Jak się okazuje nadal wiele kobiet ma problem z nabyciem wystarczających ilości środków higieny osobistej, niezbędnych w czasie menstruacji. Inicjatywa, która zrodziła się z realnie istniejącej potrzeby popierana jest m.in. przez Kulczyk Foundation, która systematycznie angażuje się w pro-kobiece inicjatywy. O ubóstwie menstruacyjnym Dominika Kulczyk wspominała już wiele razy, mówiąc o Okresowej Koalicji, starającej się o społeczne uznanie miesiączki i przełamanie jej tabu.
Hasłem przewodnim jej i innych aktywistek zaangażowanych w Okresową Koalicję stało się hasło "Krew nas zalewa". To wykrzyknienie jest nad wyraz trafne w sytuacji, gdy 20% dziewczynek w Polsce opuszcza zajęcia w szkole ze względu na brak dostępnych powszechnie środków higieny osobistej.
Kilka słów od autorów projektu:
Różowa skrzyneczka to oddolna inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek, tamponów w przestrzeni publicznej. Ze środkami higieny menstruacyjnej regularnie docieramy do osób w kryzysie bezdomności skrajnym ubóstwie. Edukujemy i walczymy z miesiączkowym tabu (...). Różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami, tamponami i kubeczkami menstruacyjnymi umieszczamy w różnych miejscach w całej Polsce. Dziś są one w szkołach, centrach aktywności lokalnych, miejskich ośrodkach pomocy społecznej, siedzibach stowarzyszeń (...).
Na problem "ubóstwa menstrualnego" szybko i sprawnie zareagował między innymi Kraków, gdzie władze miasta podjęły decyzję o zamontowaniu przeszło 200 różowych skrzyneczek, w których kobiety będą mogły znaleźć darmowe podpaski i tampony.
Organizator przygotował mapę, na której na bieżąco nanoszone są nowe punkty, gdzie znaleźć można "różową skrzyneczkę" ZOBACZ TUTAJ
Akcja rozwija się także w Bielsku-Białej - a oto punkty, gdzie znajdują się już różowe skrzyneczki:
0 0
Kto ma zapełniać te różowe skrzyneczki? Miasto czy darczyńcy?