Zamknij
REKLAMA

Koncepcja na umiejscowienie tarasu lub pergoli ogrodowej

08.24, 05.09.2022 materiał partnera
pimex.pl

W strefie klimatycznej naszego kraju, relaks i wspólne przebywanie na świeżym powietrzu często warunkuje zmienna pogoda. Reprezentacyjną strefę relaksu na swojej posesji, można utworzyć w formie przydomowego tarasu, już na etapie projektu domu. Równie dobrze takie miejsce może powstać dopiero później jako pergola ogrodowa uzupełniająca zieloną przestrzeń działki.

Musimy wziąć pod uwagę nie tylko własne preferencje co do funkcjonalności, ale także uwarunkowania przestrzenne budynku i ogrodu. Na szczęście do wyboru jest wiele wariantów zróżnicowanych zarówno pod względem lokalizacji, wielkości, wykorzystanych materiałów, funkcjonalności, jak i kolorystyki. Niezależnie od tego, czy chodzi o taras, czy pergolę w ogrodzie, w stylizacji przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku ukoronowaniem będzie dopasowanie odpowiednich mebli. Lekkie i naturalne materiały jak rattan, wiklina czy drewno świetnie harmonizują z zielenią ogrodu.

Gdzie zaplanować taras

Jeśli wielkość działki nie ogranicza nas w dużym stopniu, zamiast standardowej platformy na bazie prostokąta, czy kwadratu warto spróbować ciekawych kombinacji, np. ścieżek wychodzących na ogród. Zadaszenie dowolnego kształtu nowoczesnego tarasu jest możliwe przy wykorzystaniu technologii konstrukcji modułowej. Daje ona możliwość łączenia praktyczności z nowoczesnością i stylową elegancją. Duży stylowy taras może być tylko z częściowym zadaszeniem nad strefą z meblami ogrodowymi.

Kompromisem między praktycznością a ceną będzie niewielki taras z drewna egzotycznego z minimalistycznym designem. Taki wariant idealnie wpisuje się w nowoczesną bryłę budynku.

Duże znaczenie w usytuowaniu tarasu względem budynku ma ekspozycja na słońce. Nie zaleca się budowy tarasu od strony północnej. Natomiast jeśli zdecydujemy się na taras od strony południowej, warto zbudować pergolę tarasową, by ochronić się przed mocnym słońcem. Dzięki niej także niesprzyjające warunki pogodowe jak deszcz czy wiatr nie będą już przeszkodą w wypoczynku na tarasie. Najczęściej stelaż konstrukcyjny pergoli tarasowych stanowią konstrukcje wykonane z drewna lub z aluminium. Zamontowane na niej elementy zadaszenia tarasu lub dodatkowych osłon bocznych mogą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, poliwęglanu lub szkła.

Jeśli chcemy, aby taras był funkcjonalny i cieszył oko, warto zlecić projekt profesjonalnej firmie. W dorobku fachowców nie brakuje fotografii przemysłowej dla firm ukazującej nowoczesne tarasy, która da nam obraz ich możliwości i być może przyniesie inspirację. Samodzielne projektowanie ze względu na słabą znajomość możliwości i rozwiązań konstrukcyjnych może przysporzyć wiele trudności podczas aranżacji i późniejszego montażu.

Lokalizacja pergoli ogrodowej

Jeżeli dysponujemy bardzo dużym ogrodem, mamy szerokie pole do popisu. Możemy wybrać lokalizację pergoli w pobliżu zabudowań lub wybrać wariant wolnostojący w cieniu drzew kameralnego zakątka działki. Marzysz o tym, by stworzyć bajkowe przejście z tarasu do ogrodu? Dzięki obsadzeniu pergoli drewnianej odpowiednią roślinnością uzyskamy bajkowy tunel. Również na niewielkiej posesji przy odpowiedniej aranżacji pergola ogrodowa będzie idealnym miejscem dla rodziny, gdzie z radością spędza się wolny czas. Zadaszona pergola będzie bardziej funkcjonalna i efektowna. W jej zaciszu będzie można przygotować przetwory na zimę lub wypróbować przepisy kulinarne na przekąski z grilla. Od naszej wyobraźni i budżetu zależy końcowy efekt, dobrej jakości materiały i profesjonalne wykonanie z dbałością o szczegóły, umożliwią stworzenie fantastycznych, nowoczesnych aranżacji wokół domu, czy w ogrodzie.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%