacki LIPA.

Sponsoring kultury

Tytuły Dobrodzieja Kultury przyznano dwóm instytucjom, które wyróżniły się szczególnym wsparciem finansowym dla działań artystycznych w Bielsku-Białej:

  • PRE ZERO, dzięki której zrealizowano szereg inicjatyw kulturalnych, takich jak Przegląd Monodramów Kobiecych, Festiwal Fermenty, koncert Aleja Gwiazd czy Święta na Starówce. Firma od lat angażuje się w lokalne projekty, wspierając ich realizację zarówno finansowo, jak i organizacyjnie.
  • PKO Bank Polski S.A., za wspieranie działalności teatru Banialuka, jednego z kluczowych ośrodków kultury w mieście.

Część oficjalną uroczystości zakończyły przemówienia przedstawicieli duchowieństwa. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger oraz biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Adrian Korczago podkreślili znaczenie kultury jako fundamentu dialogu i wspólnoty i życzyli wszystkim artystom sukcesów w nowym roku.

Ostatnim punktem programu był monodram Teatru KTO z Krakowa „Byłam żoną Boba Marleya” w reżyserii Pawła Szumca. W roli Rity Marley wystąpiła Katarzyna Chlebny.

Katarzyna Chlebny w roli Rity Marley

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Roman ze stacji LipnRoman ze stacji Lipn

0 0

Hmm, nikogo z drugiego teatru ( nawet nominacji). To chyba budowa nowej siedziby za 100 czy 150 mln z kilkoma salami nie jest kompletnie uzasadniona.

06:50, 15.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%