Zamknij

17 spacerów historycznymi szlakami Bielsku-Białej

08:04, 16.06.2021 | materiał prasowy
Skomentuj 17 spacerów po historycznych szlakach Bielska-Białej
REKLAMA

Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta - to tytuł nowego edukacyjnego projektu Stowarzyszenia Olszówka. Organizatorzy zaproszą bielszczan na 17 spacerów po mieście i okolicy.

  • Program jest uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego w roku 2020 projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”.
  • W ramach projektu zostanie zorganizowanych 17 wycieczek edukacyjnych.
  • Ze względów epidemiologicznych obowiązują limity uczestników i obowiązują zapisy. Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
  • Wycieczki są bezpłatne.

W obecnej edycji skoncentrowano się na odpowiedzi na pytanie – dlaczego dwa odrębne miasta Bielsko i Biała stały się jednym organizmem? A pretekstem do tego jest rocznica 70-lecia połączenia Bielska i Białej przypadająca w tym roku.

Ważnym punktem odniesienia w kulturowej i historycznej eksploracji miasta będzie rzeka Biała, która najpierw w średniowieczu łączyła ludzi mieszkających po jej obu stronach, później od roku 1327 stała się granicą, by od roku 1951 stać się spoiwem dwumiasta.

O kilka wieków starsze Bielsko oraz jej młodsza siostra Biała rozwijały się w różnych państwowościach, niezależnie od siebie, jednak jak się okazuje ich bliskość powodowała niezliczone ilości kontaktów na wielu poziomach. Od najprostszych relacji sąsiadów po dwóch stronach rzeki, aż po mające największy wpływ na rozwój całego rejonu kontakty i powiązania gospodarcze.

Ważne też będzie pokazanie dlaczego połączenie było w zasadzie czymś oczywistym i poza występowaniem pewnych tarć, w dłuższej perspektywie okazało się zabiegiem jak najbardziej słusznym. Będzie również wiele odwołań do aspektów różnicujących tereny po obu strona rzeki.

Sama nazwa naszego miasta jest intrygująca. Cześć osób wie dlaczego jest dwuczłonowa, jednak konteksty kulturowe, historyczne i społeczno-gospodarcze są dla nich niejasne i mało znane. 70-ta rocznica zrośnięcia się w jeden organizm jest doskonałym pretekstem, aby to zmienić.

- tak piszą o swoim projekcie organizatorzy.

W ramach projektu zostanie zorganizowanych 17 wycieczek edukacyjnych.

Pierwsze wycieczki przeprowadzone zostaną już w najbliższą sobotę 19 czerwca i niedzielę 20 czerwca.

19 czerwca o godzinie 15.00 dr Maciej Bujakowski poprowadzi wycieczkę, której tematem przewodnim będzie „Historia jednego miejsca. Od Jednostki Wojskowej 3131 do Akademii Techniczno-Humanistycznej”. Wycieczkowicze będą mieli okazję poznać historię miejsca, w którym przed laty stacjonował bielski Batalion Obrony Terytorialnej, zaznajomić z historią JW 3131 oraz jak przez lata zmieniało się oblicze tej części Mikuszowic Śląskich. Druga część spaceru poświęcona będzie czasom transformacji lat 90, kiedy gospodarzem po zlikwidowanej jednostce wojskowej staje się Filia Politechniki Łódzkiej następnie przekształcona w Akademię Techniczno-Humanistyczną.

Zaś 20 czerwca dr Bogdan Chorąży poprowadzi wycieczkę pod tytułem „Czy istnieje średniowieczne Bielsko?”. Bielsko-Biała to duża aglomeracja miejska, która obecnie nie kojarzona jest zbyt często ze swoją średniowieczną przeszłością. Tymczasem Bielsko – starsza część dwumiasta, zachowało do dziś w swoim układzie urbanistycznym niemal nie zaburzone rozplanowanie średniowiecznego miasta. Układ ten doskonale widoczny jest na każdym zdjęciu lotniczym czy satelitarnym śródmieścia Bielska-Białej. Znajdujący się w jego centrum prostokątny rynek został wymierzony podczas lokacji miasta w końcu XIII lub początkach XIV wieku, a granice działek średniowiecznej zabudowy miasta są do dzisiaj czytelne. Bielsko podobnie jak większość miast średniowiecznych posiadało obwód obronny w postaci murów, fos i bram miejskich. Jego przebieg oraz charakter jest możliwy do odtworzenia na podstawie przeprowadzonych badań archeologicznych.

Planowana wycieczka to propozycja odbycia spaceru po przestrzeni średniowiecznego Bielska. To również okazja do zapoznania się ze średniowiecznymi dziejami grodu nad Białą, jego budowlami i infrastrukturą. To opowieść o Bielsku nie zaczerpnięta z przewodników turystycznych, lecz widziana z perspektywy badaczy – archeologów i historyków. Wycieczka rozpocznie się 20.06.2021 o godz. 10.00.

Uwaga!

Ze względów epidemiologicznych obowiązują limity uczestników i obowiązują zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać maila na adres [email protected] lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998. Prosi się o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (w tym wypadku trzeba podać jej datę).

Patronat nad wydarzeniem objęło Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Projekt dofinansowuje – Gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%