Zamknij

Krótka historia Wrocławia - poznaj jego fascynującą przeszłość

Artykuł sponsorowany + 15:49, 22.02.2023 Aktualizacja: 15:51, 22.02.2023
Skomentuj Krótka historia Wrocławia - poznaj jego fascynującą przeszłość Krótka historia Wrocławia - poznaj jego fascynującą przeszłość

Wiele miast w Polsce może pochwalić się kilkusetletnią historią. Dotyczy to nie tylko Krakowa czy Warszawy, ale także Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska wiele przeszła. Od 1335 roku kilkakrotnie zmieniała przynależność państwową, aby powrócić do Polski na stałe dopiero w 1945 roku. Te zmiany sprawiły, że miasto jest niezwykle różnorodne i zachwyca pod względem kulturowym, jak i architektonicznym. Dowiedz się więcej!

Pierwsze wzmianki o istnieniu Wrocławia pochodzą z X wieku. Wówczas Śląsk, a wraz z nim gród w miejscu obecnego Wrocławia, należał do Czech, a dokładnie do księcia Wratysława. Od jego imienia rzekomo wzięła się nazwa tego miasta. Pod koniec X wieku te tereny zostały przyłączone do Polski, a w 1000 roku ustanowiono tam siedzibę biskupstwa wrocławskiego. Ta data jest oficjalnie uznawana za początek istnienia Wrocławia.

Pierwszy okres Wrocławia pod panowaniem polskim

Wrocław po 1000 roku był zaliczany do głównych ośrodków Królestwa, tuż obok Sandomierza i Krakowa. Jednak ten status miasta nie przyniósł spokoju. W 1109 roku miejscowość została oblężona przez króla Henryka V. Na szczęście w bitwie na Psim Polu władca Niemiec odniósł porażkę, a Wrocław ocalał.

Ponad 100 lat późnej miał miejsce kolejny najazd, tym razem ze strony Mongołów. Ze względów strategicznych miasto zostało spalone, a obronę zorganizowano w zamku. Tym razem również Wrocław pozostał niezdobyty.  I choć całe miasto trzeba było na nowo odbudować, przyczyniło się to do jej gwałtownego rozwoju. To właśnie wtedy m.in. wytyczono rynek, który można podziwiać do dziś, i wybudowano nowe mury miejskie.

Wrocław był pod panowaniem polskich władców aż do 1335 roku. Po bezpotomnej śmierci księcia wrocławskiego Henryka VI Dobrego miasto przeszło pod panowanie Czech.

Wrocław pod władzą Czechów, Habsburgów i Prusów

Gdy Wrocław był we władaniu królów Czech, handel w mieście prężnie się rozwijał. Dochody metropolii były kilka tysięcy razy większe niż Krakowa czy Poznania w tym czasie! W 1475 roku w mieście powstała Drukarnia Świętokrzyska. W 1526 roku, po śmierci Ludwika II Jagiellończyka, Wrocław trafia pod panowanie Habsburgów. Mimo zmian przynależności państwowej Wrocławia, nadal dominującym tu językiem był… polski.

Ponad 200 lat później, w wyniku wojen śląskich, Wrocław stał się częścią Prus. Ponad 60 lat później, w 1806 roku, miasto zostało okrążone przez wojska napoleońskie i stało się ono punktem organizacyjnym polskich legionów.

Pomimo tego, że miasto było pod władzą innych państw, pod koniec XIX wieku we Wrocławiu prężnie działały polskie organizacje. Dzięki temu mieszkańcy wciąż mieli kontakt z rodzimym językiem. Jeszcze pod władzą Prus, w mieście na początku XX wieku rozpoczęła się budową Gazowni Miejskiej. Jednak zanim rurami popłynął gaz, minęło 30 lat.

Wrocław podczas II wojny światowej

Druga wojna światowa odcisnęła duże piętno na Wrocławiu. W mieście funkcjonowała m.in. filia obozu koncentracyjnego. W 1941 roku powstała tam również polska organizacja konspiracyjna Olimp. Jednak najwięcej zniszczeń przyniósł ostatni rok walk.

W 1944 roku ogłoszono Wrocław twierdzą, która ma się bronić do końca. Na skutek tego rozkazu, gdy w lutym 1945 roku Armia Czerwona rozpoczęła oblężenie miasta, niemieccy żołnierze nie zamierzali się wycofać. Wówczas doszło do bombardowania i zniszczenia wielu kamienic. Wrocław poddał się dopiero 4 dni po Berlinie. 2 miesiące później miasto zostało przekazane Polsce.

Wrocław po wojnie

Po wojnie do Wrocławia napłynęło wiele ludzi z centralnej Polski, Wielkopolski, a także ze Lwowa i okolic Wilna. Wspólnie starali się odbudować miasto. Dzięki ich działaniu można dzisiaj podziwiać miasto w tak pięknym stanie. Potwierdzeniem tego było uznanie go w 2016 roku za Europejską Stolicę Kultury.

Miasto nadal prężnie się rozwija. Powstają w nim nowe mieszkania. Tworzą je różne firmy np. PFR. Wrocław to miejsce, można znaleźć nieruchomości na najem instytucjonalny. To specjalne lokale dla osób, które mają np. problemy z zakupem lokalu na kredyt hipoteczny. Ponadto we Wrocławiu są tworzone nowe miejsca pracy, jak i obiekty kulturalne. Dlatego też jest to jedno z najludniejszych miast w Polsce.

Wrocław ma długą i bardzo urozmaiconą historię. Warto się w nią zagłębić i poznać szczegóły!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%