Zamknij

Chińska metasekwoja przy bielskim "ogrodniku" oficjalnie została kolejnym pomnikiem przyrody w Bielsku-Białej

19:09, 08.11.2022 Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała/ ek. /Zdjęcia: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB Aktualizacja: 19:16, 08.11.2022
Skomentuj 70-letnia metasekwoja chińska oficjalnie została kolejnym pomnikiem przyrody w Bielsku-Białej 70-letnia metasekwoja chińska oficjalnie została kolejnym pomnikiem przyrody w Bielsku-Białej

70-letnia metasekwoja chińska oficjalnie została kolejnym pomnikiem przyrody w Bielsku-Białej. Drzewo rośnie w Szkolnym Parku Dendrologicznym przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca. Decyzję w sprawie jego ustanowienia Rada Miejska Bielska-Białej podjęła jeszcze w czerwcu tego roku.

W spotkaniu z tej okazji udział wzięli - dyrektor szkoły Stanisław Pięta, reprezentacja nauczycieli i uczniów oraz ogrodnik miejski Dariusz Gajny.

- Przed nami dbałość o ten pomnik przyrody i oby dorósł nie 70, a 700 lat – powiedział dyrektor ogrodnika. Życzenie dyrektora może się spełnić, gdyż ten gaturnek drzewa rośnie szybko i należy do długowiecznych. Prawdopodobnie dożywa ok. 2000 lat. Oprócz majestatycznej metasekwoi w przyszkolnym Parku Dendrologicznym znajduje się około stu okazów drzew i krzewów.

Ogrodnik miejski na ręce dyrektora szkoły przekazał uchwałę Rady Miejskiej uznającą metasekwoję chińską za pomnik przyrody, a następnie wspólnymi siłami oznakowano okaz tabliczką - pomnik przyrody.

Jak metasekwoja trafiła do Bielska-Białej

Wyjątkowo ciekawa jest historia metasekwoi, która rośnie w Szkolnym Parku Dendrologicznym przy ogrodniku. Można napisać, że to drzewo pochodzące z pierwszych nasion tego gatunku, które dotarły do Polski około 1948 roku.

Wszystko zaczęło się od tego, że pierwsze badania szczątków nieznanej rośliny prowadził jeszcze przed rokiem 1928 Seido Endo. Trzynaście lat później japoński paleobotanik Sigeru Miki potwierdził odkrycie nowego rodzaju drzewa i nadał mu naukową nazwę Metasequoia. W tym samym roku w Chinach w miejscowości Wanhsien leśnik T. Kan znalazł nieznany mu gatunek drzewa. W czasie II wojny światowej z Ameryki wysłano wyprawę badawczą w celu zebrania nasion, które ostatecznie rozdysponowano pomiędzy 76 instytucji i osób zainteresowanych rozmnażaniem gatunku.

Nasiona trafiły również do Polski. Już w 1948 roku Ogród Botaniczny w Krakowie otrzymał ich niewielką próbkę, część przekazując do Arboretum w Kórniku. Z tych nasion równocześnie w Kórniku i w Krakowie otrzymano pierwsze siewki metasekwoi w Polsce. Za sprawą współpracy nauczyciela kwiaciarstwa ówczesnej szkoły ogrodniczej w Bielsku-Białej Eugeniusza Bednorza z kórnickim Arboretum w połowie lat 70. XX wieku udało się pozyskać sadzonkę, której wysokość w 1972 roku wynosiła już trzy metry. Inne pozyskane przez Eugeniusza Bednorza sadzonki zostały posadzone przy Dworze Lipnickim.

Poniedziałkowe spotkanie było też okazją do przekazania upominków uczestnikom szkolnego konkursu fotograficznego Tropiący z aparatem pomniki przyrody miasta Bielska-Białej.

(Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała/ ek. /Zdjęcia: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%