Zamknij

Jedna kura to nie zakład drobiu. Uspokajamy wszystkich wielbicieli rosołu. Będą odstępstwa od obowiązku rejestracji kur, gęsi i kaczek

13:57, 17.02.2023 Aktualizacja: 14:16, 17.02.2023
Skomentuj Nie będzie obowiązku rejestracji drobiu w chowie podwórkowym Nie będzie obowiązku rejestracji drobiu w chowie podwórkowym

Dużo zamieszania w sieci wywołała informacja o konieczności rejestracji nawet niewielkiej ilości drobiu trzymanego w przydomowym niewielkim gospodarstwie. Jedna kura to przecież nie zakład drobiu, dlatego podniosły się głosy o konieczności wprowadzenia odstępstwa od tego obowiązku.

Zgodnie z nową ustawą z 2022 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, właściciele podlegają obowiązkowi zgłaszania miejsca utrzymywania gatunków w ARiMR, w przypadku drobiu – nawet jednej sztuki. Muszą to zrobić w ciągu trzech miesięcy od wejścia przepisów w życie, a więc termin mija 6 kwietnia 2023 roku. Branża rolnicza zaapelowała o zmiany, ich zdaniem ten zapis uderza w rolników, którzy przyzagrodowo hodują kury lub gęsi na własny użytek. Resort rolnictwa zapewnia, że będą odstępstwa od rejestracji.

Zmiany w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wzbudziły niezadowolenie zwłaszcza wśród gospodarzy, którzy trzymają kury, kaczki i gęsi wyłącznie na własny użytek, w tzw. chowie podwórkowym. 

Ustawa w obecnym brzmieniu przewiduje, że zgłoszeniu o działalności podlegają właściciele nie tylko stad, rzeźni, zakładów przetwórczych/spalarni, ale również zakładów drobiu. Pod hasłem „zakład drobiu” ARiMR wymienia:

  • zakład hodowli zarodowej,
  • zakład reprodukcyjny,
  • zakład hodowli kur niosek,
  • zakład wylęgu drobiu,
  • zakład odchowu drobiu,
  • zakład hodowli drobiu rzeźnego,
  • chów przydomowy,
  • inne.

Jak tłumaczą ustawodawcy, obowiązek wynika z konieczności wprowadzania środków ostrożności związanych z występowaniem ptasiej grypy. Zgłaszanie miejsc występowania drobiu ma pomóc w zapobieganiu i zwalczaniu ognisk choroby. O ile w przypadku większych hodowli ma to sens, chów przydomowy nie stwarza jednak zagrożeń, zwłaszcza gdy kury trzymane są na własny użytek - oponują przeciwnicy takiego obowiązku. Przepisy potrzebują doprecyzowania i być może ponownego rozpatrzenia - twierdzą.

W przypadku drobiu i jego form rejestracji będzie pozytywne zakończenie. W najnowszym komunikacie resort rolnictwa poinformował o warunkach zwolnienia z rejestracji w przypadku utrzymywania drobiu na własne potrzeby.

- Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - czytamy.

Co na to Unia Europejska

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji. Jak zapewnia MRiRW, w drodze odstępstwa „państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego”.

Trwają prace legislacyjne prowadzące do tego, aby odstępstwo od unijnych przepisów mogło być zastosowane na naszym krajowym gruncie. W praktyce osoby, które przeznaczają mięso lub jaja ze swojego drobiu na własne potrzeby, będą zwolnione z obowiązku rejestracji zwierząt.

- Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu - przekazuje resort.

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%