Zamknij

Dodatkowe 12 drzew i kilkaset roślin ozdobnych na bielskiej Starówce

13:50, 18.09.2021 | A.R
Skomentuj wizualizacja zielony rynek z lotu ptaka
REKLAMA

[AKTUALIZACJA]

W naszym opisie projektu "Zielony Rynek" wkradła się pewna nieścisłość - na drodze weryfikacji projektu dokonano zmian, wynikających z zakresu koniecznych prac (w tym także wymaganego nadzoru archeologicznego) i zmniejszono tym samym ilość nasadzeń drzew oraz zrezygnowano z obsadzenia placu dodatkową roślinnością - za pomyłkę przepraszamy.

Rynek, dzięki zabiegom władz miasta, a także inicjatywom mieszkańców, stał się chętnie odwiedzanym miejscem. Wykonano nową nawierzchnię, z elementami historycznymi, odnowiono kamienice. Jednak w upalne dni na Rynku cień można znaleźć jedynie pod kawiarnianymi parasolami i kilkoma drzewami, które ze zbyt mocno obudowanym kostką brukową systemem korzeniowym mają utrudniony dostęp do powietrza oraz wody, przez co ulegają powolnej degradacji. Liczne głosy mieszkańców wskazują na potrzebę pójścia w kierunku innych europejskich miast i dozielenienia miejsca kosztem demontażu kilku dziesięciu metrów kwadratowych bruku.

- tak o konieczności dokonania zmian na bielskiej Starówce pisze autorka projektu, Agnieszka Ściera-Pytel.

Proponowane nasadzenia nowych drzew i pozostałej roślinności nie wpłyną na wielość ogródków piwnych na Rynku, ani też na powierzchnię przeznaczoną na ogólnomiejskie imprezy, natomiast, jak przekonuje pomysłodawczyni, dosadzone drzewa będą wspaniałym uzupełnieniem secesyjnej architektury Rynku.

wizualizacja projektu Zielony Rynek

Korzyści jakie zyska miejsce są oczywiste. Znacznie wzbogacone zostaną walory wizualne miejsca, osoby przebywające na Rynku zyskają cień. Przebywanie wśród zieleni łagodzi stres, a dojrzałe drzewa produkują ogromne ilości tlenu. Dzięki realizacji projektu serce miasta zyska dodatkowe setki litrów czystego powietrza oraz będzie wyróżniało się na tle innych miast, w których króluje tzw. betonoza. Pamiętajmy, że nie każdy ma możliwość wyjechania na obrzeża miasta do pobliskich lasów. To będzie doskonałe miejsce dla wszystkich mieszkańców poczynając od seniorów i rodzin z dziećmi, a także dla turystów.

- argumentuje na koniec pani Agnieszka.

wizualizacja projektu Zielony Rynek

Przypominamy, iż w tegorocznym Budżecie Obywatelskim opinię pozytywną uzyskało łącznie 65 projektów, w tym 15 ogólnomiejskich i 50 osiedlowych, natomiast opinię negatywną wydano w 36 przypadkach, otrzymało ją 19 projektów ogólnomiejskich i 17 osiedlowych.

Głosowanie mieszkańców rozpocznie się 23 września i potrwa do 9 października. Lista zwycięskich projektów podana zostanie do wiadomości do 22 października.

O innych ciekawych projektach możesz przeczytać także tutaj:

[ZT]1602[/ZT]

[ZT]1601[/ZT]

[ZT]1600[/ZT]

[ZT]1120[/ZT]

 

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

DoRedakcjiDoRedakcji

1 0

Zgodnie z listą pozytywnie i negatywnie ocenionych projektów zielony rynek jest w głosowaniu bez rabat kwiatowych i została zmniejszona liczba z drzew (brak funduszy).

Proszę nie wprowadzajcie ludzi w błąd 14:04, 20.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%