W ramach opieki koordynowanej pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do badań i konsultacji ze specjalistami. Mimo, że przepisy weszły w życie to realne zmiany, jak wskazują eksperci, pacjenci powinni odczuć w ciągu najbliższych miesięcy.
Nowe przepisy mają ułatwić ścieżkę diagnostyczną.
Pacjent nie będzie musiał iść do specjalisty, by otrzymać skierowanie na np. badanie dopplerowskie, holtera, spirometrię. Opieka koordynowana zakłada także większy dostęp do profilaktyki i edukacji, choćby w zakresie dietetyki.
- Pacjenci nie będą musieli odbywać wielu wizyt między różnymi przychodniami. Problem oczekiwania w długich kolejkach do specjalistów zostanie zredukowany. W założeniach jest także przyśpieszenie procesu diagnostyki najpopularniejszych chorób - podaje serwis Kobiece Inspiracje.
Nowelizacja przepisów wskazuje na kilka grup pacjentów.
Choć nowelizacja rozporządzenia już weszła w życie (1 października) to eksperci wskazują, że pacjenci zmiany odczują nie wcześniej niż z początkiem listopada.
- Zmiany są, lecz na razie głównie na papierze. Przychodnie potrzebują czasu, żeby podpisać aneksy do umów, nowe umowy o współpracy - tłumaczy krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej profesor Agnieszka Mastalerz-Migas w rozmowie z Twoje Zdrowie RMF24.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Zamiast betonu – kwietne łąki i lipy
Ważne żeby ławeczki miały oparcia bo dużo starszych ludzi i młodzieży czyta lub uczy się w parku
Spacerowicz
08:23, 2025-12-27
Zieleń Miejska przechodzi do historii
A co z ogromnymi obszarami na których produkowano drzewa, krzewy i inne rośliny ? znowu zostaną sprzedane deweloperowi ???
magda
10:18, 2025-12-17
Premiera książki „Witkacego Granice”
Szkoda, że godzina premiery jest średnio dostępna dla osób pracujących. Czy można prosić o nazwę wydawnictwa?
Paulina89
19:06, 2025-11-27
Miejskie dylematy z piórami w tle
Człowiek przenosi dużo więcej Bakteri i Wirusów jak Gołąb😡Ludzi *%#)!& i sikają po kątach a do tego zaśmiecają całe miasto 😡A tego nikt nie widzi !!!!
Agga
18:19, 2025-11-23