Zamknij

Potrąciła i zbiegła z miejsca wypadku

09:01, 10.05.2021 A.R Aktualizacja: 11:38, 08.09.2022
Skomentuj fot.Mysikrólik - kolizja z dzikim zwierzęciem na drodze.jpg fot.Mysikrólik - kolizja z dzikim zwierzęciem na drodze.jpg

Potrącony kozioł sarny przebywa w tej chwili w Ośrodku Rehabilitacji Mysikrólik. Jest poobijany, podano mu środki przeciwbólowe - czeka na prześwietlenie RTG.

W poniedziałek wczesnym rankiem na ul. Bestwińskiej w Bielsku-Białej doszło do kolizji z udziałem dzikiego zwierzęcia. Osoba prowadząca samochód, a jak się później okazało kobieta odjechała z miejsca zdarzenia nie udzielając stosownej pomocy poszkodowanemu zwierzęciu. Z samochodu odpadła tablica rejestracyjna, którą zabezpieczyła policja. Uczestniczka zgłosiła się na policję po tablice. Czy została pouczona o złamaniu przepisu nieudzielenia stosownej pomocy zwierzęciu tego nie wiemy.

- informuje na swoim profilu Mysikrólik - fundacja zajmująca się udzielaniem pomocy dzikim zwierzętom.

Co na to mówią przepisy? Kto ponosi odpowiedzialność w razie kolizji z dzikim zwierzęciem?

Zgodnie z art. 25 Ustawy o Ochronie Zwierząt,

(…) Zgodnie z art. 25 ustawy o ochronie zwierząt prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, ma obowiązek zapewnić mu stosowną pomoc lub zawiadomić odpowiednie służby. Brak wymaganego prawem zachowania ze strony kierowcy może być podstawą do ukarania go karą aresztu lub grzywny do 5 tys. zł. Warto wspomnieć, że mimo licznych utrudnień i zawiłości prawnych możliwe jest, w niektórych przypadkach, dochodzenie roszczeń z tytułu szkód wyrządzonych przez zwierzęta.

O ile posiadają one właściciela, to właśnie on zobowiązany jest naprawić wyrządzoną szkodę (art. 431 par. 1 kodeksu cywilnego). Trudniejsze natomiast, jednak nie niemożliwe, będzie dochodzenie odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta wolno żyjące. Są one własnością Skarbu Państwa, który ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą jedynie w przypadku zwierząt łownych, objętych całoroczną ochroną, gdy szkoda powstała podczas polowania na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich.

Jak często dochodzi do wypadków z udziałem zwierząt

Jak podają statystyki w roku 2020, na terenie powiatu bielskiego doszło do ponad 60 kolizji z udziałem zwierząt. 

Znaki ostrzegawcze

Znak ostrzegawczy „dzikie zwierzęta" ustawiany jest w miejscach newralgicznych, w których zwierzyna ma swoje ścieżki migracyjne. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych zobowiązuje zarządców dróg do zbierania informacji na temat ciągów migracyjnych zwierząt od Służby Leśnej.

Jadąc przez tereny, gdzie po obu stronach drogi znajdują się drzewa z pewnością dostrzeżemy wiele znaków ostrzegających przed dziką zwierzyną. Niestety nie zawsze są one respektowane przez kierujących pojazdami. O ile duże grono kierowców traktuje znaki ograniczające prędkość lub znaki zakazu poważnie, o tyle temat znaków ostrzegających nas przed dziką zwierzyną to już zupełnie inna bajka.

Prawidłowe zachowanie powinno wyglądać tak, że kierowca widzący znak zwalnia nogę z gazu i ogranicza dozwoloną prędkość. Zwykle jednak przemieszczając się w okolicach lasów, szybkość poruszania się pojazdu rośnie zgodnie z myślą, że „przecież na tej drodze nie ma ruchu”. Nic bardziej mylnego, ruch stanowią zwierzęta mogące w każdej chwili wybiec na drogę. Przy dużej prędkości zdecydowanie trudniej jest nam o właściwą reakcję, wiele przypadków nagłego przebiegnięcia przez drogę jelenia lub łosia, może zakończyć się bardzo poważnie.

Pół biedy, kiedy przed nami pojawi się zając lub lis, uszkodzenia będą niewielkie i prawdopodobnie skończy się na strachu. Nie zrobimy jednak nic przy dużej prędkości, ponieważ wszystko będzie działo się tak szybko, iż nie zdążymy ominąć zwierzęcia. Należy więc zachować ostrożność przy przejeżdżaniu w okolicach lasu, warto o tym pomyśleć patrząc na zdjęcia z wypadków z udziałem dzikiej zwierzyny. Bez względu, czy jedziemy sami, czy w foteliku z tyłu pojazdu siedzi nasze dziecko. Sam znak „uwaga dzikie zwierzęta” nie nakazuje nam co prawda zmniejszenia prędkości, lecz informuje o możliwym wtargnięciu zwierzęcia przed koła pojazdu.

Bezpieczny fotelik samochodowy dla niemowlaka zapewni naszemu dziecku bezpieczeństwo.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%