Zamknij

W Jasienicy znaleziono niewybuch. Pocisk został przekazany saperom z Gliwic

17:02, 16.11.2021 | Bielskirynek.pl - źródło: bielsko-biala.policja.gov.pl
Skomentuj Niewybuch znaleziony w Jasienicy
REKLAMA

Niebezpieczne znalezisko odnalezione zostało podczas prac ziemnych w Jasienicy i zostanie przekazane saperom z jednostki wojskowej w Gliwicach.

Dzisiaj w godzinach popołudniowych podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie Jasienicy pracownicy odnaleźli niewybuch pochodzący z okresu II Wojny Światowej. Policyjni pirotechnicy wyznaczyli strefę bezpieczną, a miejsce zabezpieczą mundurowi. Nie było konieczności ewakuacji, gdyż okolica jest niezamieszkała. Pocisk moździerzowy zostanie przekazany saperom z gliwickiej jednostki wojskowej, którzy zneutralizują niewybuch.

Co zrobić, gdy znajdzie się niewybuch?

  • Przede wszystkim nie należy go ruszać i trzeba natychmiast powiadomić Policję!

Po zgłoszeniu na miejsce natychmiast kierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych oraz wzywają policyjnego pirotechnika. Funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców.

Następnie, jeśli jest taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych. Dyżurny jednostki Policji na terenie, której ma miejsce zdarzenie, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone niewypały.

Jak należy się zachować w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

  • Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać.
  • Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci.
  • Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.
  • O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji.
  • Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.
(Bielskirynek.pl - źródło: bielsko-biala.policja.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%