Zamknij

W Bielsku-Białej powstaną nowe mieszkania pod wynajem

16:13, 22.10.2021 | Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała
Skomentuj SIM - podpisanie umowy w bielskim Ratuszu
REKLAMA

158 nowych mieszkań przybędzie w dzielnicach: Wapienica i Komorowice Krakowskie. 22 października podpisano umowę dotyczącą utworzenia inicjatywy SIM Śląsk Południe Sp. z o.o.

24 czerwca 2021 Rada Miejska podjęła decyzję o wejściu Bielska-Białej do nowej spółki. Umowa notarialna utworzenia spółki została podpisana 22 października przez wszystkich jej udziałowców. Podpis pod symbolicznym aktem erekcyjnym w imieniu prezydenta Bielska-Białej złożył zastępca prezydenta Przemysław Kamiński.

W spotkaniu w sali sesyjnej udział wzięli:

  • minister w KPRM ds. rozwoju samorządu Michał Cieślak,
  • parlamentarzyści oraz
  • przedstawiciele współtworzących spółkę samorządów – gmin Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Kuźnia Raciborska, Radlin, Rydułtowy, Strumień, Wisła, Bielsko-Biała -
  • reprezentanci Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Śląsk Południe (SIM) planuje na terenie gmin, które przystąpiły do spółki, wybudować budynki wielorodzinne; w sumie powstanie ponad 1.000 mieszkań na wynajmem, o niskim czynszu, z możliwością dojścia do własności. Przewiduje się, że w samym Bielsku-Białej SIM wybuduje 158 mieszkań - 28 w Komorowicach Krakowskich oraz 130 na gruncie przy ul. Zagajnik w Wapienicy.

Każda z gmin w momencie przystąpienia do spółki wnosi wkład pieniężny w wysokości 3 mln zł. Środki te gminy pozyskały z Rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa. Będzie to stanowiło dla każdej gminy udział ok. 10,6 proc. w kapitale zakładowym spółki. 

Krajowy Zasób Nieruchomości wnosi w momencie przystąpienia do spółki grunt o pow. ok. 2400 m2 i wartości ok. 1,1 mln zł, położony w Komorowicach Krakowskich w Bielsku-Białej. Udział KZN w kapitale zakładowym spółki wyniesie 4 proc.

W kolejnych miesiącach istnienia spółki, gminy-udziałowcy będą do spółki wnosić aportem kolejne grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Wg analiz KZN, spółka docelowo będzie dysponować gruntami, na których powstanie ok. 1000 mieszkań. Budowa mieszkań przez spółkę będzie finansowana z grantu z Funduszu Dopłat, preferencyjnego kredytu BGK oraz z partycypacji najemców.

Dla kogo budują SIM-y

SIM czyli społeczna inicjatywa mieszkaniowa spółka realizująca budownictwo społeczne (dawne TBS-y) to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne. Mieszkania w SIM to oferta dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Korzyści z bycia najemcą SIM

Korzyści z bycia najemcą SIM są duże. Oto kilka z nich:

  • możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu;
  • umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30 proc. kosztów budowy lokalu mieszkalnego;
  • stawki czynszu niższe nawet o połowę niż na rynku komercyjnym;
  • dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość w przyszłości rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. wakacje czynszowe, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20 proc. niższy czynsz)
  • możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).
(Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%