Pszczoły to moja wielka pasja i hobby-to hasło towarzyszy mi od momentu założenia pasieki w 2017 roku, wtedy w moim ogrodzie umiejscowiłem sześć uli wielkopolskich i tak rozpoczęła się moja przygoda z pszczołami.
Aby zdobyć niezbędną wiedzę o pszczołach i o tym, jak prowadzić pasiekę, brałem udział w szkoleniach i kursach, po ukończeniu których otrzymałem certyfikaty potrzebne do prowadzenia pasieki. Wstąpiłem do Koła Pszczelarskiego w Porąbce, gdzie przewodniczącym jest pan Józef Fabia, a moją pasiekę zgłosiłem do powiatowego lekarza weterynarii w Bielsku-Białej.
Z roku na rok rozwijałem moją pasiekę i zwiększałem ilość rodzin pszczelich, obecnie moja pasieka liczy 19 uli, a od niedawna jestem dumnym posiadaczem domku do uloterapii (nazywany też apidomkiem), który jest pierwszym w naszej okolicy.
Uloterapia (apiterapia) polega na przebywaniu człowieka w jednym pomieszczeniu razem z pszczołami, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa dla ludzi jak i dla pszczół. Mikrowibracje pszczelich skrzydeł i powstający przy tym szum, nazywany jest "pszczelą medytacją", która działa antystresowo i przeciwdepresyjnie. Wytwarzane przez pszczoły pole elektromagnetyczne współgra z rytmem organizmu ludzkiego, a poprzez kontakt człowieka z taką energią, następuje wzrost sił życiowych, zmniejsza się zmęczenie i poprawia nastrój, jednak najważniejsze jest powietrze, którym w apidomku możemy oddychać. Oprócz zapachu świeżego miodu, wosku i propolisu, powietrze wydobywające się z ula nie ma wirusów, grzybów i bakterii - pszczoły w ulu utrzymują bardzo wysoką higienę, można powiedzieć, że to powietrze jest sterylne.
Działanie powietrza z wnętrza ula ma korzystny wpływ na układ oddechowy - łagodzi astmę i wszelkie uczulenia, działa wspomagająco na układ nerwowy, układ krążenia, reguluje ciśnienie, wzmacnia serce oraz całkowicie poprawia jakość snu.
[WIDEO]30[/WIDEO]
Apidomek zbudowany jest z naturalnego, czystego drewna i jest tak skonstruowany, że pszczoły nie mają bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Jeden apidomek zamieszkują 4 rodziny pszczele, a jest to blisko 200 tysięcy pszczół.
Co ważne, w domku nie ma elektryczności i zabronione jest wnoszenie urządzeń elektrycznych, zwłaszcza telefonów komórkowych, bo aby dbać o dobrą kondycję fizyczną i psychiczną należy czerpać z natury to co najlepsze, a pszczoły tę zdolność opanowały do perfekcji.
Sesja w apidomku jest samą przyjemnością, w środku znajdują się dwie ławy, na których można się położyć i relaksować, a jednocześnie uzdrawiać nasz umysł i ciało. Pod ławami, dzięki specjalnej siatce, możemy bezpiecznie zobaczyć z bliska wszystkie rodziny pszczele. Do apidomku pszczoły wlatują z zewnątrz poprzez malutkie otwory w specjalnych szufladach, w których to zamieszkują i bezustannie pracują, produkując pyszny i zdrowy miód.
W apiterapii mogą brać udział zarówno dzieci, jak i osoby starsze, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych ani przeciwwskazań. Serdecznie zapraszamy do naszej pasieki w Porąbce na apiterapię i pyszny naturalny miód prosto od naszych pszczół.
[ZT]1367[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz