Dekalog Wyborcy: 10 przykazań obywatelskiej odpowiedzialności
1. Nie będziesz głosował bezmyślnie. Zanim postawisz krzyżyk, poznaj kandydatów. Czytaj programy, słuchaj debat, zadawaj pytania. Wybory to nie loteria, to decyzja o przyszłości.
2. Nie oddasz głosu za kiełbasę wyborczą. Nie daj się kupić za obietnice bez pokrycia. Darmowe auta, podwójne emerytury, TikTokowe „godne życie” – to miraże. Weryfikuj, kto naprawdę działa, a kto tylko mówi.
3. Nie będziesz sądził po plakacie. Władzy nie powierza się za ładne zdjęcie i hasło w modnej czcionce. Głosuj na wartości, nie na oprawę graficzną.
4. Pamiętaj, że Twój głos ma moc. Każdy głos się liczy. Gdy nie głosujesz, inni decydują za Ciebie. Demokracja nie działa sama z siebie – działa wtedy, gdy działasz Ty.
5. Nie uczynisz z karty wyborczej żartu. Przekreślenia, dopiski, rysunki – to nie bunt, to rezygnacja. Jeśli nie widzisz idealnego kandydata, wybierz najlepszego z możliwych. Ale wybierz.
6. Nie powielaj kłamstw wyborczych. Dezinformacja to broń masowego rażenia demokracji. Zanim udostępnisz – sprawdź źródło. Nie bądź megafonem fałszu.
7. Nie będziesz bierny po wyborach. Odpowiedzialność obywatelska nie kończy się w lokalu wyborczym. Patrz władzy na ręce, bądź aktywny, domagaj się realizacji obietnic.
8. Nie będziesz wybierał mniejszego zła – wybieraj większe dobro. Nie rezygnuj tylko dlatego, że nie wszystko Ci się podoba. Skup się na tym, co realne i możliwe do zrobienia.
9. Nie zapomnisz, że wybory są Twoim prawem i obowiązkiem. Brak głosu to milcząca zgoda na cudze decyzje. Obudź się z politycznej drzemki – Twój głos to fundament wolności.
10. Będziesz świadomym obywatelem, nie widzem politycznego show. Kampania to teatr, ale scena należy do Ciebie. Nie pozwól, by demokracja była farsą – weź w niej udział z rozumem, nie z obojętnością.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz