Zamknij

Trasy do questingu w Mesznej zostały oficjalnie otwarte! Nowa atrakcja turystyczna regionu czeka na mieszkańców i turystów

17:00, 11.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 01:01, 16.09.2022
Skomentuj Inauguracja questów dla Mesznej w gminie Wilkowice już za nami! Dopisała dobra pogoda, frekwencja i duch sportowej rywalizacji. Inauguracja questów dla Mesznej w gminie Wilkowice już za nami! Dopisała dobra pogoda, frekwencja i duch sportowej rywalizacji.

Inauguracja questów dla Mesznej w gminie Wilkowice już za nami! Dopisała dobra pogoda, frekwencja i duch sportowej rywalizacji.

„Po raz pierwszy uczestniczę w takim wydarzeniu. Zagadki nie były trudne, ale przy niektórych trzeba było dłużej pomyśleć. Po drodze humor mnie nie opuszczał” – komentuje zwyciężczyni grywalizacji, pani Ewelina Tobiasz z Buczkowic.

[FOTORELACJA]157[/FOTORELACJA]

W sobotę, 10 września, w Mesznej w gminie Wilkowice w Beskidzie Śląskim, oficjalnie otwarto ścieżki questingowe. Wydarzenie zorganizowano w formie grywalizacji z nagrodami. Podczas uroczystości obecni byli włodarze sołectwa Mesznej i gminy Wilkowice oraz członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej – inicjatorzy tej nowatorskiej formy turystyki.

Cieszę się, że trasy do questingu zostały oficjalnie otwarte. Jest to projekt nowoczesny i ciekawy, który z pewnością przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej Mesznej i gminy Wilkowice – powiedział podczas inauguracji questów zastępca wójta gminy Wilkowice Maciej Mrówka.

Dostrzegłem zainteresowanie osób nie tylko z Mesznej, ale też z sąsiednich miejscowości czy nawet i z powiatu – relacjonował sołtys Mesznej Antoni Kufel.

Wygrali najszybsi

Do grywalizacji, czyli przejścia questów na czas zgłosiło się 9 grup kilkuosobowych. Należało przejść dwie trasy:

  • „Niezwykłe spotkanie z rzeźbiarzem” 
  • „Harcerską przygodę”

Zawodnicy startowali w odstępach czasowych. Osoby, które prawidłowo rozwiązały wszystkie zagadki w najkrótszym czasie, otrzymały atrakcyjne nagrody. Liczył się zsumowany czas przejścia dwóch questów. Finaliści przyznali, że trasy pokonywali biegiem. Wszyscy wspaniale poradzili sobie. Między pierwszym a drugim i trzecim miejscem różnica w czasie była naprawdę niewielka, dosłownie kwestia kilku sekund – twierdzi Edyta Lenart-Wojna prezes zarządu Fundacji Questingu i trenerka questingu.

W meszniańskiej grywalizacji wzięły udział całe rodziny

Konkursowi towarzyszyła rodzinna atmosfera i pozytywna energia. Zazwyczaj startowały całe rodziny: dziadkowie, rodzice i dzieci lub grupy znajomych. Osoby w grupach dzieliły się „obowiązkami”: jedna osoba czytała quest, druga rozwiązywała rebus, trzecia szukała znaków w terenie. U nas to córka rozwiązywała wszystkie rebusy – potwierdza pani Barbara Kadłubicka z Bystrej.

Nowa forma aktywności fizycznej w Mesznej została dobrze przyjęta. Questy cieszyły się zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Mesznej czy gminy Wilkowice, ale też okolicznych miejscowości, w tym mieszkańców Bielska-Białej. – To dobre zajęcie dla starszych i młodych, bo pobudza myślenie i aktywność fizyczną – podsumował pan Andrzej Czerwiński z Bielska-Białej.

Trasy, tablice informacyjne i foldery dostępne cały czas

Chociaż w dniu inauguracji uczestnicy przechodzili tylko dwie trasy questingowe, łącznie w Mesznej utworzono trzy nowe questy: „Niezwykłe spotkanie z rzeźbiarzem”, „Harcerska przygoda” i „Przygoda na zboczu góry Magury”. Ścieżka edukacyjno-przyrodniczo-kulturowa łącząca questing i nordic walking powstała ramach projektu „Śladami Białego Jelenia z Herbu Mesznej – utworzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczo-kulturowej ukazującej walory oraz wzmacniającej potencjał sołectwa Mesznej”, dofinansowanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Już wkrótce na ścieżce zostanie zamontowane wszystkie 6 tablic informacyjnych promujących atrakcje turystyczne, przyrodnicze i kulturowe sołectwa. Tablice informacje, trzy ścieżki questingowe oraz trzy trasy nordic walking pięknie się uzupełniają i razem tworzą spójną całość.

 Trasy do questingu w Mesznej zostały oficjalnie otwarte!

Powstałe w ramach projektu atrakcje turystyczne będą dostępne przez cały czas. Pod koniec września w ramach projektu powstanie również folder promujący walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne Mesznej. Dla odwiedzającego wieś będzie on świetnym przewodnikiem.

Dzięki tym działaniom każdy odwiedzający Meszną może udać się na spacer, poczytać informacje i ciekawostki o miejscowości czy rozwiązać zagadki questu. Zarówno ścieżki questingowe, nordic walking, jak i tablice informacyjne wzbudzą większe zainteresowania regionem, przyczynią się wzrostu atrakcyjności Mesznej i gminy Wilkowice. Questy dowodzą, że wyznacznikiem atrakcyjności turystycznej nie są tylko muzea i pomniki, ale również aktywne formy zwiedzania miejscowości. Questy atrakcyjnie prezentują dawne historie przy jednoczesnym aktywnym zaangażowaniu turysty.

Kiedy i gdzie można pobrać ulotki questów?

Ulotki questingowe dostępne będą pod koniec września w Meszniańskim Ośrodku Kultury „Nad Borami”, obiektach turystycznych, gastronomicznych i noclegowych na terenie wsi. Ulotki w wersji elektronicznej znajdziemy na stronie: http://questing.pl

Zapraszamy na krótką fotorelację z otwarcia questów – edukacyjnych gier terenowych w Mesznej w gminie Wilkowice.
[fot. Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej ]

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%